Zeiss Batis 18mm f/2.8 Full Frame Sony E-Mount Lens İncelemesi

0 Shares

Zeiss Batis 18mm f/2.8 Sony E Mount lens fiyatı ve özellikleri itibariyle gelişmiş optik dizaynı ve kendi has görünümü ile geniş açı seven Sony aynasız kamera kullanıcılarının gözdesi. Lensin yenilikçi tasarımında odak uzaklığını ve alan derinliğini gösteren bir OLED ekran bulunmaktadır. Böylece bu OLED ekranı kullanarak odaklama parametrelerinizi çekim esnasında rahatlıkla öğrenebilirsiniz.satin-alma

Otomatik netleme ise hızlı, sessiz ve akıcı bir performans sağlayan doğrusal motorlar vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Profesyonel sınıf, tam kaplamalı, hassas cam lensleri, sapmasız optik mükemmellikleriyle ünlü Carl Zeiss’in Distagon lensleri görüntünün kenar kısımlarında bile net görüntüler ve daha az bozulma sağlar. Optik elemanlara uygulanan gelişmiş kaplama, kontrastı ve renk doğruluğunun daha iyi olmasını sağlarken istenmeyen suni efektleri azaltır. Astrofotoğrafçılığı ve Mimari Fotoğrafçılık alanlarında sağladığı 99 derecelik açıyla size harika bir çalışma alanı sağlar.

Odak Kapsamı

Zeiss Batis 18mm 35mm’lik full frame sensörde 99 derecelik bir görüş açısı sağlar. Crop sensörlü APS-C E-Mount’a sahip makinalarda ise 27mm’lik bir odak uzaklığına ve 66 derecelik bir görüş açısına sahip olur.

odak-kapsami

18mm’de Odak Kapsamı

Odaklama

Odaklama hızı kuşkusuz fotoğraf makinesine bağlı bir özellik. Zeiss Batis 18mm f2,8 çok iyi odaklayan gece netleme canavarı Sony A7 RMark II’ye takıp test edildiğinde gayet dengeli ve tutarlı bir netleme yaptığı görülüyor. Ayrıca objektifin odaklama mekanizması tamamen elektronik olduğu için mekanik lenslerdeki gibi başlangıç ve bitiş noktası bulunmuyor yani netlik halkası sonsuza kadar dönebiliyor. Bu sebeple bir duraksama yaşanmaz ve gayet sessiz bir şekilde netleme gerçekleştirilmiş olur.

25focus_distance_f2-8

25focus_distance_f2-8

Kromatik Sapmalar

Kromatik sapma önleme sistemi, kamera üzerinden kapatıldığında Zeiss Batiss 18mm f2,8’de bir çok lenste olduğu gibi kromatik sapmalara sebep olur. Neredeyse gözünüzle göremeyeceğiniz kadar az olan bu sapmalar kamera üzerinden Kromatik Sapma Önleme sistemini açtığınızda tamamen yok olacaktır.

                                  zeiss_batis_18mm-fringing1                     zeiss_batis_18mm-fringing2

Kenar Aydınlığı

Sony A7R II’de ‘’Kenar Aydınlık Düzeltme’’ seçeneği kapatıldığında, Zeiss Batis 18mm neredeyse her diyafram açıklığında köşelerde vinyet oluşturdu fakat kamera üzerinden ‘’Kenar Aydınlık Düzeltme’’ seçeneği aktif hale getirildiğinde kenar kararmaları (vignette) kamera tarafından telafi edildi.

zeiss_batis_18mm-falloff-f2_8

Kenar Aydınlık Düzeltme seçeneği kapatılınca f/2.8 diyaframda ortaya çıkan vignette etkisi.

Görüntü Bozulmaları

Sony A7R II’de görüntü bozulmasını önleme sistemi kapatıldığında Zeiss Batis 18mm f2,8 gözle görülmesi çok zor olan bazı detay bozulmalarına yol açtı. Özellikle lensin görüntüde yarattığı dalgalanma hissi distortion önleme sistemini açtığımızda 100% ortadan kaybolmadı. Fakat çekimler sırasında fark edilemeyecek ve göz ardı edilebilecek bir bozulmadan bahsettiğimizi unutmayalım.

zeiss_batis_18mm-distorion-correction_on

Görüntü Bozulmasını Önleme Açık

zeiss_batis_18mm-distorion-correction_off

Görüntü Bozulmasını Önleme Kapalı

Makro

Zeiss Batiss 18mm f2,8’in minimum odak mesafesi 25cm. Bu lens macro lensler kadar olmasa da nesneleri yakından çekebilmek için gayet uygun. Aşağıdaki fotoğrafta bir kompakt flaş karta Batiss 18mm ile ne kadar yaklaşılabileceğini görüyorsunuz (Uzaklık 25cm)

25cm'den Cropsuz Makro Çekim

25cm’den Cropsuz Makro Çekim

Bokeh

Zeiss Batiss 18mm f2,8 9 yuvarlatılmış diyafram bıçağına sahip buna mukabil gayet yuvarlak bokeh şekilleri ortaya çıkıyor. Ultra geniş açı lenslerde bokeh önemli bir unsur olmasa da objektif bu konuda gayet iyi performans gösteriyor.  Aşağıdaki fotoğraflara bakarak ürünün bokeh performansı konusunda daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.

                                  zeiss_batis_18mm-bokeh1                    zeiss_batis_18mm-bokeh4

Keskinlik

Zeiss Batiss 18mm’nin keskinliğini test edebilmek adına, Sony A7R II bir tripod’la sabitlendi. Ayrıca deklanşöre bastığınızda oluşacak titreşimi önlemek adına kamerayı zamanlayıcı moda alındı.

dsc03317-2000px

©Vladimir Morozov, Sony α7R II, Batis 2.8/18, f/11, 1/80 sec, ISO 100

 

100% Crop

100% Crop

Zeiss lenslerin en öne çıkan özelliği keskin oluşlarıdır. Zeiss Batiss 18mm de diğer Zeiss lenler gibi muhteşem bir keskinliğe sahip. 36,3 megapiksellik Sony A7R ile yapılan testlerde Zeiss Batis 18mm fotoğraf çerçevesinin tümünde en iyi keskinlik derecesine sahip Zeiss lens oldu. Özellikle f4 diyafram değerinde en iyi sonucu veren bu objektif, her diyafram değerinde benzer keskinliğe sahip olmasıyla kullanıcılarını şaşırtıyor.

Sonuç

Zeiss Batiss 18mm dünyanın en hafif lensi olmasa da kullandıkça alışacağınız, sağlamlık hissi veren bir ağırlığa sahip. Görüntüde, gözle görülemeyecek bazı küçük bozulmalar yaratsa da muhteşem bir keskinliğe ve görüntü kalitesine sahip olan bu objektifin gövde yapısı da görüntü kalitesine paralel şekilde gayet kaliteli.

Ultra geniş açı lensler içerisinde en yakın rakibi Zeiss Vario-Tessar T * FE 16-35mm F4 ZA OSS değişebilir odak aralığı ve fiyatı sebebiyle daha avantajlı görünse de, görüntü de gönlünüz keskinlikten yanaysa 18mm sizin için çok daha iyi bir tercih olacaktır.

lens-fotograflari

youtube-abone

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x