Yves Schepers | Sahneyi Oluşturmak

0 Shares

Başlamadan Önce
Düğün fotoğrafçısı Yves Schepers’ın verdiği en önemli tavsiye, çektiği bütün fotoğrafların temelini oluşturan konuyla ilgili. “Bir düğünde çekim yapmak, insanlar arasındaki ilişkileri belgelemek demektir,” diyor. İyi bir düğün fotoğrafçısının yakalamaya çalıştığı ve hikaye içine yerleştirdiği duyguları yaratan, bu ilişkilerdir.

Görüntüyü Oluşturmak
Kişiler arasındaki temel ilişkileri çözdükten ve birbirleriyle nasıl bir etkileşim içinde olduklarını izledikten sonra görüntü oluşturma işi başlar. Bu iş büyük ölçüde içgüdülere ve öngörüye dayanır. “Anlar öyle pat diye gerçekleşmez, bunlar birikerek meydana gelir,” diyor Yves. “Belgesel yaklaşımıyla düğün fotoğrafı çekerken ortamı okumanız ve hissetmeniz gerekir, her şey olması gerektiği hale gelene kadar da çekiminizin kompozisyonunu oluşturmalısınız. Sony α9’un çekim ve otomatik netleme hızı sayesinde deklanşöre bastığım an sonucun net bir görüntü olacağını ve mükemmel anı yakalayan çoklu çekimler elde edeceğimi biliyorum.”

Netlemeyi Ayarlamak
Kalabalık bir düğün sahnesinde neleri görüntüye alacağınıza, neleri ise dışarıda bırakacağınıza karar vermek çetrefilli bir seçim olabilir. Yves’in belgesel tarzı çekimler yaparken favori lensi Sony FE 35mm f/1.4 Zeiss Distagon T* lens çünkü bu lens hareketin yaşandığı yere yaklaşabilmesine imkan tanıyor. Bu da fotoğrafa bakan kişinin nihai görüntüdeki insanların hemen yakınındaymış gibi hissetmesini sağlıyor. Bununla birlikte, doğru diyafram açıklığını seçmek de sahnenin önemli kısımlarında gözü netleme bakımından önemli bir rol oynuyor.

Fotoğrafçı, “Ben çoğunlukla f/4’te çekim yapıyorum,” diyor. “Bu da genellikle sahnedeki insanları tek tek ayırt edebileceğiniz şekilde, insanların tam bir bulanıklık içinde görünmemesini sağlamaya yetecek alan derinliğini sağlıyor. Fakat bir sahnedeki bütün katmanları göstermek istersem f/8’de çekim yapıyorum. Bu şekilde daha geniş bir alan derinliğine sahip oluyorum ve fotoğrafa bakan kişiye görüntüdeki her şeyi keşfedebilme olanağı tanıyorum.”

Sözlerine şöyle devam ediyor: “Görüntüde yalnızca gelin ve damadın öne çıkmasını istersem 85mm f/1.8 lens veya FE 55mm f/1.8 ZA Sonnar T* lens kullanıp f/1.8 veya f/2’de çekim yapıyorum. Böylece fonu tamamen bulanıklaştırıp sadece gelinle damadı netliyorum. İnsanlar bizim Belçika’da ‘flou artistique’ dediğimiz yumuşak bokeh efektini de çok seviyorlar, bu yüzden portrelerimde bu efekti de kullanmaya çalışıyorum.”

Yves bir Sony Europe Görüntüleme Marka Elçisi; diğer çalışmalarına www.sony.com.tr/alphauniverse adresinden ulaşabilirsiniz

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x