Yüksek Hızda Fotoğraf Çekme

Darkened Studio
0 Shares

Çekimlerinizde enstantane tercihiniz çok önemlidir. Standart lenslerle, günlük fotoğraf çekimlerinde, hızınızın 1/50den 1/125 saniye arasında olması motion blur’u (harekette bulanıklık veya kameranın titremesi) engelleyecektir. Bununla beraber enstantane hızını en az saniyenin 1/500’ine ayarlarsanız, artık hızlı enstantanenin avantajlarından biri olan donma eylemini fotoğraflarınızda görebilirsiniz. Yüksek hızda fotoğraflarda (özellikle spor fotoğrafçılığında) fotoğrafların net olması çok önemlidir. Ancak enstantane hızını artırmanız, diğer ayarlarda değişiklikler yapmanızı gerektirecektir. Yani enstantaneyi yükselttiğiniz zaman zaman zaman diyaframı daha fazla açacak, zaman zaman da ISO ‘yu yükseltme ihtiyacı ihtiyacı hissedeceksiniz.

Bazen saniyenin sadece yüzde birlik bir dilimini kapsayan etkileyici bir anı çekmek çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda birçok fotoğrafçı çekimlerinde “sequence” denen yani birbiri ardına fotoğraf çekme modunu kullanırlar. Bu özelliği olan fotoğraf makinelerinde çektiğiniz birçok fotoğrafı sonradan inceleyebilir ve yeterli keskinliği olmayan ya da gereksiz fotoğrafları silebilirsiniz.

Eğer bir kızın dalgalanan saçlarını ya da bir bardağa suyun doldurulmasını çekmeniz gerekiyorsa flash kullanmanız gerekir. Birçok fotoğrafçı flashlerı hareketleri dondurmak için stüdyolarında ışık kaynağı olarak kullanırlar. Flashlar ve paraflashlar saniyenin 1/800 ve 1/2000’i kadar açık kalabildiği için ve siz de genelde diyagramı f-8’e ayarladığınız için resimdeki her şey jilet keskinliğinde olacaktır.

Cafrine

Cafrine

Jasper Nance

Jasper Nance

Darkened Studio

Darkened Studio

Vailancio Rodrigues

Çeviri: Talha Şamil ÇAKIR

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x