Youtuber Işığı,Vlogger ve Tiktok Işığı İçin En Kapsamlı Rehber

0 Shares

Youtuber Işığı,Vlogger ve Tiktok Işığı İçin Tavsiyeler

Video çekme fikrini iyice geliştirdin. En iyi Youtuber ve Vlogger Kamera tavsiyelerimize uyup amacına en uygun kamera ve lensi seçtin. Tebrikler. Ancak birkaç deneme çekeyim derken bir şeylerin hala istediğin gibi olmadığını fark ediyorsundur. Sanki bir eksiklik var gibi değil mi? Aslında eksiklik büyük .Evet yeterli ve uygun aydınlatman yani video ışığın eksik kaldı.İşte 2021 yılının en çok satan ve en iyi Youtuber ışığı ,Vlog ve Tiktok video ışıklarını senin için inceleyip detaylı bir rehber hazırladık.Hatta Işık gibi bir rehber diyelim biz buna.

2021 yılının en iyi Youtuber ışığı ,Vlog ve Tiktok video ışıkları

İdeal Youtuber Işığı, Video Aydınlatması Nasıl Olmalıdır ?

İster Fotoğraf ister Youtube,Vlog videosu olsun.İşimizin aslı aydınlatmadır.Eğer yeterli ve etkin bir ışıklandırman olmazsa kullandığın kamera ve lens ne kadar kaliteli olsa da videoların istediğin kadar çarpıcı olamaz.Hatta etkili ve yaratıcı bir ışıklandırma ile mobil telefonlarla daha güzel videolar üretildiğini de gözlemliyoruz. Madem kaliteli bir kamera seçtin o halde şimdi sana sürekli ışık kaynaklarını ve ışık şekillediricileri anlatacağız.Bu sayede videoların seyredenleri etkileyecek seviyeye çıkacak.Öncelikle ışıklandırmayı youtuber ışığı ,vlog veya tiktok ışığı diye ayırmak gerekmez.Tek kişinin konuşmacı olduğu bir video çalışmasını portre aydınlatması olarak değerlendirmek gerekir.İdeal bir portre ve arka plan aydınlatması ile sinema sahnesi tadında bir ışıkla youtube videosu çekebilirsin.İki ya da üç kişinin bulunduğu sahnelerde ise grup aydınlatması yapılması gerekir. Işık tercihi,sayısı ve ışık gücünü de buna göre yapılandırmalıyız.O zaman her seviyeden kullanıcı için videolarda en iyi ışıkları anlatmaya başlıyoruz.

Yeni Başlayanlara Youtuber Işığı Tavsiyesi Ring Led Light:

Ring Ledler kullanılması ve kontrolü en basit sürekli ışıklardır.Ring ışıklar özellikle bir masa önünde bilgisayar oyunu anlatmak gibi tek kişinin gögüs plan olarak görüldüğü başlangıç seviyesindeki videolar için uygundur.

Neewer 46cm Ayarlanabilir LED Ring Halka Işık Kiti-Tiktok Işığı

Ring Led Işık,Makyaj Işığı,Yüz Işığı

Ring ledler halka şeklinde oldukları için gölgesiz ve ama boyutsuz görüntüler verirler.Eğer arka plan düz koyu renk seçildiyse yani arka planın aydınlatılması gerekmiyorsa youtuber ışığı olarak ring light kullanabilirsin. Masa üstü ve ışık ayağında kullanabileceğin türde birçok ring led bulabilirsin. Ancak çok kalitesiz olduğu halde sadece halka şeklinde üretilmiş çoğu ışık işine yaramayacaktır.Bu sebeble sana tavsiyemiz iki batarya ile çalışan en az 40-45 watt ve üstü güce sahip ring ledleri tercih etmendir.Aksi durumda ışıklandırman odandaki herhangi bir masa lambasından farklı olmaz.Ring ledleri seçerken dikkat edeceğin diğer bir konuda ebadıdır.Bu sürekli ışıkların ebadları genelde inç olarak belirtilir. Bu da ışığın sana olan uzaklığına göre değişir ama madem tavsiyelerden gidiyoruz.Sana tavsiyemiz her durumda 18 inç olan ring ledleri tercih etmendir.Böylece tüm yüz güzel aydınlanır hem de gözlerdeki halka efektini videolarında görürsün.Ayrıca ring ledlerin bi color yani renk değiştirebilir olan modelleri 3200K İle 5600 K arasında tüm sıcak ve soğuk ışıklandırmayı sağladığı gibi normal günışığı rengini de verir. Ayrıca RGB özelliği ile Neewer 18-inch RGB 42W Ring Light farklı renk efektleri ile videolarına ayrı bir hava katacaktır.2 adet ring ışığı birini yüz diğerini farklı renklerde fon aydınlatması için kullanabilirsin. 200 cm bir ışık ayağı üzerine sabitleyeceğin ring ledlere giriş seviye aynasız ya da Dslr kameranı ve telefon tutucu ile telefonunu da bağlayarak çekime hazır olabilirsin.

Biraz daha ilerleyelim.

Softbox Led Ampul Youtuber Işığı 

Işıklandırmanı biraz daha portrelerine boyut kazandıracak ve karşılıklı iki kişiyi de aydınlatacak şekilde kurgulamak istersen ikili softbox sürekli ışıklar tam sana göredir diyebiliriz. İşte burda Kaiseberg Softbox Sürekli Led Işık Seti (8 Duylu) Bu seti , fotografium uzmanları yumuşak ama güçlü ve de ekonomik bir çözüm olsun diye oluşturdu.

softbox youtuber ışığı,tiktok ışığı

Softbox aslında bir ışık şekillendiricidir. Ama o kadar çok bahsedilir ve kullanılır olmuştur ki ışığın aslı softbox zannediliyor. Youtuber ışığı araştırıken de en çok karşımıza çıkan kelime. Softbox aslen ışık kaynağının önüne takılarak ışığın yumuşak bir şekilde ve geniş bir yüzeye yayılmasını sağlayan bir ışık aksesuarıdır. Giriş seviyesinde kullanıcılar için hazırladığımız bu sürekli ışık setinde softboxın içine takılan herbiri 20 w gücünde olan led ampuller sana toplamda 800 watt gibi güçlü bir ışıklandırmayı yumuşak olarak sağlar. Led ampullerin renk sıcaklığı ise tam günışığı beyazını verdiğinden her marka fotoğraf makinesinin Auto WB seçeneği ile ekstra bir ayar gerektirmeden çalışmanı sağlar.İki adet 50×70 cm softbox Yine çantasında hazır bulunan 2 adet 200cm ayarlanabilen ışık ayaklarıyla 15-20 metrekare bir alanda tek ya da ikili çekilecek youtube,vlog ve eğitim videoları için herşey içinde tak çalıştır bir ışıklandırma setidir. Ama hem dimer yani güç ayarı olsun hem de daha yaratıcı ışık atmosferi oluşturmak için rengini de ayarlamalıyım dersen seni yine Softboxlı ve dimerli,bi color özellikli Neewer 5500K LED Işık Softbox Kit ile tanıştıralım.

Neewer Softbox Bi Color LED Işık Kiti-Youtuber Işığı

Youtuber softbox seti

Bu setimiz de softbox içerisinde yuvarlak led panellerden oluşur.Dediğimiz gibi karşındaki konuya yakın ya da uzak kullanırken güç ayarını arttırıp kısabilmeni sağlar.Aynı zamanda sarıdan beyaz renge kadar 3200K-5500K istediğin renk sıcaklığını üzerinden seçerek sıcak renkleri de videolarında kullanabilirsin.Böylece konuşmacının yüzüne yönlendirdiğin ışığı beyaz kullanıp arka plandaki dekora sarı ışık verip birbirinden ayrılmış ve değişik bir atmosferi rahatlıkla sağlarsın. Ayrıca softboxı çıkarıp daha lokal ve sert aydınlatma da mümkün olur.Batarya ile de çalıştığından bu seti içerde ve dışarda her videonda ana ışık olarak kullanabilirsin.

Peki bu kadar ekipmanı yerleştirecek mekana sahip değilim o zaman ne yapayım? dersen. Bizde ışık da alternatif de bitmez.Buyurun sizi katlanabilir soft ledlere yönlendirelim. Katlanabilir ledler daha az yer kapladığı gibi soft ışık verdikleri için parlama yapmadan rahatca portre aydınlatmasını sağlarlar.Sana tavsiye edeceğimiz en güzel katlanabilir soft led 

Neewer 30x53cm Katlanabilir 512 LED Işık Paneli

Neewer Katlanır Led

 Dar mekanda rahatca kullanabileceğin bu ışıklandırma setinin videolarını çarpıcı hale getireceğinin garantisi var.Neden mi? Öncelikle konuya yakından versen de parlama yapmayacak.Renk sıcaklığını istediğin tonda ayarlayabilirsin. Daha da önemlisi Ledlerin kalitesini belirleyen CRI değeri de 97 seviyesinde.Yine adaptörle prize bağlı ya da bataryası ile kablo karmaşası olmadan çalışabiliyorsun.Bu setin içinde 1 adet katlanabilir ve esnek Led panel ile beraber 200cm ışık ayakları da mevcut ama bir ışığı daha üstten konumlandırmak için deve boynu dediğimiz ışık ekipmanı kullanman mümkün.Bir portre yani tek kişilik bir video sahnesini aydınlattığını düşünürsen led panellerden birini konuya 45 derece açıyla yakından yönlendirdin.Diğerini kameranın yanından verip gölgeleri yumuşattın.Diğerini de 4000 K ayarlayıp arka fona çevirdin.Daha ne olsun.Herkes kullandığın ışığı soracak emin ol.

Seviyeyi yükseltmeye başladığımızı farkettin değil mi? O zaman arttıralım

Orta ve Profesyonel Seviye İçin Youtuber Işıkları

Bu seviye aydınlatma için seçtiğimiz ilk ışıklar sinemacıların vazgemediği kırmızı kafalar oldu. Neden vageçilmez dedik çünkü 80’li yıllardan beri film sektörünün emektarıdır kırmızı kafalar. O dönemde zaten çok fazla alternatifleri yoktu. Stüdyo ortamında bir tarışma programına katılmış takım elbiseli amcaları buram buram terleten tam da tepelerine dizilmiş 10 tane kırmızı kafa ışıklardı.Tungsten dediğimiz sarı ve turuncu sıcak renk ışık kaynağı olan kırmızı kafalar içlerine takılan 800 watt helojen ampullerle ışığı güçlü bir şekilde verirler.Dezavantajları çok ısı vermeleridir.Bu yüzden önlerine softbox gibi bir ışık şekillendirici takılamaz.Önüne yumuşatmak için takılan aydınger kağıtları saat başı yandıkları için değiştirirsin.Ama günışığına çevirmek için yanmaz mavi jel filtreler takılabilir. Böyle bir dezavantajının yanında neden hala vazgeçilmezdirler dersen taşınabilir olan en kuvvetli ışıklar hala kırmızı kafalardır.Ayrıca gerçekten halojen ampullerin akkor özellikleri yüzeyde kalma süresini arttırdığından farklı netlikte ve sinematik ışıklandırma sağlarlar. Kameranda beyaz dengesi ayarını da güzel yaparsan orta seviyede kaliteli ışıklandırma sağlar bu kırmızı kafalar.

kırmızı kafa tungsten ışık

Video Led Işıklar:

Led teknolojisi her geçen gün geliştikçe her alandaki aydınlatma tercihleri gibi film ve video sektöründe de üst seviye ışıklandırma tercihleri Led ışıklara yönelmiştir. Youtuber ışığı olarak da Led paneller tercih listelerinin başında yeralıyor. Video led ışıklar panel şeklinde hatta katlanabilir düzeyde ince olarak üretilebilmektedirler.  Ama her Led Işık videoda kullanılabilir mi? ya da hangi seviyede ışıklandırma için kullanabilir? Soruları da beraberinde geldi. Madem üst seviye için konuşuyoruz o halde Full frame sensöre sahip kameralar için performansını belirleyen kriterleri konuşmalıyız artık. Bu kriterler şu başlıklarda incelenmelidir. Led Işığın gücü yani çıkış Watt değeri, Lümen değeri , renk sıcaklıkları ve bu rengin kalitesini belirleyen CRI değeri. Seni çok teknik detaya boğmadan kısaca bu konuları anlatalım.Çünkü Video Led seçiminde amacına uygun olanı seçmen için bu teknik detaylar önemli.Watt kavramı ışığın gücü gibi algılansa da aslında sadece ışığın kaynağından çıkış gücünü ifade eder. Asıl hedefimiz karşımızdaki konuyu ve herşeyiyle sahneyi aydınlatmak olduğundan Lümen kavramı devreye giriyor. Çünkü ışığın ne kadar parlak olacağını ve daha büyük alanları ne kadar aydınlatacağını ışığın lümeni belirler. Burada hemen şunu da söylemek gerekir.Led teknolojisi diğer eski akkor lamba kullanan ışık kaynaklarından farklıdır. Şöyle ki eski tip bir ışık 800 Watt enerji kullanırken. 150 Watt bir led ışık kaynağı daha parlak bir aydınlatma sağlar. Yani Lümeni yüksek olan bir video led ışık daha fazla alanı aydınlatır .Bu alan aydınlatması da Lüx denilen ışık yoğunluğu olarak ölçümlendirilir diyerek uzatmadan anlatmış olalım. Diğer önemli konu da Led ışığın CRI değeridir. Renk sıcaklığı ayarı olan yani bi color özellikteki Led Video ışıkları , sahnemizde istediğimiz renklerle değişik atmosfer yaratmamızı sağlarlar.Ama bir ışığın 5500 K ya da 3200 K sarı renk vermesi yetmez.Biz bu ışığı kamera ile kaydettiğimiz için aslında bizim için önemli olan kısmı Rengin bize geri geldiğindeki verimidir. İşte bunu CRI değeri belirler. Normal gün ışığının CRI değeri 100 olarak kabul edilir.Bu sebeble CRI değeri 100’e yakın olan Led ışıkların renk kalitesi yüksektir. 97+ olarak ifade edilen CRI değerine sahip olan video led ışıklar hangi ebatta olursa olsun daha iyi renk verirler denilebilir.

İşte bu kriterlere uygun  tavsiye edeceğimiz youtuber ışığı olan led paneller.

GVM 672S-B Bi-Color LED Video Işık 3’lü Set

 

Bu set 120w ve 10080 lüx gücü ile 100 metre ve çok daha geniş alanlarda stüdyo kurmak canlı yayın ve eğitim videoları için uygundur. 96+ CRI değeri de renk verimliliğini istediğin gibi sağlar. 3200-5600K arası renkleri ve ışık gücünü tek uzaktan kumanda ile iki ışığını da ayarlamanı mümkün kılıyor. Ayrıca kit içeriğinde bulunan katlanabilen ve kolayca kurulan  katlanabilir softboxlar portrelerde oluşacak parlamaları önler.Ama daha büyük alanlarda ve birden çok konuşmacının olacağı bir canlı yayın ya da eğitim video stüdyosu için daha da uygundur.Bir de greenbox uygulaması düşünüyorsan kullanılan greenbox perdenin de hemojen olarak aydınlatılması için 3. ışığa ihtiyacın olacaktır. Bunlar Bi color yani 3500 K ile 5500 K arası renk sıcaklıklarının ayarlandığı ışıklardır. Kullanmak istediğin daha fazla renk seçeneği varsa mesela arka alanda kırmızılar ya da yeşiller o zaman tavsiye edeceğimiz led panel çeşidi GVM RGB led ışıklar olur.

Bunları da öğrendikten sonra şimdi Video Aydınlatmasının en doruk noktası olan yüksek güçteki profesyonel Led ışıklarına geçelim. Bunlara değişik tanımlamalar yapılır .Çünkü henüz çok yeni olduklarından tam isimlendirme aslında yoktur.Led Işık olmalarının yanı sıra eski paraflaş kasasına benzer üretildikleri için monolight stili Led Işık denilebilir.

Profesyonel  Youtuber Işığı Video Ledler :

Bu seviyedeki Youtube ve Vlog videolarında Fullframe makine ve iyi lens kullanmanın yanısıra Profesyonel bir ışık sistemi kullanman seni mutlaka rakiplerinin bir adım önüne taşır. Video sahnelerinin atmosferini oluşturan aydınlatmayı ileri seviyeye taşıyacak Led ışıklar için tavsiyelerimizi ve nedenlerimizi açıklayalım.

GVM 1500D 75W Bi-Color & RGB Stüdyo LED Panel 2’li Set

75 Watt ışık gücü , 11000lux/1m Parlaklık ve 27x42x4 CM ebatları ile hem ince hem istenilen büyük alan ışığıdır. Profesyonelce video aydınlatmasını sağlayan Led panel tavsiyemizdir. Panel ile Işık ayağı arasına takılan Neewer flexible ışık bağlantı aparatı sayesinde yakından ya da uzaktan ışığını istediğiniz açıyla yönlendirmenizi sağlayan harika bir çözümdür.

GVM SD300D Bi-Color LED Stüdyo Video Işığı

 

Deneyimli fotoğrafçıların vazgeçilmez ışık kaynağı olan paraflaşlara benzeyen video ışıklarda ilk tavsiyemiz bu seviyenin en iyilerinden biri. Işık ekipmanları sektörüne yenilikci bir yapı getiren GVM markasının güçlü youtuber ışığı arayan deneyimli videographerlar için ürettiği GVM SD300D, 300 watt gücünde ve 56.600 Lux ışık vererek geniş alanlarda daha parlak aydınlatma sağlar. Çok fazla sayıda ışık kullanmadan tüm sahneyi aydınlatmayı hedefleyen bu ışık gelişmiş bir de renk ayarına sahip alışılmış bi color yani renk değişimini de bir adım yukarı taşıyarak 2700-7500K renk sıcaklıklarını kullandırıyor.Ayrıca hassas renk dengesine bir de yeşil ve magenta denilen soğuk ve sıcak renklerin en dip renklerini de ekleyerek özellikle tende gerçekçilik sunar. Başka ne var ? bizim kameralardan alışık olduğumuz hazır çekim modlarına benzer hazır aydınlatma modları var.Menüden havai fişek,lazer,ambulans ışığı gibi 8 sahne modundan birini seçip sinematik aydınlatma efektlerini tek tuşla başarıyor.Hem de akıllı telefondan kontrol edebiliyorsun tüm modları. Üzerinde standart tas reflektör ile beraber geliyor.Ancak bu tip ışıkların en güzel özelliği de paraflaşta kullanılan tüm ışık şekillendiricileri kullanabiliyor olman.Yani tüm markaların ortak kullanabildiği Bowens uyumlu Softbox, Octobox,parabolik şemsiye ve geniş reflektörler ve tüm gridleri önüne takabilirsin.

Aputure Light Storm C300d Mark II

Apature ışık fırtınası adını verdiği serisi ile video aydınlatmasını profesyonel düzeye az ekipmanla çıkarmayı başardı.Küçük ve taşınabilir,v mount batarya ile saatlerce hiç ısınmadan çalışan modelleri ve bu modellere takılan katlanabilir, kolay kurulur softbox,light dome,octobox gibi ışık şekillendiricileri ile az ekip ve ekipmanla profesyonel video işleri yapmayı gerçekten kolaylaştırdı. Bu modelde 350 W gibi led ışık teknolojisi de düşünüldüğünde aslında 1200 watt eşdeğeri bir güce kavuşuyor.3500 lüx ışık gücüyle hem geniş alanlarda tüm aydınlatmayı sağlıyor.Aynı zamanda dimer ayarı sayesinde kısılarak gün ışığında mükemmel bir dolgu ışığı olarak kullanılıyor.97 CRI değeri de gerçekci renkler üretmesinde bir etken.Tüm bunların yanında Apature teknolojik bazı yenilikleri de kullanarak Bluetooth ile Sahnede kullanılan tüm ışıkların tek akıllı telefon üzerinden etkin bir şekilde kontrol edilmesini sağlayarak büyük setlerde kullanılan ışık masası görevini yerine getiriyor. Sessiz fanlarla saatlerce çalışabilme özgürlüğünün yanında Apature Led Işık aksesuarları da efektif ve sinematik ışıklandırma için gerçekten birebir.İşte bunlardan en iyilerinden tavsiye edeceğimiz ışık şekillendiriciler.

Aputure Light Dome

Klasik octobaxın bir adım daha ilerisi olan Light domelar ya da diğer adıyla parabolik softboxlar önüne takılan ışığın daha fazla yüzeye yansımasını sağlayan harika ışık şekillendiricilerdir.Özellikle videolarda portre aydınlatması için en güzel aksesuardır.Çünkü ışığı yumuşatmasının yanı sıra kişiye istediğiniz kadar yakından yönlendirebilirsiniz.Yani ışığın gücünü iyice azaltıp kişiye yaklaştırdığınızda sanki yüzüne uzaktan biraz güneş ışığı vuruyormuş gibi hatta 3200 K gibi sıcak renge ayarlanınca iç mekanda günbatımı efektini sağlayabilirsin.Parabolik softboxların iç kısmı derinleştikce ışık açısı azalır fakat verdiği ışığın efekti yumuşak olur.Tüm bu özellikleri ile beraber kolay kurulumu onu ışık aksesuarları listesinin en başına çıkartır.

Balon Softboxlar

profesyonel video ışık şekillendiriciler

Taşıması ve kurması en kolay led ışık şekillendiricilerden biri de balon şeklindeki softboxlar.Hemen aç ; kur sonra kaldır şeklinde çalışmak için idealdirler.Bunun yanında softboxın tüm yumuşaklığını sağladığı gibi yuvarlak yapısı sayesinde tüm arka planı aydınlatmak için yani fon aydınlatmasını tek başına sağlayacak düzeyde olduğu için ışık setup ında mutlaka olması gereken bir aksesuardır.

Evet tüm seviyeler için kullanılması gereken youtuber ışığı ve aksesuarlarını anlattık.Tüm bunlardan yola çıkarak amacına en uygun ışık sistemini seçerek Youtube,Vlog ya da Tiktok video çalışmalarında başarılı bir aydınlatma sağlaman seni bir adım öne geçirecektir.Yine de ışık sistemleri ya da kurmak istediğin video stüdyosu için gerekli ekipmanlarla ilgili danışmak istersen Whats up hattımızdan ya da canlı destekten Uzmanlarımıza ulaşabilirsin.

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
İlknur

Bilgilendirme için çok teşekkürler. acaba yaka mikrofonları ile ilgili de fikir verebilir misiniz

1
0
Would love your thoughts, please comment.x