Yılın En İyi Yaban Hayatı Fotoğrafları Seçildi!

0 Shares

Londra Doğa Tarihi Müzesi, Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafı” yarışmasında bu yıl birincilik ödülünü, boynuzu nedeniyle öldürülmüş bir siyah gergedanı görüntüleyen Güney Afrikalı Brent Stirton‘a verdi. Ayrıca beş buçuk yaşındaki bir fotoğrafçı da ödüle layık görüldü.

Brent Stirton’ın fotoğrafını çektiği gergedan, kaçak avcılar tarafından gece karanlığında öldürülmüştü. Hayvanın boynuzu, kesilmesinin ardından çıkarılmıştı. Stirton ise bu fotoğrafı, kaçak av üzerine araştırma yürütürken çekti. Araştırması sırasında benzer 30 vaka ile karşılaştığını açıklayan fotoğrafçı şunları söyledi:

 

[aesop_content color=”#1e1e1e” background=”#d7cd5e” width=”content” component_width=”800px” columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” disable_bgshading=”off” floaterposition=”left” floaterdirection=”up” revealfx=”inplace” overlay_revealfx=”off”]”İlk çocuğum Şubat ayında doğacak ve ben 48 yaşındayım. Bu konuda böyle geç kalmamın nedeni, gazeteci olarak şahit olduğum olaylar nedeniyle insanlığa inancımı, bir anlamda kaybetmiş olmam.”

[/aesop_content]

Bazı Asya ülkelerinde gergedan boynuzu, altından bile daha değerli. Bu denli değerli olmasının nedeni ise boynuzun, kanserden böbrek taşına kadar, tedavi edici özelliği olduğuna yönelik yanlış inanç.

 

Keyifçi Goril – Daniel Nelson

Batı Afrika kökenli bir türe ait gorilin beslenirken çekilen fotoğrafı ise “Yılın Genç Yaban Hayatı Fotoğrafçısı” ödülüne layık görüldü. Fotoğraf, Hollandalı 18 yaşındaki Daniël Nelson tarafından Kongo’da çekildi ve 15-17 yaş kategorisinde yarışmaya alındı.

 

Derin Düşünceler – Peter Delaney

Derin Düşünceler” isimli bu fotoğraf ise Peter Delaney tarafından çekildi ve “Hayvan Portreleri” dalında birinci oldu. Uganda’daki Kibale Ulusal Parkı’nda dinlenen bir şempanzenin fotoğrafını çeken Delaney, Afrika’ya fotoğraf kariyeri yapmak için taşınmıştı.

 

Yengeç Sürprizi – Justin Gilligan

İsmi “Yengeç Sürprizi” olan bu fotoğraf ise Avustralyalı Justin Gilligan tarafından Tazmanya’da çekildi. Omurgasızlar kategorisinde ödüle layık görülen fotoğrafta, bir ahtapot, örümcek yengeci tarlasından kendine bir yiyecek seçiyor.

 

Büyük Buluşma – Tony Wu

Tony Wu‘nun “Büyük Buluşma” adını verdiği bu fotoğraf Memeli Hayvanlar kategorisinde birinci oldu ve Sri Lanka’da çekildi.

 

Buz Canavarı – Laurent Ballesta

Buz Canavarı isimli bu sıra dışı fotoğraf Fransız Laurent Ballesta tarafından Doğu Antarktika’da çekildi. Bir buzdağının altını gösteren fotoğraf, Çevre dalında ödül aldı ve aslında pek çok karenin birleştirilmesinden oluşuyor.

 

Palmiye Yağından Sağ Kalanlar – Bertie Gekoski

Palmiye Yağından Sağ Kalanlar” isimli bu fotoğraf Amerikalı Bertie Gekoski tarafından çekildi ve Yaban Hayatı Fotoğrafçısı dalında sahibine ödül getirdi. Borneo adasında çekilen karede, 3 nesil Borneo filinin, palmiye yağı için kesilen ağaçlar arasında ilerleyişi görülüyor.

 

Martıların Tutunuşu – Ekaterina Bee

Martıların Tutunuşu” isimli bu fotoğraf ise İtalya’dan Ekaterina Bee tarafından çekildi ve 10 Yaş ve Altı kategorisinde birinci oldu. Ekaterina yalnızca 5 buçuk yaşında  😉

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim Fotoğrafçı

Kötü olanın iyi seçildiği bir dünya.. yalan dünya!

Anonim Fotoğrafçı

ön izlemedekini yaban hayatıyla pek bağdaştıramadım.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x