Yeni Motorlu Time Lapse Cihazı Syrp Genie Mini

0 Shares

Piyasadaki en çok bilinen motorlu time lapse sistemlerinden olan Syrp Genie Mini modeli ülkemizde satışa sunuldu. Bu cihazı gelin birlikte inceleyelim.

genie-mini-alone

 

Syrp Genie Mini

Şüphesiz her Time Lapse videoları çekmeyi isteyenlerin devam eden süreçte sahip olmak istediği cihazlardır motorlu time lapse cihazları. Ülkemizde bununla ilgili kısıtlı da olsa bazı sistemler satılmakta. Bunların en stabilize olanı ve en rahat bulunanı Syrp Genie modeli idi. Ağırlığı biraz problem olsa da iki farklı bağlantı parçası ile dilerseniz slider üstünde hareket kazandırabilir, dilerseniz diğer bağlantı parçası ile tripota bağlayarak pan hareketini kullanabiliyorsunuz. Biraz fiyatı ve ağırlığı gibi konularda eksikleri olan Syrp Genie modeline kardeş niteliğinde, hem amatör hemde profesyonellere yönelik Genie Mini modeli duyurulmuştu, şimdi bu cihaz ülkemizde de satışta.

Genie-Mini-Syrp

 

 

Mobil Kontrol İmkanı

Cihazın en sevdiğim özelliği mobil telefon veya tabletlerden kontrol imkanı. Önceki büyük ağabeyi olan Genie modelinde cihaz üstündeki ekran ile tüm ayar ve kontroller sağlanıyordu. Bu kolaylık olduğu kadar aslında bir eksiklikti. Şimdi bu küçük modelde ise tamamen mobil cihazla kontrol özelliği sağlandı. Otomatik Video ve Time Lapse modlarını dilerseniz kullanıp dilerseniz kendi ayarınızı oluşturup kaydedebilir ve onu kullanabilirsiniz.

 

03 Time-lapse

 

Mobil cihaz üzerinde kontrol için Syrp – Genie (AndroidIOS)  uygulamasını kurmanız yeterlidir. Uygulama üzerinde oluşturacağınız video frame rate sayısını belirleyebiliyorsunuz. Sistem bunu baz alarak yapacağınız 4 ana ayarı, yani pan derecesini, ne kadar süre çekim yapacağını (rec time), sonuç olarak kaç saniyelik time lapse videosu istediğinizi (play time) ve her fotoğraf çekimi arasındaki saniyeyi (interval) belirlemenizi sizden istiyor. Bu ayarlardan herhangi birini değiştirmeniz pan derecesi haricindeki diğer ayarları da otomatik değişmesini sağlıyor.

Örneğin ben 90 derecelik pan hareketi istiyorum, bunu 40 dakikada(rec time) tamamla sonucunda bana 15 saniyelik (play time) Time Lapse video izleyeceğim şekilde aralığı (interval) ayarla veya ben 90 derecelik pan hareketini istiyorum her foto arası 15sn bekle ve bana 10 saniyelik video ver ama çekim süresini kendin belirle gibi.

Video modunda ise yine pan derecesi, bu pan hareketinin hızı ve çekilen video süresini ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin şuan bulunduğun konumdan 45° dön, bu dönüşü 20 saniyede tamamla (Play Time) ve hızın %44 olsun (speed) gibi.

syrpapp2

 

 

Taşıma Kapasitesi 

Syrp Genie Mini küçük boyutlarına rağmen sağlam yapısı ile yaklaşık 8 kilo ağırlık taşıyabiliyor. Yani sağlam bir tripot üzerine güzel bir tripot başlığı kullanılarak Canon 5D Mark3 ve 24-70mm taşıyabilir.

DSLR, aynasız SLR, yarı profesyonel fotoğraf makinesi, GoPro gibi aksiyon kameraları ve cep telefonları ile kullanılabilir.

genie-mini-cameras

 

Syrp Genie modelinde slider üzerinde hareket sağlanırken aynı anda pan yapma özelliği malesef yok, bunun için çift genie kullanmak gerekiyordu. Fotoğrafta gördüğünüz gibi çift Syrp Genie hem aşırı hantal hemde pahalı bir set oluyordu. Bunu Genie Mini modeliyle biraz daha hafifletebilirsiniz. Hatta birbirine aparat ile bağlanmış çift Genie Mini ile hem pan hemde Tilt hareketini aynı anda yapabilirsiniz.

 

 

 

Çok yakında hem Pan hemde Tilt yapabileceğiniz sisteme ve uygulamada çoklu kontrol özelliğine kavuşacağımız bildirildi. Yani iki adet Syrp Genie Mini’yi birbirine bağlayarak aynı anda Pan ve Tilt hareketini kullanabilirsiniz. Bu özellik 2016 dan itibaren faal duruma gelecek.

genie20mini20double20rig_main_680

 

 

Genel Değerlendirme;

İster profesyonel ister amatör olarak hareketli Time Lapse çekimleri yapmak istiyorsanız bence alabileceğiniz en başarılı ürün Syrp Genie Mini diyebilirim. Mobil özelliğinden tutun, malzeme kalitesine, ergonomik yapısına, taşıma kapasitesine. Kötü diyebileceğimiz bir şeyi hiç yok desek yeridir. Syrp ürünleri ile bir bütün olarak kullanılabilen Genie Mini önümüzdeki senelerde yazılım ve donanımsal olarak gelişmelere uğrayacak, bunun müjdesini de şimdiden verelim. Rahatça alıp kullanabileceğiniz motorlu Time Lapse cihazının yanında diğer Syrp ürünleri olan Slider ürününü de tavsiye ediyoruz.

 

Syrp Genie MiniTanıtım Videosu

 

 

Fatih Akkuş

''Kısaca Fotoğraf Delisi''

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x