Yemek Fotoğrafçılığına Giriş – Yemek Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

1 Shares

Yemek Fotoğrafçılığına Giriş: yemek fotoğrafçılığı, manzara veya portre fotoğrafçılığı kadar popüler olmayabilir, ancak diğerlerinden daha avantajlı bir alandır. Hepimiz, yiyecekleri tüketmek için satın alırız. Dolayısıyla kaynak konusunda bir sıkıntımız yoktur. Bu havaya, mevsime bağlı bir konu da değildir. Kendi evinizde çalışacak bir sürü konu bulabilirsiniz. Dergi ve kitaplarda gördüğümüz fotoğrafların bir çoğu stilistler tarafından düzenlenmiştir. Her şeyin düzenli ve güzel görünmesi için farklı gıdalar ve sahne çalışmaları ile desteklenmiştir. Belki de çoğumuzun yiyeceklere şekil vermesi gibi bir yeteneği yok ama garnitür yardımı ile o yiyeceği yaratıcı bir şekilde sunabiliriz.

 

Yiyecekler Nasıl Olmalıdır?

Lekeleri, morlukları ve çürüğü olmayan, taze ve olgun, doğal halde olmalarına dikkat etmeliyiz. Yiyecekleri kameramızın önüne koyarken, ilk bakıldığında biz fark etmesek de  başkalarının farkına varabileceği hatalar ortaya çıkabilir. Süpermarketlerde bulunan ürünlerin çoğu kozmetik açıdan göze hoş gelinmesi için farklı şekillerde üretilmiştir fakat yerel pazarlarda bu ürünler süpermarkete göre daha farklı sunulmaktadır. İki tarafın da kendine göre avantajları vardır. Markette istediğinizi kolay bir şekilde bulurken, pazarda egzotik bir meyveyle karşılaşma olasılığınız daha fazladır. Örnek verecek olursak bir narenciye ürününü, çiçeği ile paketlenmiş halde bulamazsınız ama pazarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yemek Fotoğrafçılığı İçin Ekipmanlar

60-105mm arasında bir tele-foto lens tercih edilmektedir. Yakın çekim imkanı ve kısıtlı alan derinliğinin olması perspektif olarak yaratıcı sonuçlar elde etmemize yardımcı olmaktadır. Tilt-shift lenslere göre bu tarz lensler daha ucuzdur. Yiyecek ile çalışırken kullanılan doğal veya yapay ışık, difüzörler ve reflektörler inanılmaz yararlı olabilir. Eğer bu şekilde bir ekipmana sahip değilseniz duvarlarınızı reflektör olarak kullanabilir ışığınızı da pencereden alabilirsiniz. Sprey yardımı ile su sıkarak taze ve hoş bir görüntü sağlayabiliriz.

Yemek Fotoğrafçılığı: Kamera Ayarları

Tripod kullanarak daha net ve daha keskin fotoğraflar elde edilir. Fotoğraf makinenizin live view modunu kullanmamız, yiyeceklerin nasıl gözüktüğünü görmemiz ve gözümüzden kaçan detayları bulmamıza yardımcı olacaktır. Live modu kullanarak kompozisyon ve odak konusunda ayarlamaları daha rahat yapabiliriz. Eğer çok yakından yiyecek fotoğrafları çekecekseniz uygun bir sahne düşünmeniz ve göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bir tabakta, kapta, kasede bulunan konuya bıçak veya çatal eşlik ederse görüntü daha zengin olacaktır. Masayı süslemek için çiçek kullanılabilir. Fotoğraflara yiyecekle beraber onun nasıl servise sunulduğunu göstermek de çok önemlidir. Örnek verecek olursak; bir kase çorbanın altında bir tabak, yanında kaşık ile fotoğraflanırsa o çorbanın servise hazır halini de göstermiş oluruz. Size yardımcı olacağını düşünürseniz seri çekim modu yardımı ile de fotoğraflar çekebilirsiniz. Bir sosun yemeğin üstüne nasıl servis edildiğini göstermeniz o yemek hakkında fikir sahibi olunmasını sağlar.

Yemek Fotoğrafçılığı: Aydınlatmalar ve Renkler

Yemek fotoğrafçılığında doğru aydınlatma çok çeşitlidir. Genellikle gün ışığına bakılarak ayarlamaların yapılması daha doğru olmaktadır. Gün ışığının nasıl geldiği göz önüne alınarak seçtiğimiz ürünleri aydınlatabiliriz. Güçlü gün ışığında, örnek verecek olursak renkli yiyecek ve içecekler, renkli kaplar, renkli örtüler kullanırsa ortaya çok güzel sonuçlar çıkmaktadır. Eğer alan derinliğine sahip bir görüntü istiyorsanız evin içinde bulanan eşyaları arka plana yerleştire bilirsiniz. Arka plandaki düzenlemeler kompozisyon açısından güzel sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Genel anlamda yiyecek fotoğraflarında baskın renkler kullanılmaktadır.  Kek, bisküvi ve benzeri gibi pek çok yiyecek renklidir, bu yüzden daha canlı bir masa örtüsü, tabak ya da fon ile desteklenmesi daha iyidir.

Birbirinden Güzel Yemek Fotoğrafları

[aesop_gallery id=”41806″ revealfx=”inplace” overlay_revealfx=”off”]

 

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
2
0
Would love your thoughts, please comment.x