Yemek Fotoğrafçılığı: Mutfakta da İyi Fotoğraf Çekilir!

0 Shares

Yemek fotoğrafçılığı karın doyurmasa da, göz doyuran bir uğraş. Elbette iyi fotoğraflar çekmek için çok uzaklara gitmeye gerek yok. Mutfak diye bir şey var, ve bu her evde var. Dolaplar, çekmeceler ve bulaşık makineniz onu çekmeniz için uzun süredir bekliyor. Mutfağa giren her şeyi temel seviyede bir fotoğraf eğitimi sonrasında doğru alan ve ışık kullanarak harika şekilde fotoğraflayabilirsiniz.

İnsan ilk olarak mutfağa girdiğinde objelerin aşırı fazlalığından bi’ şaşırıyor, evet. Eğer öyle bir duruma düşerseniz sakin olun ve aşağıda size sunduğumuz önerileri uygulamaya çalışın. Sevdiğiniz şeyi bulursanız mutfak en iyi stüdyoya dönüşebilir.

Taze Gelenler

Birçok sebze ve meyve fotoğrafa layık harika renklere ve ilgi çekici dokulara sahiptir. Bu tarz detaylara ya da daha geniş resme bakarak onların mutfakla ilişkilerini fotoğraflayabilirsiniz.

Raymond’s Glass Eye – Strawberry Blossom

Genelde ortaya çıkan üründe renk fazla olduğu için zıtlık oluşturun ve arka planı basit tutun. Örneğin buzdolabının beyaz dolapları ya da mutfakta bulunan bir ahşap materyali kullanabilirsiniz. Meyve ve sebzelerin doğranmış hallerinde daha fazla renk olabilir. Farklı ışıkları kontrol edin ve ürününüzü bu alanlara yerleştirin. Sadece tek bir konuyla bütün günü geçirebilirsiniz.

Arthur Lee – Lemon

Julie Rideout – Brüksel Lahanası

Hazır ya da Hazırlanmakta Olan Yemek

Müthiş yemek fotoğrafçısı olmanız için müthiş yemek yapmanız gerekmez. Yemek fotoğrafçılığı konusunda tek ihtiyacınız olan üç-beş malzeme. Örneğin süt ve mısır gevreği. Hatta finalde ortaya çıkan yemeği çekmenize ya da abartalım yemenize bile gerek yok. Yemeğin yapım esnasında ortaya çıkan tatlı kadrajlar yeterli olabilir. Yemek berbat olsa da fotoğraflar harika olacaktır.

Jordan Parks – Alfabe

Raymond’s Glass Eye – Hızlı ve Basit

Mozarella – Nico Francesco

Mutfak Tezgahı

Mutfak tezgahı hem kendi başına yüzlerce konu barındırır, hem de portreler ve günlük hayat fotoğrafları için harika bir arka plan oluşturur. Mutfağın merkez alanı olan tezgah bulaşıkların, doğranmış patateslerin ya da tezgah başında elmasını ısıran tatlı bir çocuğun, yani iyi fotoğrafın merkezidir. Aklınıza bir fikir gelmediğinde tezgahın başına geçip etrafa bakın. Tezgah size yardımcı olacaktır.

Jordan Parks – Elma

Vikas Sandhu – Giderde Hayat

Vikas Sandhu – Gözler Kadehte

Çay-Kahve

Başka bir sürü içecek var evet ama çay ve kahve mutfakta en çok tüketilenler. Diğer içecekleri genelde insanlar alıp başka odalara giderler. Kahve ve çay ise mutfağın vazgeçilmezleridir.  Basit bir kahve makineniz olabilir, ya da kahve yapımıyla ilgili saplantılarınız da. Belki sadece türk kahvesi içersiniz, bilemem. Ama şu bir gerçek, insanların mutfakta içtiği favori içecekleri onlara mutluluk ve konfor hissi yaşatır. Dolayısıyla da yaşanan bu hisler fotoğraf için harika konular oluşturur.

Yvette van Teeffelen – Güne Güzel Başla

MyWayXO – Sabah Yansımaları

Alessandro Baffa – Kahve Zamanı !

Çatal-Bıçak

Çatal, bıçak, kaşık gibi objeler fotoğrafa uygun özel şekillere sahiptir. Makro fotoğrafçılık için bu objelerin kenar ve köşeleri oldukça uygundur. Mutfakta bulunan başka objelerde de simetri ve yansıma arayarak iyi fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Karanlık, aydınlık, klas ya da eğlenceli, birden fazla ruh halini bu tip objelerde yakalayabilmek mümkün. Bu objelerin basitliği yaratıclığı körükleme özelliğine sahiptir.

Cat Girl 007 – Yumurta ve Çatal

Laurens Kaldeway – Çatal

Marco Bergner – Kivi Surat

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x