Viltrox 85mm f/1.8 STM Lens İnceleme ve Örnek Fotoğraflar

0 Shares

İlk kez Photokina 2018 fuarında kendisini piyasaya tanıtan Viltrox, önceleri ürettiği lens adaptörleriyle dikkat çekerken duyurduğu iki lens 20mm f1.8 Manuel ve 85mm f1.8 STM ile bu pazarda da iddialı olduğunu gösterdi. Özellikle 85mm dikkatleri üzerine daha fazla çekmeyi başardı. Türkiye’de lensi alıp ilk inceleyenlerden olan fotoğrafçı İsa Akalın‘ın objektifinden Viltrox 85mm f/1.8 STM lensin ilk karelerini görme şansı yakaladık ve fotoğrafları çok beğendik.

Otofokus özelliği bulunan lens, 80cm minimum netleme mesafesine sahip olan lensin 9 diyafram yaprağı mevcut. 72mm çapındaki objektif; 92mm ye 80mm ebatlarında. Ağırlığı ise 622gr. Canon ve Nikon’un 85mmlerine kıyasla daha büyük ebatlara sahip olduğunu söyleyelim.

Lensin gövde kalitesi dikkat çekici. Gövdede metal alaşım kullanılmış. Gövdede dikkat çeken bir diğer özellik ise boyanet kısmında bulunan bir adet mikro USB girişi. Bu sayede lensi bilgisayara bağlayarak yeni çıkan yazılımlarla güncelleyebiliyorsunuz. Bu güncellemeler lensin shutter performansından otofokus performansına lensin verimliliğini artıracak nitelikte. Bu sebeple kullanıcılarına bu güncellemeleri takip etmelerini öneriyoruz.

Otofokus konusunda da gayet başarılı. Oldukça hızlı ve sessiz çalışan bir STM motoru barındırıyor. Lensin göz tanıma özelliği de mevcut.

Yüksek berraklık ve keskinlik sağlamak için kromatik ve küresel sapmaları azaltmak amacıyla şeffaf camdan yapılmış dört element kullanılmış. Ayrıca güçlü aydınlatma koşullarında kontrastı artırmak ve parlama ve gölgelenmeyi bastırmak için de HD Nano çok katmanlı kaplama da kullanılmış. Lensin teknik detaylarına daha yakından göz atalım.

  •  Dikey uzunluktaki ana, APS-C formatı FUJIFILM X ve SONY E montajlı aynasız fotoğraf makineleri için iki versiyon üretilmiştir ve 127,5 mm eşdeğeri odak uzaklığı sağlar.

  •  Parlak f / 1,8 maksimum diyafram, zorlu aydınlatma koşullarında çalışmanın faydasını sağlar ve aynı zamanda sığ derinlik teknikleri kullanıldığında odak pozisyonu üzerinde zengin bir kontrol sunar.

  •  Ekstra düşük dispersiyon elementi ve son derece şeffaf camdan yapılmış dört element, doğru renk ve yüksek netlikte iyi düzeltilmiş görüntüler üretmek için çeşitli sapmaları azaltmaya katkıda bulunur.
  •  HD Nano çok katmanlı kaplama, gelişmiş kontrast için parlamayı ve gölgelenmeyi azaltmak için ayrı ayrı elemanlara uygulanmıştır. Ayrıca, bu kaplama, maruz kalan yüzeyleri nemden korumak için suya dayanıklıdır.

  •  STM otomatik odaklama motoru, minimum 2,6 ‘odaklama mesafesiyle birlikte sessiz ve hassas odaklama performansı sunar.
  •  Elektronik kontaklar Exif verilerini iletir ve aynı zamanda kamera tabanlı diyafram seçimine izin verir.

Bu lens bir portre çekimi için keskinlikten bokehe her konuda ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte. Muadillerini aratmayacak özellikler barındırıyor. Muadillerine göre tek dezavantajı olarak ortalamanın biraz üzerindeki ağırlığı olduğu söylenebilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x