Videoda Işık Kullanımı

0 Shares

Yeni çıkan DSLR fotoğraf makinelerin düşük ışıklarda bile video çekebilme özellikleri , video çekerken ışığa hiç ihtiyaç duymayacağımız anlamına mı gelir? Tabii ki de hayır. Video görüntülerin görüntü kalitesinin çok iyi olmasının sırrı fotoğraftaki gibi ışıktadır. Videoda kullanılan ışığın amacı, konuyu en iyi ışık setupları ile en iyi şekilde vurgulamaktır.

Bu ışık setuplarında 3 temel ışık kaynağı vardır.  (Tabi bu ışık kaynakları çekilecek sahnenin durumuna göre değişebilir.)

1-Key light (Ana Işık)

2-Fill Light ( Dolgu Işığı)

3-Back Light ( Arkadan gelen ışık)

 

1-Keylight (Ana Işık) 

 

Işık setuplarının her zaman ilk ışığı, ana ışık kaynağıdır. Bulunduğunuz ortam güneşli bir ortamsa ana ışık kaynağınız güneştir. Kapalı bir ortamda güneşin olmadığı bir mekanda çekim yapıyorsanız eğer, ana ışık kaynağınız  yapay ışık ile oluşturulur. Ana ışık kaynağı objeye 45 derecelik açı ile gelmelidir.

 

2-Fill Light ( Dolgu Işığı)

 

İkinci ışık kaynağımız da dolgu ışığı. Dolgu ışığının amacı ana ışık kaynağının oluşturduğu istenmeyen gölgeleri yok etmektir. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi boyun ve göz altlarında oluşan gölgeleri yumuşatmaya yarar.

 

3-Back Light ( Arkadan gelen ışık)

Üçüncü ışık kaynağımız da Back light. Çektiğiniz objenin arka fondan ayrılmasına ve modelin veya objenin şeklinin belirlenmesinde kullanılır.

 

Bu 3 ışık kaynağıyla çektiğiniz videolarda çok daha kaliteli,vurgulu ve kesin videolar elde edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
hüseyin pıçakcı

ben açıklamanıza ek olarak 4. ışık arka fon aydınlatma ekliyorum .buna benzer ışık kaynakları kullanarak çekim modelleri çoaltılabilir bu tür ışık tekniklerine çoğu meslektaşlarımızın ihtiyaçları var. hizmetleriniz için ben sizlere bir sanatkar olarak teşekkür ederim.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x