Video Tripod Rehberi

0 Shares

Video Tripod Nedir?

Video tripod kamera ve fotoğraf makinelerinin video çekim özelliğinden en iyi performansı almanızı sağlayacak en temel video ekipmanıdır. Bir video tripod ayağının diğer tripod modellerinden farkı ise kullandığı video tripod başlığıdır. Bu başlıklar video çekimlerindeki temel kamera hareketlerini rahatça gerçekleştirmenizi sağlayacak şekilde tasarlanırlar. Bu tasarım ayrıca kamera hareketleri sırasında duraklamaları ve kasılmaları engellemelidir. Buradan anlaşılacağı üzere bir video tirpodunun sahip olması gereken bazı özellikler bulunur. Eğer bu özelliklere sahip değilse satın alınmaması daha doğru olur. O halde gelin her seviyeye hitap eden video tripod modellerine ve video tripod kitlerine bakarak satın almanızı kolaylaştıralım.

Video tripod kiti denildiği zaman önce kameranızın ağırlığını taşıyacak kapasitede ayak ve akışkan video başlıklar beraber demektir. Ama bu parçalar ayrı olarak da satışa sunulur. Öncelikle bu iki parçayı tanıyarak örnek modelleri görelim.

Video Tripod Ayağı Nasıl Olmalıdır?

Video tripod ayağından ilk beklenen tabi ki üzerine bağlayacağımız kamerayı istenilen şekilde taşıması ve kameranın güvenliğidir. Bu da üretildiği malzemenin kalitesi ile doğrudan ilgilidir. Bugün video tripod ayağı üretiminde Manfrotto ve E image markaları başta olmak üzere tüm kaliteli tripod ayağı üreten firmalar iki ana malzeme kullanırlar. Bunlar Alüminyum ve karbondur. Peki hangisi daha iyidir. Tamamen tripodunuzla ne yapmak istediğinize bağlı. Çünkü her ikisi de oldukça sağlam malzemeler. Yalnız fark karbonun hafif bir malzeme olması nedeniyle taşınabilir olması. Ancak böyle bir derdiniz yoksa yani sürekli yer değiştirmeden sahnelerinizi planladıysanız alüminyum video tripod ayaklarını tercih edebilirsiniz. Kullanılan malzeme aşağıdaki gibi zaten ürün adında yazılır.

Video tripod ayağının seviyesini belirleyen asıl konu da ayaklarda kullanılan tube sayısıdır. Çünkü hafif ve giriş seviye aynasız kameralar için üretilen video tripod ayakları single tube yani tek tüpten üretilir. Ancak daha ağır olan full frame aynasız kameralar ve ağır cine lensler için üretilen video tripod ayaklarında double tube kullanılır. Genelde tek bir ayak iki tüpten oluşur. Bu iki seviyede ayrıca ayakların istenilen seviyede kilitlenmesini sağlayan kilit sistemleri de farklıdır. Tek tüp kullanılan ayaklarda basamaklı daha basit menteşe şeklinde kilit kullanılırken. Üst segment ayaklarda Twist lock sistemi adı verilen bir kilit mekanizmasıo vardır. Bu kilit sistemi kelepçe gibi sıktıkça daha fazla basınç uygulayarak ayağı kilitler. İşte bu kilit mekanizması en yüksek seviyeye gelindiğinde bile kameranızın güvenli taşınması için oldukça önemlidir. E image video tripod ayakları bu kilit sistemlerini en iyi uygulayan markalardandır.

Ayrıca  çivili ayaklar her arazi koşulunda zemine sağlam basmayı kolaylaştırır. Bu çivi mekanizması sökülerek esneyen ayaklara geçildiğinde ise fayans gibi parlak yüzeylerde tripodun kayması engellenir. Yayıcılar da denge sağlayan diğer önemli aksesuarlarıdır. İşte bunlar da satın alma aşamasında bakmanız gereken bir özelliklerdir.

E image Video Tripod Ayak Özellikler

Video tripod modellerinde alt grupta fotoğraf tripotları gibi başlığın takıldığı zemin düzdür. Vida çeviri gibi video başlığınızı bu kısma takarsınız. Ancak profesyonel video ayaklarında kase montaj sistemi bulunur. Ürün özelliklerinde bowl yani kase genişliği olarak gösterilen ölçü aslında hem video tirpodun seviyesini hem de boyutlarının ne kadar büyük olacağını gösterir. Genel olarak da video tripod kase genişlikleri 60mm, 75mm ve 100 mm olacaktır. Bu boyutlara uygun video başlıkları takılarak da kendi profesyonel video tripod kitinizi oluşturabilirsiniz.

E image 100 mm kase boyutu

Video Tripod Kafası

Video tripod kafası bir video tripodun asıl fonksiyonunu belirleyen parçadır. İşte sizin kameranızla gerçekleştirdiğiniz pan, tilt ve kaydırma gibi temel kamera hareketlerini sarsıntısız ve kesintisiz olarak yapmanızı sağlayan bu video tripod başlıklarıdır. Fotoğraf tripodlarında genel olarak ball head başlık denilen top kafa ya da 3 kollu tripot kafası kullanılır. Bu başlıklar fotoğraf çekim açısına göre ayarlanıp sabitlenir. Ancak hareketli çekim söz konusu olduğunda kullanılamazlar. Bunun için video çekimleri için özel olarak üretilen pro head başlıklar bulunur. Bu video başlıklarında bulunması gereken en önemli özellik akışkanlıktır. Bir kamera hareketi boyunca aynı ritimde ve kesintisiz çekim yapmanızı sağlar. Bu nedenle hidrolik video başlık yani teknik olarak söyleyecek olursak fluid head en iyi tercih olur. Sızdırmaz sıvı kullanan bu başlıklarda hareket serbestliğini farklı seviyelerde sert ya da yumuşak ayarlamak da mümkün olur.

 

Video tripod başlıkların da ayaklar gibi yük taşıma kapasitesi vardır. Kameranızın dengeli taşınması açısından da çok önemlidir. Kameranızın seviyesine göre ölçüsü değişecektir. Özellikle kameranızla kullandığınız lenslerle toplam ağırlığını hesap ederek bir video kafası tercih etmelisiniz. Yine video kafalarında yük eşitleme fonksiyonu kaliteyi belirler. Kameranızı bağladığınızda her yöne yani 360 derece dönüşlerde herhangi bir denge problemi yaşanmaması buna bağlıdır. Tam tur dönüş yapıldığında kamera açısında ve duruşunda bir fark olmuyorsa bu video başlığının denge sistemi sağlamdır. Yine hareketleri kolaylaştıran kolların uzunluğu ve şekilleri de bunu destekler. Diğer önemli konu başlığın kamera ile bağlantısını sağlayan plate kısmıdır. Bu plate kısmının uzunluğu video kamera, aynasız kamera ve uzun lens kombinasyonlarını destekler ölçüde olmalıdır. Yine gerektiğinde long plate yani daha uzun plakaları desteklemelidir. Son olarak incelemeniz gereken konu yine başlığın kilit mekanizmasıdır. Bu kilidin yapısı ve malzemesi kameranızın güvenliği için önem taşır.

Video Tripod Kiti Önerileri

Video tripod kiti modelleri üretici markaların tripod ayakları ile en uygun video başlıklarını birleştirerek hazırladıkları hazır ürünlerdir. Bu kullanıcıların seviyelerine ve kamera ekipmanlarına en uygun video tripod satın almalarını kolaylaştırmaktadır. Özellikle profesyonel video tripod kiti arayışlarında hemen akla gelen markalar Manfrotto video tripod ayağı ve E image profesyonel video tripod kitleri olur. Bu iki marka giriş seviyeden en profesyonel sinema kameralarına uyacak kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Video tripod kiti fiyatları da aslında bu markaların satışa sunduğu modeller ile belirlenmektedir. Çeşitlilik çok olduğu için biz de işinizi daha çok kolaylaştıracak bir öneri listesi hazırladık. Bu listedeki seviyelere göre sizin için ideal video tripod kitine karar verebilirsiniz.

1- Giriş Seviye Aynasız Kameralar İçin  Video Tripod Kiti

Bu seviye kullanıcal genelde vlogger ve Youtube video üreticileri olarak düşünülebilir. Çoğu kısa video üreticisi sabit bir mekan yerine değişik ortamlarda video çekimi yaptıkları için küçük taşınabilir kamera ve lensi tercih ederler. Yani giriş seviye denilen croplu, küçük ebadlı aynasız kameralar kullanırlar. Durum bu olunca da daha hafif ama sağlıklı kamera sabitleyici ihtiyacı ortaya çıkar. Gimbal kullanımı yaygınlaşsa da yine de video tripodu mutlaka kullanılır. İşte bu seviye kameralarla kullanabileceğiniz en iyi video tripod kiti önerimiz.

E-Image EK610 Profesyonel Fluid Head Compact Tripod Seti

Satın Almak İçin Tıklayın.

-Image EK610 Akışkan Başlıklı Profesyonel Kompakt Tripod, çift kademeli alüminyum tripod ayaklarına ve 65 mm yarım bilyeli akışkan video kafasına sahiptir. Tüm aynasız kamera modellerine uygundur. 3.5 kg kendi ağırlığı ile her yere taşınarak vlog çekimlerinde işinizi kolaylaştırır. 160cm yükselen üç kademeli bu video tripodunun taşıma kapasitesi 3kg’dır. Tripod yerine monopod daha çok işime yarar derseniz tavsiyemiz kesinlikle sağlamlığı ve kaliteli video kafasıyla E-Image MFC700 Carbon Fiber Monopod + 610FH Fluid Head olur.

2- Orta Seviye Kameralar İçin Video Tripod Kitleri

Orta seviyede bulunan aynasız kameralar ve profesyonel video kameralar için tripod söz konusu olduğuınuda biraz daha farklı özelliklere ihtiyaç duyulur. Bunların başında elbette kamera boyutuna uygun plate uzunluğu olan ve daha ağır olan prime, cine lensleri taşıyacak kadar yük kapasitesi gelir. Bu tip kameralarla daha çok etkinlik, organizasyon videoları ve çift kamera ile eğitim içerikli canlı yayınlar yapılacağını varsayarsak seçilecek video tripodunun daha fazla taşıma kapasitesi ve video başlığının daha kullanışlı olmasını tavsiye ederiz. İşte bu seviye işler için en uygun video tripod kiti modelleri

E-Image EI7050AA Video Tripod Kit

Oldukça dengeli bir taşıma için tasarlanan bu video tirpod kitin  ayakları, sabit bir orta seviye yayıcı ve döner sıkıştırma bacak kilitleri ile donatılmış bir alüminyum alaşımdan yapılmıştır. Ayak sivri uçları, çıkarılabilir kaymaz pedler de taşıma için bacakları kapalı tutmaya yardımcı olur.

E-Image GC752 Carbon Fiber Tripod

 

Daha sağlam ama daha hafif bir video tripod arayışındaysanız E-Image GC752 Carbon Fiber Tripodkesinlikle tam aradığınız model olacaktır.

3- Profesyonel Video Tripod Modelleri

En profesyonel sinema kameralar ya da hibrit yapıda video performansı ile öne çıkan full frame aynasız kameralar ile en doğru sabitleme ve kamera hareketleri için mutlaka profesyonel seviyede bir video kamera modeline ihtiyacınız olacaktır. Özellikle bu grupta en az 75 mm ve 100mm kase çapında bilyeli bir tripod bakmanızı tavsiye ederiz. Tabi bacak yapısının double tube olması, kilit sisteminin sağlıklı olması ile beraber yüksek taşıma kapasitesi sunan akışkan bir video kafası da zorunludur. İşte profesyonel seviyede tercih edilecek video tripod ayağı ve video başlığı  önerilerimiz

E-image GH04F & GA230 Tripod Kit

244 cm yükselme sunan bu model 6 kg taşıma kapasitesiyle piyasada buluna tüm pro kamera ve cine lens kombinasyonlarını sağlıklı taşıma güvencesi verir.

E-Image GC102 + EI-7080H Profesyonel Carbon Fiber Video Tripod Seti

En son olarak da kategorisinin en profesyonel ürününü öneriyoruz. Çünkü bu profesyonel video ayağı en üst segment video başlığı ile birleştiğinde harika akışkanlıkta sarsıntısız video çekimleri ve üst düzey kamera ekipman güvenliği sunuyor. GC 102 modeli 100mm kase boyutunda.Başlık 12kg, ayak 60kg taşıma kapasitesine sahip.Karbon fiberden üretilen sağlam ayaklar bu modeli hem taşınabilir hem de her hava koşulunda stüdyoda ve dış mekanda kullanışlı kılıyor.

Görüldüğü üzere her seviye video çalışmasına uygun farklı seviye ve özelliklerde video kitleri bulunuyor. Yapmayı planladığınız video çalışmalarına uygun, ayrıca kamera ve lensleriniz ile sağlıklı çalışacak en uygun tripod kitini seçmeden önce rehberimizi mutlaka inceleyin.

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x