Uzay’da Süzülen Tesla’nın Son Görüntüleri

0 Shares

Bildiğiniz gibi bu hafta Elon Musk’ın sahibi olduğu Space X firması bir test gerçekleştirdi. %70 başarı ile gerçekleştirilen bu roket testinde Mars yörüngesine bizzat Elon Musk’ın kullandığı Tesla Roadster gönderildi. Uzay’a gönderilen ilk araba özelliğini taşıyan Tesla Roadster şuan Mars yörüngesine doğru saniyede 11km’lik bir hızla ilerliyor. Aracın sağına, soluna ve önüne yerleştirilen fotoğraf makineleri ve ışıklar sayesinde belli aralıklarla Tesla’dan bazı fotoğraflar Dünya’ya gönderiliyor. Aşağıda Elon Musk’ın Instagram sayfasından paylaştığı son Tesla fotoğrafını görebilirsiniz.

Tesla Roadster Mars Yolunda

Space X firması bildiğiniz gibi Uzay ve Mars’a yolcular taşımayı ve Mars’ta koloniler kurmayı planlıyor. Bu hedefin önündeki en büyük engel tabiki taşıma. Bu kapsamda Space X firması Uzay’a, koloniler için gerekli tonlarca yükü taşıyabilecek kapasitede Falcon Heavy adlı roket üretiliyor. Test aşamasında ise roketin taşıyabileceği maksimum ağırlığı görmek için roketin uç kısmına belli ağırlıklar ekleniyor. Zamanında NASA bu tür deneyler yaparken roketin ucun belli miktarda beton döküyormuş. Beton dökme fikrini çok sıkıcı bulduğunu söyleyen Elon Musk ise yine kendisine ait Tesla firmasından bir aracı beton yerine kullanmayı uzmanlara öneriyor ve tarihin görüp görebileceği en iyi şov üzerinden kendi markasının reklamını da yapıyor.

Elon Musk, fırlatmadan önce yaptığ açıklamada ise “Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Roket ile Mars’ın yörüngesine yerleştirilecek aracın, bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl güneş sisteminde kalacağını tahmin ediyoruz” demişti. Space X tarafından yapılan hesaplamalar neticesinde Tesla’nın 6 ay sonra Mars yörüngesine ulaşması bekleniyor.

Tesla Roadster Falcon Heavy Roketine Yerleştirilirken

Uzaya gönderilen Tesla için Musk her detayı düşündü. Otomobilin torpido gözünde “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” (Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi) kitabı yer alıyordu. Otomobilin ekranında kitaba gönderme yapılarak “Don’t Panic” (Panik yapma) yazısına yer verildi. Uzaya gönderilen otomobilin radyosunda ise David Bowie’nin ‘Space Oddity’ şarkısını çaldı.

 

Ömer Faruk Yayla

Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü mezunu. Fotografium, dijital içerik üreticisi.

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x