Ürün Fotoğrafları İle E-Ticarette Satışları İkiye Katlamanız İçin 5 Tavsiye

ürün fotoğrafçılığı
1 Shares

E -Ticarette Etkili Ürün Fotoğrafları İçin Olmazsa Olmaz 5 Tüyo

E-ticarette Etkili Ürün Fotoğrafları kullanmak satışları arttırma yollarından belki de en önemlisidir. Binlerce aynı ürünü satan mağaza arasından görsellerinizin kalitesiyle sıyrılıp ön plana çıkabilirsiniz. Web  sitenizde ya da pazar yerlerinde satışını yaptığınız ürünlerin doğru bir şekilde  fotoğraflanması, mağazanızı ziyaret edenlerin algısını direkt etkileyerek alışveriş yapmalarını tetikler.Bu gerçekten de satışlarınızı ikiye katlamanıza neden olabilir. Profesyonel SEO ‘ cuların altını çizerek söyledikleri önemli bir şey vardır. O da doğru ve kaliteli bir ürün görselinin SEO ‘ya olumlu etkileridir.

 

Google  görsel aramalarında markanızı, çözünürlüğü, açısı, aydınlatmasıyla gerçekten kaliteli ürün fotoğrafları vasıtasıyla referans alabilir. Böylece reklamsız olarak SEO’ nuzun gelişimine büyük katkısı olur. Peki o halde gel sana E-ticarette doğru ürün fotoğrafı nasıl çekilir? Sorusunu 5 ana başlıkta açıklayalım.

1-Ürün Fotoğraflarında Beyaz Fon Kullanımı

Bildiğiniz gibi e-ticaret sitelerinde genel olarak ürünler beyaz zemin üzerinde sergilenirler. Bir web sitesinde tüm ürünlerin yan yana hepsinin aynı renk zeminde görünmesi harika bir bütünlük sağlar. Peki ürün fotoğraflarında neden beyaz fon kullanılır? Bunun birçok nedeni vardır.Ama en önemlisi tabi ki ürünü ön plana çıkarmaktır. Karışık bir zemin insan gözünü yorar ve ilgisini dağıtır. Beyaz zemin ise ilgi odağını tamamen üzerindeki ürüne yoğunlaştırır.Böylece ziyaretçiler ürünlerinizin detaylarını  fark ederek sitenizde daha fazla zaman geçirirler.Beyaz fonun sağladığı diğer psikolojik durum da müşteriye tutarlılık hissi vermesidir ki bu da alışverişi tetikleyen önemli bir unsurdur. Gereksiz gölgelerin olmadığı ve sonsuzluk hissi veren beyaz fon, izleyiciye bu ürün gerçekten güzel tasarlanmış hissini verecektir. Tabii burada hemen şunu söyleyelim beyaz fon elde etmenin olmazsa olmazı doğru bir aydınlatmadır. Bunu da sana az sonra anlatacağız. Beyaz fonun bir diğer faydası da sonrasında yapılacak fotoğraf editleme sürecini de kısaltmasıdır.Çünkü doğru aydınlatılmış bir beyaz fon photoshop gibi bir yazılımla kısa sürede crop,kontrast dengesi gibi ayarlarla dakikalar içinde siteye yüklenmeye hazır hale gelir. Peki nasıl bir beyaz fon. Çekilecek ürünün ebadına göre kullanılacak beyaz fon seçmelisin.Eğer ürünler masa üstünde çekilecek ebadlarda ise mesela; saat,takı,ayakkabı gibi ürünler çekilecekse en güzel zemin pleksi  ürün çekim masalarıdır.

Stillife masası olarak da bilinen ürün çekim masaları,demonte bir şekilde üzerine yansıma yapmayan beyaz pleksi tabla ile kullanılır.Yüksekliği ve arka plan ile ürün mesafesi kolayca ayarlanır çekim ekipmanlarıdır. Sonsuz beyaz fonu sağlayacağınız en güzel zemin bunlardır.Çünkü pleksiyi alttan da bir ışık vererek aydınlattığınızda hem tam beyaz rengi elde edersiniz hem de gereksiz gölgeleri yok edersiniz. Bu da size photoshopta dekube etmeden orjinal beyaz bir fon sağlar. Çekeceğiniz ürüne göre 60x130cm ya da 100×200 cm ürün çekim masaları ilk tavisyemiz. Ancak bir  tekstil ürününü model üzerinde çekecekseniz daha büyük bir beyaz fona ihtiyacınız var. Bunun için de duvara monte beyaz kumaş fon ya da beyaz kağıt fon kullanabileceğiniz gibi ışık ayağı üzerine kurulup kaldırılan seyyar fon sistemlerini de tercih edebilirsiniz.

2-Ürün Fotoğraflarında Kullanılacak En Doğru Işık Nedir?

E ticarette kullanılacak etkileyici ve seni üst sıralara taşıyacak bir ürün fotoğrafının en büyük sırrı kuşkusuz doğru bir ışık kullanmaktır. Doğru bir ışık ve bu ışıkları doğru konumlandırarak yapılacak doğru aydınlanmış ürün fotoğrafları hemen kendini belli ederek binlerce ürün arasından senin markanın tıklanmasını sağlar. Peki nedir ürün fotoğrafında kullanılacak doğru ışık? En iyisi paraflaştır. Paraflaşlar fotoğrafçılıkta en güçlü ışık kaynaklarıdır. Ürün fotoğraflarının renkleri çarpıcı,zemini tam beyaz ve oldukça net olmasının sırrı kısık diyafram ve normal üstü enstantene değerleri kullanmaktır.Yani f:11-16 arası kısık bir diyafram 1/250 sn enstantene değeri ürün fotoğrafının keskin ve net olmasının başka bir değişle o çok beğendiğin marka fotoğraflarının en büyük sırrıdır.

Profesyonel ürün fotoğrafçıları paraflaş kullanarak ama ışıklarını da doğru konumlandırarak bu profesyonel ürün fotoğraflarını elde ederler. Hemen şunu söyleyelim.En yüksek wattlı paraflaş en iyisidir bilgisi yanlıştır.Çalışacağın alan ve ürünün büyüklüğüne uygun paraflaş ve önüne takacağın uygun ışık şekillendirici doğru cevaptır. Sadede gelip ihtiyacını hemen söyliyeyim. Ürün çekim masası üzerinde çekeceğin boyuttaki ürünler için 3’lü 400 watt paraflaş setleri, tüm aydınlatma ihtiyacını karşılar. Bu set ,hem beyaz fonu hem de eşit miktarda iki cepheden ürünü aydınlatmanı sağlar. Setin içerisindeki ışık ayakları,makinenle paraflaşların iletişimini kuracak olan paraflaş tetikleyici,Bu boyuttaki ürünler için ışığı yumuşatıp hemojen aydınlatmayı sağlayacak 50×70 cm Softboxlar ile masanın altına bağlayacağın paraflaşın önüne takılacak tas reflektör ürün fotoğraflarının istenilen kalitede olmasını sağlayacaktır.Böyle hazır bir ucuz ama kaliteli paraflaş  seti için tavsiyemiz

JINBEI 400Watt 3’lü Paraflaş Seti

Eğer çekeceğin ürün için model kullanman gerekiyorsa mesela, modelli  tekstil ürünleri fotoğrafı çekeceksen boy aydınlatması için 500w ya da 600 W yine 3’lü paraflaş seti ihtiyacın olacaktır. Set içerinde bulunanlara ek olarak dolgu ışığı olarak kullanacağın paraflaşın önüne tam boyu aydınlatması için ekstra 80×100 cm softbox takman gerekir. Yüzü aydınlatacak anahtar paraflaş için 50x70cm softbox,fonu aydınlatacak paraflaşa da yine set içindeki standart tas reflektör ideal ışık şekillendirici olur. Bu tip 3’lü 600 Watt paraflaş seti tavsiyemiz

Godox DP600III 3’lü Paraflaş Kit

Bunlara ek olarak eğer çok parlayan metal kaşık,bıçak takımı gibi metal ürünler çekiyorsan paraflaş ile ürün arasına panel diffüzör kullanmak ışığın daha yumuşak yönlenmesini ve düzenli parlamalar olmasını sağlar.Yine cam gibi ışığın çok kontrollü kullanılmasını gerektiren ürünlerde ışığın çadır dışından verilmesini sağlayan transparan 80×80 cm ürün çekim çadırları ,Işığın üstten verilmesini gerektiren durumlar için deve boynu işini hem kolaylaştırır hem de fotoğraf kaliteni ikiye katlar.

 

Bize en çok gelen taleplerden biri de  ürünlerin fotoğraf ve video çekimlerinin hepsinde  kullanılabilecek tek bir ışık kaynağıdır. Bu talep için de Lüx değeri yüksek yani yine en az f:8-11 arası bir diyafram sağlayacak olan LED panel Işıkları tavsiye ediyoruz. Yine 3’lü Bi color Led Panel  için  bir set önerimiz var.

Neewer 3 lü Bi Color 660 Led Işık Seti

Bu Led panel seti toplamda 3360 x 3 Lüx ışık parlaklığı ile istenilen netlikte ürün fotoğraflarını verecektir. Led paneller için özel tasarlanan  softboxları sayesinde de yine ürün çekim masası yada beyaz fon üzerinde ürünlerin için hemojen aydınlatmayı sağlar.Gerçek beyaz rengin karşılığı olan 5500 K değerinde ve white balance ayarını da buna göre ayarladığında gerçek renkleri de elde etmen tesadüflere kalmayacaktır.

Bu ışık setini sadece parlaklığı nedeniyele değil Led ışıkların olmazsa olmazı olan yüksek CRI değeri için de tavsiye ediyoruz. Gerçek renkler için gerekli olan 96+ CRI değerine sahip bu set ile  ürünlerinin  sosyal medya ,youtube gibi ortamlarda yayınlayacağın videolarını da en üst seviyede çekebilirsin.Bir bonus daha Neewer RGB Ledler renk ayarlanabilir oldukları için ürüne ayrı renk  fona ayrı renk ışık vererek sosyal medya paylaşımlarında ya da web sitenin ana sayfa bannerlarında kullanacağın harika stil life fotoğraflar çekebilirsin.

 

3- Ürün Fotoğraflarında Kullanılacak En İyi Fotoğraf Makinesi ve Lensler

Anlattığımız etkileyici ürün fotoğraflarını elde etmenin en büyük yollarından biri de bu işe uygun fotoğraf makinesi ve daha da önemlisi uygun lens kullanmaktır. Görüp de hayran olduğun o ürün fotoğrafları takdir edersin ki cep telefonu ile çekilmedi. Burdan ” ama benim telefonum şu kadar milyon piksel,lensi de harika” dediğini duyuyor gibiyim.Ama maalesef kaliteli ürün fotoğrafı için bunlar yetmez.Çünkü telefonların ve giriş seviyesi fotoğraf makineleri ancak gün ışığında hatıra fotoğrafları çekmen için üretildiler. Yine en çok duyduğumuz söz ” Yahu ben profesyonel fotoğrafçı olacak değilim.Sadece ürün fotoğraflarımı çekicem” oluyor. Hemen söyliyelim ürün fotoğrafı çekmek demek zaten profesyonelleşmek demektir. Bunun için de en az orta seviye ama daha iyisi fullframe fotoğraf makinesi kullanmandır. Peki sana ne faydası olur. Fullframe fotoğraf makineleri bir giriş seviyesi kamera ile aynı megapiksele sahip olsa bile sensör boyutu büyük olduğundan 16 Bit gibi renk derinliğinde fotoğraflar verir.Bu da çok iyi renk zenginliği demektir.Ürün fotoğraflarında fonun bembeyaz,ürünün renklerinin de gerçekçi olmasının sırrı budur. Yine web sitene uygun boyuta getirmen için fotoğrafları croplayıp küçültürken kaliten asla düşmez. Ve daha da birçok faydasını göreceğini söyleyerek bu seviye için sana iki fotoğraf makinesi tavsiyemiz olacak.

Canon 6D Mark II  Full Frame DSLR Fotoğraf Makinesi

Nikon D850 DSLR Fotoğraf Makinesi

Şimdi en önemli konulardan birine lense geldik.Ürün fotoğrafı ekipmanı denilince doğru bilinen bir yanlış da ürün çekerken makro lens kullanmak gerekir sözüdür. Aslında çok az bir ürün fotoğrafı için makro lens gerekir. Pırlanta gibi küçük ama detayını göstermemiz gereken bir fotoğraf çekimi dışında aslında çok da makro lens ihtiyacınız yoktur. Ürün fotoğrafları için aslında en doğru açı normal lens açısı dediğimiz 50 mm lenslerdir.Nedeni ise açık ürün fotoğrafında senin gözün gibi davranır ve deformasyon yapmaz. Yani ürünü inceleyen için gerçekçi bir boyut verir. Ama daha küçük boyutta ürünler için çok fazla yaklaşmadan kadrajı doldurmak için ideal açı 85 mm lensler dir. Lens için diğer önemli detayda diyafram açıklığı fazla olan lens kullanmaktır.Peki keskinliğin sırrı kısık diyafram dedik de niye f:1.8 bir lens alıyoruz ki? Cevap: Açık diyaframın tek  esprisi arka plan bulanıklığı sağlamak değildir. Açık diyaframlı lensler çapları çok geniş olduğu için ışık geçirgenlikleri ve optik kalitesi çok mükemmel lenslerdir.Özellikle paraflaş ya da Led gibi güçlü yapay aydınlatma ile bir araya geldiğinde işte o zaman hayalindeki seni zirveye taşıyacak ürün fotoğraflarına ulaşacaksın. Buyurun lens tavsiyesine

Canon EF 50mm F/1.8 STM Lens

Nikon 50mm F/1.8G Lens

 

 

4-Ürün Fotoğrafları İçin Doğru Bakış Açısını Kullanmak

Ürün fotoğrafı çekerken doğru kamera ,lens ve ışık kaynağı kullanmanın yanı sıra önemli bir etken de kameranın doğru bakış açısında olmasıdır. Her ürün farklı olacağı için bazı ürünlerin üstten hatta kuş bakışı çekilmesi de gerekebilir. Ancak genel olarak izleyicinin ürünlerinizi incelerken ürünün tüm boyutlarını doğru algılayabilmesi için perspektifin düzgün olması gerekir. Web sitenize ya da pazar yerlerine aynı ürünün zaten en az 5-6 adet fotoğrafını yükleyebiliriz.Ancak ana görsel yani ilk gösterilen görseli çok önemlidir. Bunun için ana görsel için ne çok yukarıdan ne de çok aşağıdan değil,göz hizasının bir tık üzerinde çalışmak gerekir. pozisyon olarak da ürünü hafif yan çevirmek doğru olur. Böylece ürünün  ilk görselinde tüm detaylarının görünmesi sağlanabilir. Bu doğru açıyı standart hale getirmek için de sağlam bir tripod kullanılmalıdır. Özellikle ürünün kuş bakışı da çekilmesi gerekiyorsa üst kısmı 90 derece yatan tripodlar en uygun olanlarıdır. Makineyi daha da uzatmak gerekirse deve boynu stantlar da kullanılabilir tabi.

kamera bakış açısı

Web sitesinde ürünler yan yana gösterilirken ,tüm ürün görsellerinin aynı bakış açısında ve aynı pozisyonda olması çok önemlidir. Bir fiili mağazanın dış vitrinin düzgün ve albenili olmasına benzer.Bunun için tripod ile kameranın bakış açısını ve mesafeyi sabitlemek iş akışını oldukça kolaylaştıracaktır.

5- Ürün Fotoğraflarını Doğru Editlemek

Etkili ürün fotoğrafları için yukarıda anlattığımız 4 tavsiye  aslında bu 5. maddeye çok iş kalmamasını sağlamak içindi. Ancak şunu unutmayalım. Digital fotoğraflar her zaman işlenmeye muhtaç durumdadır. Ama iyi çekilmiş bir fotoğraf basitce çok daha iyi hale getirilmek üzere işlenir. Ama kötü çekilmiş bir fotoğraf işlerken de eziyete dönüşür.Hatta photoshop’un mucidi olsan emin ol ; kötü çekilmiş ürün fotoğrafını dekupe de etsen istediğin hale gelmez.  Ürün Fotoğraflarını tavsiye ettiğimiz koşullarda ve RAW formatta da çektiysen işin kolaydır.Çünkü Raw format ,pozlama ve White Balance gibi ayarlarını sonradan düzeltmene olanak verir.

Doğru ekipman ve aydınlatma ile çekilmiş bir ürün fotoğrafını Photoshop’ta işlerken öncelikle yapılması gereken Level eğrisi aracıyla parlaklık dengesinin sağlanmasıdır.Bu işlem, fon en beyaz haline gelirken ürünün düşen  kontrast değerinin geri verilmesini sağlar. Ardından görselin yükleneceği web sitesinin ürün görsel boyutuna göre mesela 1080px X1920 px gibi Crop işlemi yapılır. Dikey olarak crop yapılması gereken ortamlar da düşünülerek çekim öncesi prova almak gerekir. Çekim esnasında kameranızı kablo ya da kablosuz görüntü aktarım cihazları ile taşınabilir bir bilgisayara bağlayarak çalışmanız da fotoğrafları sonradan işlerken büyük kolaylık sağlar.

Evet etkili bir ürün fotoğrafı çekmen için gereken tavsiyelerimizi vermiş bulunuyoruz. Bu tavsiyelere uyarsan E-ticarette ürün fotoğraflarının etkisiyle satışların artacağını göreceksin. Uzun yıllardır bize danışan e-ticaret firmalarının işlerini bu yöntemlerle büyüttüğüne memnuniyetle şahit olduk. Siz de evinizde ya da iş yerinizde böyle ideal bir ürün fotoğraf ve video stüdyosu kurmak isterseniz fotografium uzmanları  yardıma hazır.Ana sayfamızdaki Stüdyo Kurulum Asistanı formunu doldurarak kafanızdaki stüdyo için gerekli ekipmanları hemen öğrenebilirsiniz.

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x