Ultraviyole Filtre Nedir? UV Filtre Ne İşe Yarar?

0 Shares

İstatistiklere göre fotoğraf makinesi sahiplerinin en fazla sahip olduğu ekipmanlardan biri Ultraviyole Filtre. Gerek satıcıların ısrarı sonucu, gerekse internette yapılan küçük bir araştırma sonucu işe yaradığını ve olmazsa olmaz olduğunu düşündüğümüz Filtre nedir? Filtre ne işe yarar? Bu yazımızda da bunu açıklamaya çalışacağım.

UV Filtre Nedir?

UV filtre, temelde güneşten gelen Ultraviole dediğimiz, gözle görünmeyen ve UV olarak kısaltılan ışınları engellemeye yarar. Bu UV ışınları filme veya sensöre düştüğünde istenmeyen ışık patlamalarına veya beyaz ayarı dengesizliklerine yol açabilir, kötü olan taraf ise sizin bunu gözünüzle önceden fark edememenizdir.

filter

İnternette hemen her yerde UV filtre kullanılması gerektiği yazarken, bazıları da kullanılmaması gerektiğini, görüntü kalitesini olumsuz etkilediğinden bahsediyorlar. Peki hangisi doğru? Bunu inceleyelim.

UV filtrenin temel amacı UV ışınlarını kırmak olsa da, aslında atmosferde bu ışınların çoğu zaten kırılıyor, bu durumda UV filtrenin kullanımının ikinci özelliğinden bahsetmemiz gerekiyor. UV filtre aslında lensin ön elemanlarını korumaya yarar. Yani lensiniz düştüğünde ilk etkilenen eleman olur, yağmur yağdığında silmeniz gereken ilk eleman olur ve bu işlemlerde lense zarar gelmesini önler.

Avantajları:

– Lensi zarar görmekten korur.

– Rüzgarla gelen tozları lense yapışmaktan korur.

– UV ışınlarını süzer.

Dezavantajları:

– Fazladan bir cam kullanmış oluyorsunuz, kaliteyi azaltabilir.

– Köşe kararmalarına sebep olabilir.

Peki UV Filtre almalı mıyım, almamalı mıyım?

Her şeyde olduğu gibi UV filtrede de kaliteye göre markalar sıralanıyor. Yani “filtre var, filtre var…” Basit UV filtreler ile sadece lensi korurken, fiyatı daha yüksek filtrelerle kaliteden de ödün vermemiş oluyorsunuz.

Önerebileceğimiz Filtreler

kaiseberg-filtre

hoyahd

bkenko-67-mm-uv-filtre25521_2

 

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
eakin

UV filtreler laserlerin sensöre yada lense verdiği zararları önlermi?

serhat

hocam en ucuzunu aldım en pahalısınıda aldım ikiside aynı zaten kullananalar bilir fazla para vermeyin derim

2
0
Would love your thoughts, please comment.x