Tripodlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 Shares

Tripod Kullanmanın Avantajları

 1. Alan Derinliğini ve keskinliği artırmak. Düşük ışık koşullarında uzun enstantane kullanmak gerektiği için kameranın sabit olması gerekir.
 2. Kamera ve ekipman ağırsa, elimiz yorulmadan rahat çalışabilmemiz gerekir.
 3. ISO’yu düşük tutarak kaliteyi artırmamızı sağlar.

Tripod – unsplash.com

 1. Kadrajı tam olarak istediğimiz gibi ayarlayıp daha ince detaylara odaklanabiliriz.
 2. Klonlama ya da HDR gibi çoklu çekim gerektiren durumlarda  kadrajın tam olarak aynı olmasını sağlar.
 3. Yıldız fotoğrafçılığı, manzara ya da mimari fotoğraf çekimlerinde ışığı rahatlıkla değerlendirmemizi sağlar. Zamanlayıcı kullanarak oto-portre çekebiliriz.
 4. Close-up, makro çekimler için elzemdir.
 5. Sabit ya da hareketli, sinematik videolar çekebilmemize olanak tanır.

Unsplash.com – Tripod

Tripod Kullanmanın Dezavantajları

 1. Ağır olması.
 2. Zahmetli olması. Ne kadar küçük ve taşınabilir olursa olsun, yinede belirli bir yer kaplayacak ve çoğunlukla taşımanız gerekecek.
 3. Kalabalık ortamlarda kullanımı zordur.
 4. Çok pahalı olabilirler.
 5. Kurulumu uzun sürebilir. Siz tripodu kurana kadar yakaladığınız an kaçabilir
 6. Eğer tripodu doğru kullanmayı bilmiyorsanız ya da kullandığınız tripod ucuz ve kalitesizse sizi yarı yolda bırakabilir.

Unsplash.com – tripod

Tripod Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
1 – Taşınabilir Ağırlık
Tripod alırken ilk değerlendirmeniz gereken şey taşıyabildiği ağırlıktır. Genellikle yapılan hatalardan biri ekipmana göre hafif bir tripod seçmektir. Sonuç olarak da bir gün, hiç istemediğiniz bir anda tüm sistem çöker. Bu nedenle tripod seçerken alacağınız tripodun elinizde bulunan en ağır ekipmanlardan 2 kat daha fazla ağırlık taşıyabildiğinden emin olun. Neden 2 kat daha fazla, çünkü bazen tripoda baskı uygulamanız ya da daha stabil olması için alt kısımlarına ağırlık koymanız gerekebilir. Ayrıca ilerde ekipmanınıza harici flaş ya da harici batarya eklemeniz gerekebilir. Bütün olasılıkları göz önünde bulundurun.

2 – Tripod Yüksekliği
Tripodun boyunuza ulaşabildiğinden emin olun. Böylelikle vizöre bakacağınız zaman eğilmeniz gerekmez. Kamerayı tripoda taktığınızda vizörün göz hizanızda olabilmesi gerekir. Ayrıca tripodun katlanmış yükseliği de çok önemli. Düzenli olarak tripod gerektiren çekimler yapıyorsanız, çantanıza sığabilmesi, rahatlıkla taşınabilmesi çok önemli.

Unsplash.com – Tripod

3 – Tripod Ağırlığı ve Malzemesi
Tripodun çok ağır olmamasına özen gösterin. Çünkü en iyi tripod sürekli yanınızda olandır. Sürekli evde duran bir tripodun pek bir işe yaradığı söylenemez. En hafif tripodlar karbon-fiber malzemeden üretilmiş olanlardır.  Kullanışlı, güçlüdürler, paslanmazlar. En iyi malzeme olmakla beraber görce pahalıdırlar. Daha ucuz olanları aluminyumdur ve biraz daha ağırdır. Paslanmaz çelik tripodlar ise en ağır olanlarıdır ve genellikle profesyonel video çekimlerinde kullanılır. Tripodun kafası olmadan 3 kilonun altında olmasına özen gösterin. Karbon-fiber tripodlar genellikle 2 kilonun altındadır. Aluminyum tripodlar ise 3-4 kilo civarındadır.

4 – Tripod Ayağı
Tripod ayakları genellikle boru şeklindedir. Kıskaçlar ise 3 e ayrılır. Tekerlekli, klipsli ya da çevirerek kilitlemeli. En sağlamı tekerlekli olanlardır. Hız için ise kapaklı olanları tercih edin. Çevirmeli olanlardan açıkçası ben nefret ediyorum.

5 – Ayak Uçları
Daha profesyonel tripodlarda uçlar değiştirilebilir şekildedir. Kapalı alanlarda kauçuk ya da plastik, açık alanlarda ise metal sivri uçlar tercih edilir. Karlı dağlar, çamurlu, kaygan ortamlarda çalışmıyorsanız, standart plastik uçlar yeterlidir. Özel durumlarda ise diğer uçları kullanmanızı öneririm.

6 – Orta Kolon
Bazı tripodların orta kısmında ayrı bir ayak bulunur. Diğer ayaklar sabitken kamera yüksekliğini bu ayaktan değiştirebilirsiniz. Bazı fotoğrafçılar bunu sevse de kesinlikle önermediğim bir özellik. Eğer bi’ telefoto lens takarsanız, titreşimden dolayı ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Hali hazırda böyle bir tripodu olanlara da önerim orta ayağı en alt kısımda tutun ve hiç kurcalamayın. Eğer makro çekecekseniz iş değişir tabi. Tripod sabit duracağı için bu tarz tripodlar faydalıdır.

Unsplash.com – Tripod

7 – Tripod Kafası
Tripod sistemlerinin en önemli unsuru tripod kafasıdır. Kamerayı güvenli bir şekilde sabitlemek ve kamera hareketlerinden sorumludur. Tripod kafası seçerken en az tripodunuz kadar ağırlık taşıyabildiğinden emin olun. 3 çeşit tripod kafası bulunur. Bunlar:

Pan-Tilt Head: Bazılarında sadece yatay, bazılarında ise hem yatay hem de dikey hareket kolları bulunan tripodlardır. En yaygın tripod türüdür.

bhphotovideo.com

Ball Head – Pan-tilt kafalara kıyasla ball head tripodlarda tek bir ayar bulunur. Top şeklindeki kısmı istediğiniz şekilde ayarladıktan sonra sıkıştırarak kilitlersiniz. EN sağlam tripod türüdür.

bhphotovideo.com

Geared Head – En ince detayların bile önemli olduğu profesyonel çekimlerde kullanılan, aşırı hassas ayarlamalar yapılabilen 3 yönlü tripodlardır. Videoyu izlerseniz ne demek istediğim daha rahat anlaşılacak.

bhphotovideo.com

Gimbal Head – Telefoto lens kullanımı için tasarlanmış olan bu tripodlar aksiyon fotoğrafçılığında kullanılır.

bhphotovideo.com

8 – Quick Release Sistemi
Bu sistem sayesinde tripod kafası hızlı bir şekilde tripoda bağlanır. Bazı tripodlarda kameranın döndürilmesi gerekiyor.

9 – Tripodun Sağlamlığı
Bazı tripodlar ağır olsa da bu sağlam oldukları anlamına gelmez. Basit bir sağlamlık testiyle kameranızı tripodun üstünde test edin. Kamerayı tripoda bağladıktan sonra yanından yürüyerek geçin. Eğer sallanmıyorsa rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Önerdiğimiz Tripodlar
Aşağıda bulunan ürünlerin tamamını Ömer’le beraber inceledik, en çok hoşumuza gidenleri sıraladık.

MANFROTTO 055CXPRO-4
Ben de 2 yıl kadar bu ürünü kullandım. Fotoğrafçılık alanlarının tamamında kullanılabilecek sağlam, kaliteli bir ürün. Çok esnek bir yapıya sahip olması mimari, doğa, stüdyo, manzara gibi bütün türlerde rahatlıkla kullanılabileceği anlamına geliyor. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

bhphotovideo.com

Manfrotto MT057C4-G
Konu tripodsa eğer akla ilk gelen firmalardan biri Manfrotto ki genellikle Manfrotto alıyım mı denmez de şu modeli mi yoksa şu mu gibi sorular sorulur. Çünkü gerçekten kaliteli tripodlar üreten bir firma. Mt-057, c4-G modeli de Manfrotto’nun en çok satan ürünlerinden biri. Profesyonel ekipmanlarla çalışacaksanız hiç düşünmeden satın alabilirsiniz.Rüzgarda, karda kışta, titreme olmaksızın rahatlıkla kullanılabilir. Sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için buraya.

fotografium.com

BENRO GA-169T
Benro’nun gezi tripodları serisinin en tutulan ürünü. Hafif, kaliteli ve kolay kullanım sunan bu tripodu gittiğiniz her yere yanınızda götürebilirsiniz. Gezi fotoğrafçıları için önemli olan hızlı kurulum ve esnek kullanımdır. Hem tripod hem monopod olabilen, aşırı alt açı ya da üst açı yapabildiğiniz ve çok hızlı kurulabilen bu tripodu kesinlikle öneriyorum. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

fotografium.com

SLİK PROPOD 600

Monopodlar kamerayı hızlı bir şekilde sabitleyebilmemizi sağlarlar. Tripoda nazaran kurulumu çok daha hızlıdır ve genellikle tripodlardan hafiftir. Slik Propod 600, dslr ya da benzeri makinalar kullanan kullanıcılar için tasarlanmış. Gezi fotoğrafçılarına hitap eden bir ürün. Bir de şöyle bir şey var, genellikle özel alanlarda tripodlara izin verilmiyor ama bunun ne olduğunu anlamadıkları için kullanabiliyorsunuz. Bazen tripod kullanmaya üşeniyorum diyorsanız yanınızda bi’ tane monopod bulundurun  derim. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

fotografium.com

MANFROTTO 055

Manfrottto 055XPROB çok tutulan bi2 model. Ben de 2 yıl kadar bu ürünü kullandım. Fotoğrafçılık alanlarının tamamında kullanılabilecek sağlam, kaliteli bir ürün. Çok esnek bir yapıya sahip olması mimari, doğa, stüdyo, manzara gibi bütün türlerde rahatlıkla kullanılabileceği anlamına geliyor. Kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir ürün. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

fotografium.com

Vanguard ALTA PRO 263AT

Vanguard Alta Pro 263 At modeli, şık tasarımı, esnek yapısı ve sağlamlığıyla Vanguard firmasının fiyat-performans açısından bana göre en başarılı ürünü. Fiyatı da gayet uygun. Eğer kameranıza bir isviçre çakısı lazımsa nu tripodu almanızı öneririm. Çünkü her şeyi yapabiliyor.  Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

fotografium.com

SİLK PRO 340 DX

Silk Pro 340 Dx, fotoğrafçılığa yeni başlayanlan kullanıcıların en çok tercih ettikleri tripodlardan biri. Çok tutulmasının sebebi bence hafif ama sağlam olması. Artı kafa karıştırmayan, kullanımı çok kolay bir tripod. Eğer fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız, ya da çok kafa karıştırmasın basit bi’ şey olsun diyorsanız kesinlikle önerdiğim bir tripod. Sağlam ve hafif olduğu için de fotoğrafçılık hevesiniz kaçmaz, 3-4 yıl yol arkadaşınız olacak kaliteli bir tripod. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

fotografium.com

Manfrotto 290 Dual

Daha ileri seviyeye geçmek isteyen hobi fotoğrafçıları için tasarlanmış Manfrotto 290 DUAL sağlamlığı, üretim kalitesi ve fiyat-performans olarak uygun olmasıyla öne çıkıyor. En yüksek halinde bile sağlamlığını koruyan, kaliteli malzemeden üretilmiş, kalitesine göre oldukça uygun bir fiyata sahip, esnek bir ürün olan Manfrotto 290 Dual kesinlikle önerimiz. Uzun yıllar kullanacağınızdan emin olabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

fotografium.com

Digipod TR-688V Video Tripod

Kısa film, belgesel, vlog, klip çekmek istiyorum, çok bütçem yok ama güzel şeyler yapmak istiyorum diyorsanız Digipod TR-688 tam da aradığınız tripod. Fiyatına göre gerçekten oldukça iyi işler yapan bir ürün. Video kalitenize kesinlikle etki edecektir. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

fotografium.com

JIE YANG 0508B PROFESYONEL VIDEO TRİPOD

Eğer profesyonel seviyede bir tripod almak istiyorum ama Manfrotto, Benro gibi markalara kıyasla biraz daha ucuz olsun derseniz, Jie Yang 508B’yi satın alabilirsiniz. Jıe Yang firması ekipman anlamında büyük markaların altında uygun fiyatlı alternatif çözümler sunuyor ki bence ürünleri de gayet kaliteli. Eğer markaya takılmam, işimi görüyo, e bi de ucuz diyorsanız kesinlikle tercih edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

fotograifum.com

Manfrotto 475B

Manfrotto 475B, slr, aynasız, ya da blackmagic gibi orta üstü profesyonel ekipman kulananlar için tasarlanmış bir video tripod. Aliminyum malzemeden yapılmış olduğu için oldukça sağlam ama yine malzemeden dolayı biraz ağır. Kameranın her yeri tekerleklerle dolu, bu da esnek kullanım demek. Hemen hemen tüm istediğiniz şekilleri alabilen kullanışlı bir ürün. Her bölümünde tekerleklerin olması esnek kullanım için önemli. Hiçbir titremeyle karşılaşmadım, daha kaliteli videolar için kesinlikle tercih etmeniz gereken bir ürün. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

fotografium.com

BENRO KH-25 VIDEO TRIPOD

Kh-25 video severler arasında en çok tutulan birkaç üründen biri. Bunun sebebi hafif, sağlam ve kullanışlı olması. Rakiplerine göre oldukça hafif olan Benro, performans olarak aynı seviyede. Eğer hafif ama profesyonel bir ürün arıyorsanız rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

fotografium.com

Benro Mefoto-Mk10-2in1

Mk10 tripodları şık tasarımları ve esnek kullanımlarıyla dikkat çekiyor. Telefonunuzu, kompakt makinanızı ya da gopro’nuzu bağlayıp vlog çekebilir, küçük çaplı ürün çekimi, stüdyo çekimlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca titremelere karşı tripoda uzaktan kumanda konulmuş. Bluetooth’la çalışan bu sistem 10 metreye kadar çalışabiliyor. Küçük ama yapamadığı şey yok. Eğer küçük, hafif, kullanışlı bir ürün arıyorsanız rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

fotografium.com

Gorillapod Magnetic

Gorillapod’un en büyük özelliği mıknatıslı olması. Kameranı tak, istediğin yere koy. Çekimini yap. Gerçekten harika bir ürün. En önemli özelliği tabi heryerde stabilizasyon sunabilmesi. Hiçbir tripodun giremeyeceği yerlerde gorillapod sayesinde sabit çekimler yapabilirsiniz. Eğer hafif ekipmanlarla biraz daha kaliteli işler çekmek istiyorsanız alın bi tane cebinizde dursun. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

fotografium.com

Slik Minipro V

Eğer gorillapodlara oranla daha stabil, sağlam bi’şey arıyorsanız Slik Minipro V’i tercih edebilirsiniz. Masaüstü çekimleri, sosyal medya içerikleri için kaliteli profesyonel bir ürün. Kolları ve kolların yumuşaklığı oldukça başarılı. Video için bu ebattaki en iyi ürünlerden biri. Tüm ayaklar az da olsa uzuyabiliyor. Ayrıca plate mekanizması da profesyonel ve sağlam. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alalım.

fotografium.com

Tripodlarla ilgili hazırladığımız videoyu aşağı bırakıyorum.

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x