Tilt-Shift Lens İle Çekilmiş Fotoğraflar

TS Örnek
0 Shares

Merhabalar.

Bugün “Tilt-Shift lens” kavramını biraz inceleyeceğiz.
İnternette hemen hepimiz bu teknikle çekilmiş bir fotoğrafa rastlamışızdır. Peki nedir bu Tilt-Shift lens?

Tilt Shift Lenses

Nikon Tilt Shift Lensler

Bu kavramın ne anlama geldiğini tam anlayabilmek için önce ismini açıklayalım. Tilt, İngilizce’de “Eğmek, eğilmek”, Shift ise “Değişmek, yer değiştirmek” anlamına gelir. Yani bu lens aracılığıyla yapabileceğimiz “açı değiştirerek fotoğraf çekebilmek”tir.  Tilt-Shift, diğer lenslerin aksine mercekleri belli bir açıya göre hareket eden, fotoğraflarda merceklere bağlı oluşan kırılmaları önleyen lens türüdür. Özellikle mimari alanda, büyük ve geniş yapıları fotoğraflarken kullanılır. Basit bir örnek verecek olursak, hemen herkeste bulunan 18-55 kit lensimizle bir yapıyı çekmeyi deneyin. Çektikten sonra baktığınızda kırılmaları, ovalleşmeleri göreceksiniz. İşte aradaki fark budur, aynı açıdan Tilt-Shift aracılığıyla çekilen görüntü elinizdeki kadar kırılmaz.

Ancak belli başlı bazı kuralları bulunmakta. Örneğin, lensin belli bir açı ile fotoğraf çekebilmesi için, konudan yüksekte bulunmalısınız. Ayrıca, açı değiştiği için de net alanınızın her fotoğrafta göreceğiniz gibi kısıtlı olduğunu unutmayınız.

Fotoğrafta verdiği muhteşem sonuçlar kadar, videoda da kullanılıyor. Amerikalı yönetmen ve fotoğrafçı Sam O’hare, Time Lapse tekniğini kullandığı “Sandpit” adlı videosu oldukça iddialı bir çalışma.

Birkaç farklı açıdan çekilmiş gibi görülen, adeta 3B hissi uyandıran bu görüntüler de Tilt-Shift lensle çekilmiştir.

TS Örnek

TS Örnek

TS Örnek

TS Örnek

TS Örnek

TS Örnek

TS Örnek

TS Örnek

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x