Terry Donnelly | Aksiyon Dolu Ragbi Çekimleri için En İyi İpuçları

0 Shares

Bir salisenin bile fark yaratabileceği zamanlarda, birkaç meslek sırrı bilmek kazanan bir görüntü elde etmenize yardımcı olabilir. Terry Donnelly, hızlı ragbi sporunu fotoğraflama konusunda bize beş ipucu veriyor.

Planlama ve Hazırlık

Başarılı olmak için fotoğrafladığınız sporu bilmeniz gerektiğini söylemeye gerek yok. Bu bilgi, sonra ne olacağını, bir oyuncunun veya topun nereye gidebileceğini öngörmenizi sağlar. Ama önemli bir anı yakalamanıza yardımcı olabilecek sadece spor bilgisi değildir. Terry Donnelly’ye göre, hazırlık daha sahaya gitmeden başlıyor.
Terry, “Hep kulüp veya oyuncularla ilgili haberlere göz atarım, ilginç çekimlerin mümkün olup olmadığına bakarım,” diyor. “100. maçına çıkan veya 100. golünü atma ihtimali olan bir oyuncu büyük bir haber olabilir. Buna göre, çekim konumumu dikkatle seçerim ki o oyuncuyla birlikte anı yakalayacak bir pozisyonda olabileyim.”

Çekime Hazır Olun

Yerinizi aldığınızda, fotoğraf makinenizi tam olarak istediğiniz şekilde ayarlamış olmanız çok önemli. Maç veya etkinlik sırasında ayarları denemeye vakit bulamazsınız. Terry, Sony α9’unun pozlamasını sahanın orta çizgisinin parlaklığına göre ayarlıyor. Böylece fotoğraflarının hepsinde tutarlı bir görünüm oluyor ve ayarlaması gerekirse vizörden gözünü ayırmadan pozlamayı çabucak değiştirebiliyor.

Kontrollerinizi Özelleştirin

Spor çekimi yapanların arka düğmeyle netlemeden bahsettiğini sık sık duyarsınız. Hem AF’yi etkinleştiren hem de deklanşörü tetikleyen deklanşör düğmesi yerine bu iki işlev birbirinden ayrılır. Fotoğraf makinesinin arkasındaki bir düğme, genellikle AE-L, netlemeyi etkinleştirir, yani deklanşör anında kristal netliğinde fotoğraf çekmeye hazır olur. Terry, “Arka düğme bana çok yardımcı oluyor,” diye açıklıyor, “çünkü kesintisiz netleme yaparken deklanşörün anında çekim yapmaya hazır olmasını sağlıyor, yani hiçbir şeyi kaçırmıyorum.”

Yaratıcı Kompozisyonlar Oluşturun

Terry, “Kompozisyon tabii ki anı yakalamak kadar önemli,” diyor. “Nesnenin her zaman tam ortada olmasını istemezsiniz çünkü mesela manşet için yer ayırmak istersiniz.” Terry, Alpha kitindeki neredeyse kenardan kenara netlemenin çekimlerin kompozisyonunda da ona çok yardımcı olduğunu söyleyerek açıklamasına devam ediyor. “Kitim, görüntülerin kenarındaki nesnenin takibini ve netlenmesini son derece kolaylaştırıyor; bu da ilginç ve sıra dışı kompozisyonlar bulmama çok yardımcı oluyor.”

Terry bir Sony Europe Görüntüleme Marka Elçisi; diğer çalışmalarına www.sony.com.tr/alphauniverse adresinden ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x