Tel Örgülerin Arkasını Nasıl Fotoğraflarız?

0 Shares

Hepimiz hayvanat bahçesine gittiğimiz zaman hoşumuza giden hayvanların fotoğraflarını en iyi şekilde çekmek isteriz. Tabi hayvanat bahçelerinde bulunan tel örgüler buna izin vermezler. Hayvanların ve gelen ziyaretçilerin iyiliği düşünülerek tel örgüler yapılırken fotoğraflarını çekmek isteyen bizler için konumuzun teller arkasına sıkışmasından başka bir şeye neden olmamaktadır. Çektiğimiz fotoğraflarda tellerin etkisini en aza indirgemek için ufak ip uçlarından bahsedeceğiz.

  1. Odaklamayı manuel olarak yapın: Tellerin arkasında bulunan konumuza en iyi netliği sağlamak için aramızdaki mesafeyi de göz önüne alarak odaklamayı kendimiz yapmalıyız. Manuel odak bize doğru,hızlı ve konumuzun net olmasında fayda sağlar.
  2. Tel örgülere yakınlaşın: Tellere yakınlaştığınız zaman konuya doğru bir şekilde odaklanırsa tellerin görünürlüğü azalacaktır. Tellere yakınlaştığınız için lensinizin telleri odaklaması mümkün olmayacaktır.
  3. Diyafram kullanımı: Fotoğrafa derinlik kazandırmak için mümkün olduğunca küçük diyafram değeri verin.
  4. Konunuz telden uzaklaşana kadar bekleyin: Konunuz tellerin arkasında hareket halindeyse tellerden uzaklaşmasını bekleyin. Tellere yakın olduğu zamanlarda odaklama sıkıntısı çekersiniz.Tel Örgülerin Arkasını Nasıl Fotoğraflarız
  5. Tellerin arasındaki boşlukları kullanın: Bazı tellerin arasında oldukça büyük boşluklar bulunmaktadır. O boşlukları değerlendire bilirsiniz.
  6. Yansımaları önlemek: Tellere gelen ışıklar yansımalara yol açarlar ve kendilerini fotoğrafta belli ederler. Konuyu çekeceğiniz telin yakınında gölge olmasını sağlayarak yansımayı önleye bilirsiniz.
  7. Tellerle kompozisyon oluşturun: Bazen öyle anlar gelir ki fotoğraflara telleri dahil etmek zorunda kalabilirsiniz. Böyle zamanlarda kuralları çiğneyin ve telleri fotoğrafa yansıtın.  
İyi çekimler…
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x