Tek Bir Fotoğrafı 5 Milyon Dolar Eden Kanun Kaçağı: Billy The Kid

0 Shares

Billy The Kid. Nam-ı diğer William H. Boney 1877-1878 arası Lincoln Bölge Savaşı’nda birçok kişiyi elleriyle öldürmüş bir kanun kaçağı. Geçmişten bu yana sadece bir resmi mevcuttu. İlk resmi milyarder William Koch tarafından 2011 yılında 2,3 milyon dolara satın alınmıştı. Geçtiğimiz günlerde ikinci bir fotoğrafı bulundu. 2010 yılında yalnızca 2 dolara alınan fotoğraf Billy the Kid’in ikinci fotoğrafı olma özelliğini taşıyor ve tam 5 milyon dolar değer biçiliyor. Vahşi batıdan günümüze kalan en önemli belgelerden biri olan fotoğrafın orijinalliğini doğrulayabilmek için uzmanlar seferberlik ilan etmişti.


btk

Yeni çıkan fotoğrafın doğruluğunu tasdik eden koleksiyon şirketi Kagin’s’e ait fotoğrafta Kid ve arkadaşları 1878 yazının sonlarına doğru New Mexico’da bulunan Lincoln’deki bir düğünde kriket oynuyor. Billy the Kid olarak tanımlanan adam soldan dördüncü sıradan kriket tokmağına yaslanıyor ve silindir şapka takıyor.

Billy The Kid kendisine özgü çetesiyle Lincoln Bölge Savaşı’nda savaşmıştı. Bazı maden işçileri onu Henry McCarty ismiyle tanırken, çetesinin başının Richard “Dick” Brewer olduğu söylentileri vardır. Savaş sonrası çetesinde ise Jose Chavez Y Chavez, Kaliforniya’da başka bir isim ile yaşamaya başlamış, Doc Scurlock, eşi, kardeşi ve annesiyle doğuya gitmiş, McCloskey ise Billy tarafından şüphelenildiği için öldürülmüştür. Kirli Steve hakkında pek fazla bilgi bulunmazken Richard Brewer’in Buckshot Roberts isimli bir avcıyla çıkan çatışma sonucu öldürüldüğü biliniyor.

Billy The Kid

2.3 Milyon Dolara Alınan İlk Fotoğraf

Billy the Kid’in New Mexico eyaleti dışına çıkması yasaklanmıştı ve Şerif Patt Garrett tarafindan eyaletin Fort Sumner sehrinde yakalandı ve öldürüldü. Kendisinin silahsız olduğu ve karanlıkta öldürüldüğü söylentileri vardır. Fort Sumner’da Charley Bowdre’nin yanına gömülmüştür.

 

Kaynak: Wikipedia, Zaman

Fotoğraflar: www.kagins.com

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x