TAMRON Lens Utility ile Lensini Yeniden Yapılandır

0 Shares

TAMRON Lens Utility Yardımcı Programı ile Lensini Yeniden Yapılandır.

Tamron Lens Utility Yardımcı programı, Tamron tarafından yeni geliştirilmiş bir yazılım.Temel amacı da Tamron lensleri uyumlu gövdeler için en iyi şekilde yapılandırmak.Bildiğiniz gibi Tamron son yıllarda özellikle Aynasız Fullframe ve APS-C sesörlü kameralar için ürettiği bir dizi lens ile büyük bir ihtiyacı karşıladı. Özellikle de Sony gövdeler başta olmak üzere Canon ve Nikon uyumlu lens üretimiyle de profesyonel fotoğrafçı ve videografların ilk lens tercihlerinden biri olmaya devam ediyor. İşte bu kadar değişken faktör ve bu kadar çok lens çeşidi varken, herkesi mutlu etmek mümkün olamıyor.Tamron tam da bu yazılımı bu tip durumlar için geliştirmiş. Yani Tamron lenslerinizi kendi ihtiyacınız doğrultusunda yapılandırmanız için.

TAMRON Lens Utility

Tamron Lens Utility Nasıl Çalışır ?

Tamron Lens Utility, isteğe bağlı Tamron Bağlantı Kablosu ile Konektör Portundan lens bağlanarak bilgisayar kullanılarak çalıştırılabilir. Kullanıcılar, işlevleri özelleştirebilir ve ürün yazılımını lens aracılığıyla güncelleyebilir. Kişisel kişiselleştirme, fotoğraf veya videografi gibi çekim koşullarına uygun esnek çekim seçenekleri sunar. Kişisel konfigürasyonun yardımıyla lens, örneğin fotoğraf veya video gibi ilgili çekim durumuna en uygun şekilde uyarlanabilir.

Tamron Lens Utility İle Neler Ayarlanabilir ?

1-AB Odak:Odağı, önceden kaydedilmiş iki ön ayarlı odak konumu arasında ileri ve geri kaydırabilirsiniz.Örneğin, video çekerken, güçlü bir görsel geçiş oluşturmak için çerçeve içindeki odak konumunu belirlenen bir hızda değiştirebilirsiniz. Bu özellik, çeşitli yaratıcı çekim durumları için kullanışlıdır.Sormadan söyleyelim Bu ayarı  Tamron 28-75mm f/2.8 Di III RXD Lens Sony E Mount lenste yapabiliyorsunuz.

2-Odak Ön Ayarı Tek bir dokunuşla odağı önceden kaydedilmiş bir odak noktasına taşıyınBu işlev, örneğin bir video geçişi sırasında kasıtlı olarak bir nesnenin odağını bozmak veya gece fotoğrafçılığı için bir odak noktasına erişmek gibi odak noktalarını önceden ayarlamanıza olanak tanır. Video kaydederken odak hareket hızını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, hareketsiz fotoğraf çekerken tek bir basışla maksimum hızda önceden ayarlanmış bir odak noktasına odak ayarlayabilirsiniz. Bu özellik, görsel ifadenizin aralığını genişletir.

3-Halka İşlevi (Odak/Apertür)Odak Halkasının işlevini “Odak ayarı” ve “Açıklık ayarı” arasında değiştirebilirsiniz. Bu işlev yalnızca Diyafram Öncelikli Modda veya Manuel Modda kullanılır.

Bunlarla beraber ayrıca yazılım üzerinden, Otomatik Odaklama ve Manuel Odaklama arasında geçiş yapabilirsiniz.Yine Kameradan İşlev Atayabilirsiniz.Ve son olarak da Tamron Lensinizi en son üretici yazılımı sürümüne güncelleyebilirsiniz.

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x