Sony’den A7R IV Bombası: Dünyanın İlk 61MP Full-Frame Kamerası

0 Shares

Herkes Sony A7S III ne zaman çıkacak diye beklerken, Sony dün itibariyle resmen sağ gösterip sol vurdu ve pazarda çığır açacak bir full-frame olan Sony A7R IV‘ü duyurdu. Dünyanın ilk 61MP full-frame kamerası olan Sony A7R IV fiyat, Sony A7R IV inceleme ve Sony A7R IV özellikleri bakımından ele alacağız.

Sony, Alpha ailesinin yeni ferdi olan A7R IV ile aynasız makineler alanında bayrağı daha da yukarı çekmekten geri durmamış. 2015’ten bu yana ilk sensör değişikliğiyle karşı karşıyayız. AR7 IV, dünyada ilk kez kullanılan 61MP full-frame sensörü, sunduğu 15 stop dinamik aralığıyla 240MP görüntü alabiliyor. Serinin bir önceki modeli olan AR7 III 42MP bir sensöre sahipti. Sony megapiksel konusunda sınırları zorlamaya devam ediyor.

Kamera beş eksenli görüntü sabitleyicisi  sayesinde  sarsıntıdan dolayı oluşabilecek kalite kayıplarını minimanilize ediyor. 576 AF noktasının yanı sıra insan ve hayvan gözünü hatasız takip edebilen gerçek zamanlı  oto fokus yapabilme yeteneğine sahip.

Ayrıca bu AF noktalarının 325’i APS-C alanını da kapsıyor. Yani kamera Crop modunda iyi performans verme konusunda da oldukça iddialı. Saniyede 10 kareye kadar seri çekim yapabilen kamera görüntü netliği konusunda parmak ısırtıyor.

Sony’nin video konusundaki maharetleri zaten hepinizin malumu. 4K çözünürlükte çekim yapabilen kamera S-LOG 3 ve HDR desteğini bünyesinde barındırıyor. Kamerada ses konusunda da gelişmeler mevcut. Sony, ses sinyallerini alıcıdan kameraya kadar dijital şekilde taşıyabilen yeni bir dijital ses anabirimini de AR7 IV ile birlikte tanıttı. Sadece bu kamerada bulunan ECM-B1M shotgun mikrofon analoğu, dijitale çevirebilme özelliğine sahip.

Kamerada çift UHS II SD kart yuvası mevcut. USB-C girişi de bulunan kamera Wi-Fi ve Bleutooth da destekliyor.

Serinin diğer üyelerine göre neme karşı dayanıklılık ve hava sızdırma konusunda da güçlendirilmiş. Ayrıca eski modellere gelen eleştiriler sonucunda gövdede elde tutmayı kolaylaştıracak bazı değişiklikler de yapılmış.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x