Sony RX10 Mark IV İnceleme ve Özellikler

0 Shares

Sony RX10 Mark IV fiyat ve özellikleri itibariyle isminden de anlaşıldığı üzere (anlaşılmıyor da olabilir emin değilim) Sony’nin 1 inç’lik sensöre sahip ve yüksek zoom yapabilen serisinin dördüncü fotoğraf makinesi. Serinin en hızlı otomatik netleme yapan makinesi olan Sony RX10 Mark 4 hem video hem de fotoğraf çekimlerinde en iyi performans için tasarlanmış. Sony, yeni fotoğraf makinesinin serinin bir önceki versiyonu olan Sony RX10 Mark III’ten hem sensör hem de işlemci konusunda çok daha iyi olduğunu iddia ediyor. Ayrıca RX10 IV, Sony’nin en iyi kameralarından olan RX100 V’le aynı sensöre sahip.

Sony-RX10-IV-gövde

channelnews.com

Otomatik Netleme

Mark IV’teki en büyük değişikliklerden biri sensör üzerinde bulunan faz algılamalı otomatik netleme sistemi. 315 AF noktası bulunan makinenin netlik genişliği hemen hemen makinenin %65’ine tekabül ediyor (ki gerçekten harika bir oran). Ayrıca aldığımız bilgilere göre kamera Sony’nin şu andaki en büyük canavarı olan Sony A9’la aynı işlemciye sahip. Bu şu anlama geliyor; RX10 IV konu takibi ve geliştirilmiş AF modu göz önüne alındığında Sony A9’la hemen hemen aynı seviyede.

Sony-RX10-IV-body

dpreview.com

Dokunmatik Ekran

RX10 IV, RX serisinin dokunmatik ekrana sahip ilk ürünü. Hem video hem de fotoğraf çekerken netlik yapabilmenizi sağlıyor. Video modunda konudan konuya yumuşak bir şekilde geçiş yapabildiği söylenen Sony RX10 Mark IV, manuel fokusla uğraşmadan kolay bir şekilde cool videolar çekebilmenizi sağlayacak. Gözünüz vizördeyken de elinizi ekrana koyarak netlik atayabiliyorsunuz.

4K Video

Kamera 30fps, 25fps ve 24 fps’de 4K video çekebilme imkanı sunuyor. Kalite seçenekleri olarak ise 100mbs ve 60mbs seçenekleri sunulmuş. “HD çekelim uğraşmayalım.” derseniz 120fps, “Telefonda izlemek istiyorum.” derseniz 720p’de super slow-motion, yani 240 kareye kadar çıkabiliyor. Daha önceden belirttiğim gibi, yeni dokunmatik ekran sayesinde çok rahat netlik atayabilirsiniz. Ayrıca “Küt diye net atıyor, hiç doğal olmuyor.” denmesin diye de netlik geçişleri için 3 farklı hızda seçenek sunulmuş. Konu takibi için Spot Focus seçeneği eklenmiş. Tabii ki, hala konuyu çok iyi takip edebilen makineler yok ancak yine de denemeye değer. (Konu takibi 4K’da yok maalesef haberiniz olsun.)

4K video modunda proxy seçenekleri de mevcut. Bu şu anlama geliyor, çektiğiniz 4K görüntüleri kurgu programlarında 720p olarak kurgulayıp en son export alırken ham görüntüye geçebiliyorsunuz ki bu da rahat çalışmak için eklenmiş harika bir özellik bence.

Lens

Önceki versiyonda olduğu gibi Rx10 IV de 24-600mm eşdeğerine sahip f2.4-4 bir zoom lense sahip.  Tabi ki kompakt bir kamera olduğu için lensi çıkartılamıyor. Ayrıca 4.5 stopluk bir titreşim engelleyiciye sahip. Bu da uzun mesafeli çekimlerde büyük avantaj. RX10 II’de bulunan ND filtre bu makinada da ne yazık ki yok. (Filtre alacaklar için hemen belirtelim. Lensin filtre çapı 72mm)

DİĞER GELİŞMELER

Focus peak ( Net alanın kamera üzerinde kırmızı işaretlerle gösterilmesini sağlayan şey) için farklı şiddetlerde 3 ayrı seçenek sunulmuş. Yeni eklenen netlik kısıtlama butonu sayesinde ise net alanı ful kullanmak, 3mm’ye indirmek ya da sonsuza net atmak tamamen size kalmış durumda. Ayrıca kameraya AF-A modu eklenmiş. (Kamera bulunduğu ortama göre AF-S ve AF-C modlarından uygun olanı otomatik olarak atayacak.)

  • Arka tarafta netlik butonu isteyenler için de güzel bir haber var. Kamerada netlik butonunu istediğiniz tuşa atayabiliyorsunuz. (Genellikle bunun için AE-Lock butonu kullanılır.)
  • Diğer bir yenilik ise Bluetooth bağlantısı ancak görüntü aktarım es geçilip sadece konum bilgisi için kullanılabilecek olması pek iyi olmamış.
  • 1 inç’lik 20.1 EXMOR RS CMOS sensöre ve BIONZ X işlemciye sahip.

SONUÇ

Kamera 1700 dolardan satışa çıkacak görünüyor. Fiyat biraz yüksek olsa da Sony yüksek hız, otomatik netleme performansı, 4K video, 24-600 zoom lens gibi elit özelliklerinden dolayı fiyatın makul olduğunu belirtmiş. Makine bi’ gelsin, daha detaylı inceleme videosu hazırlar, görüşlerimizi bir an evvel paylaşırız.

Tekrar kısaca gözden geçirecek olursak:

  • Kamera üzerinde değiştirilemeyen Zeiss 24-600mm f/2.4-4 lens bulunuyor.
  • Yine kamera üzerinde 4.5 stopluk titreşim engelleme sunan görüntü sabitleyici var.
  • Dünyanın en hızlı netlik yapan kompakt fotoğraf makinesi. 315 AF noktasıyla tam olarak 0.003 saniyede netlik atayabiliyor. Ayrıca saniyede 24 kare AF takibiyle fotoğraf çekebiliyor.
  • Saniyede 24 karelik bu performansı 249 fotoğraf boyunca yani 10 saniye sürdürebiliyor.
  • 4K 30fps, 1080P 120fps, 720P 960fps super slow-motion videolar çekebilirsiniz.
  • Dokunmatik ekran, Wi-Fi, makro çekim, sessiz çekim gibi ekstra özelliklere sahip.

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x