Sony RX0 – Aksiyon Kamera Gövdesinde Profesyonel Kamera

0 Shares

Sony RX0 fiyatı ve teknik özellikleri itibariyle GoPro kadar küçük ama GoPro’dan çok daha iyi bir kamera. Son yıllarda, kamera sektöründe art arda devrimler yapan Sony kibrit kutusu büyüklüğünde bir kamerayla sahneye teşrif ediyor.

Sony RX-0, 1 inç boyutunda 15.3MP EXMOS RS CMOS sensöre sahip. Megapiksel sayısı giriş seviyesi DSLR fotoğraf makineleriyle aynı. Sensörü ise Sony’nin son teknoloji sensörlerinden birisi. Tabii ki, kamera küçük olduğu için sensörü de küçük. Bu da fotoğraf kalitesini etkileyecek bir husus ancak firma fotoğraf konusunda oldukça iddialı. Elimize geçtiğinde test eder, YouTube sayfamızdan detayları paylaşırız.

24mm Görüş Açısı Nedir?

Lensi nasıl diyenler için güzel haberler var. Kamera üzerinde Sony’nin en iyi lenslerini üreten Zeiss’ın 24mm f/4 diyafram değerine sahip  sabit bir lensi bulunuyor. Kameranın yüksek ISO’da bir hayli başarılı performans verdiği söylentileri doğruysa eğer f/4 değeri oldukça iyi bir değer. Ayrıca 24mm geniş açı da her türlü çekim türü için oldukça uygun.

Bu makinayı GoPro’yla kıyaslamak bence gereksiz. Çünkü aralarında çok fark var. Sony RX100 Mark V ile kıyaslamak daha mantıklı. Aralarında epey fiyat farkı olmasına rağmen RX-0’ın hiç de fena olmadığını hemen belirteyim.

Video

Video kısmına gelirsek, 4K’da 24 kare, full HD’de (aman yarabbi!) 240 kare imkanı sunuyor. “Bu 240fps ile acaba neler yapabiliriz?” sorusu için aşağı güzel bir video bırakıyorum.

Ee videosu böyle olan bir makinenin fotoğraf performansının düşük olması beklenemez. Tabii ki, fotoğraf kalitesi çok iyi ama seri çekim sürpriziyle yine şaşkınlığa uğradım. Bu minik kamera saniyede 16 kare RAW fotoğraf çekebiliyor.

Rakibi olacak GoPro gibi pazarda sapasağlam yer edinebilmesi için toza ve yağmura ekstra dayanıklı üretilen RX-0 ile 10 metreye kadar su altı çekimleri yapılabiliyor. Forumlarda MPK-HSR-1 isimli bir aksesuar kullanıldığında bunun 100 metreye çıktığı söylenmiş. Yok işte ”6.5 metreden kaldırın atın”, aman efendim “Araba çarpsa bana mısın demez.” gibi iddialı açıklamalar da var ama kamerayı inceleyene kadar bunları dikkate almıyoruz tabii ki.

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x