Sony Geniş Açı Lenslere Üç Yeni Model Birden Katıldı!

0 Shares

Sony Geniş Açı Lenslere Üç Yeni Model Eklendi

Sony geniş açı lens ailesi genişliyor. Üç yeni Sony lens kategorisine eklendi. E mount APS-C format Sony kameralar için tasarlanan bu lensler şöyle:  Sony 10-20mm f/4 PZ G, 15mm f/1.4 G ve 11mm f/1.8 . Gördüğünüz gibi üç lensin ortak özelliği geniş açılar sunması. Bunun nedeni ise Sony APS-C sensör kullanan aynasız kameralara kullananların geniş açı lens arayışları. Özellikle kit lens dediğimiz 16-50 mm den daha geniş açı arayan Sony kullanıcıları bu ihtiyaçları için başka marka Sony uyumlu lenslere yöneliyorlardı. Bu durumu çözmek için Sony lens mühendislerinden güzel bir cevap geldi. Hem de tüm geniş açı ve açık diyafram ihtiyaçları için ayrı tasarlanmış üç yeni Sony geniş açı lens ile. O halde şu lenslere bir göz atalım.

Sony Yeni Geniş Açı Lensler

Sony 10-20mm f/4 PZ G Lens Fiyat ve Özellikler

Sony 10-20 mm f/4 pz lens APS-C format e mount Sony kamera kullanıcılarının uzun zamandır beklediği genilş açılı zoom bir lens. Bu Sony kullanıcıları özellikle vlog çekimlerinde ya da manzara fotoğrafçılığında standart 16-50 mm’in geniş açı olarak yetersiz kaldığından yakınıyorlardı. Bunun için Sigma gibi Sony e mount uyumlu geniş açı lensleri araştırıyorlardı. Sony G lens kalitesinde ürettiği bu yeni geniş açı zoom ile bu açığı çok iyi şekilde kapatmış gibi görünüyor. Sony 10-20 mm f/4 pz lens fiyat ve özellikleri incelendiğinde APS-C yani croplu kameraları ZV-E10 , a6600 , a6400 , a6100 ve eski a6000 serisi kameraların kompakt gövde yapısına en iyi şekilde uyacak şekilde küçük boyutta tasarlanmış.

Sony 10-20 mm f/4 pz lens

 

Bu da her zaman manzara fotoğrafçılığı  ve vlog çekimlerinde yanınızda taşıyabileceğiniz manasına geliyor. Yine söylemeden geçilemeyecek olan kullanım alanları mimari fotoğrafçılık ve emlak fotoğrafları olacaktır. Aslında bu yeni geniş açılı Sony lens eski 10-18 f/4 OSS lensin güncellenmiş ve yeniden boyutlandırılmış hali demek doğru bir tespit olacaktır. Yeni zoom lensin öne çıkan özellikleri de şöyle sıralanabilir.

 • Asferik üç kaplama geniş açılardaki bükülmeyi engeller. ED (Ekstra Düşük Dağıtma) elementi 10 – 20 mm  (35 mm full-frame eş değeri: 15 – 30 mm) fotoğraf ve videoda renk sapmasını engeller.  G Lens bokeh özelliği. Af netleme mesafesi 0,2 metre ve 0,13 ~ 0,17 metre minimum manuel fokus mesafesine sahip
 • Yeni elektronik motorlu zoomm sistemi, vloggerların ihtiyacı olan videoda zoom işlevi için hassas zoom halkasına sahip. Manuel zoomla zor olan akışkan zoommları yapmayı kolaylaştıran bir zoomm kolu da vardır. Zoom; isteğe bağlı GP-VPT2BT kolu, RMT-P1BT uzaktan kumanda veya Imaging Edge Mobile uygulaması ile uzaktan da kontrol edilebilir.
 • Sessiz ve hızlı otofokus özelliği. 2 doğrusal motor, aksiyon içeren sahnelerde akıcı videolar için  kişileri izleyen ve yine seri fotoğraf çekimlerinde hızlı nesneleri takip edebilen hızlı, sessiz ve düşük titreşimli otomatik netleme sağlar. Bu hızlı otofokus 4K veya 8K video çekiminde zoom özelliği de kullanılırken çok başarılı. Bu geniş açı lens ile aksiyon videoları ve doğa fotoğrafları hızlıca kaydedilebilir.

 

Sony 15mm f/1.4 G Lens

Sony 15mm f/1.4 G lens özellikleri itibariyle gerçekten APS-C format Sony kameralar için üretilmiş en iyi geniş açı lens olmuş. Bu özel lens hem 15mm geniş açıyı hem de f/1.4 açık diyaframı biraraya getirerek kaliteli lensin ne kadar kompakt boyutta üretilebileceğini de göstermiş aslında. Sony bu segmentte ne zaman prime lens çıkaracak sorusuna da en güzel şekilde cevap verilmiş.

Sony 15mm f/1.4 G Lens

Sony yeni geniş açılı sabit lensi 15 mm f/1,4 G, çarpan faktörü hesaplanınca 22,5 mm’ye eşdeğer odak uzaklığına sahip. Bu görüş açısı konudan çok uzaklaşmadan geniş bir perspektif sağlar. Asferik, ED ve Süper üst ED element kaplamalı optik sayesinde renk sapması ve perspektif bozulması gözükmüyor. Yani Sony G lens ailesine yakışan bir lens. Bu lens aynı zamanda bugüne kadar üretilen  Sony APS-C formatlı lensler arasında en açık diyaframa sahip olanı.F/1.4 diyafram açıklığı ile hem az ışıklı ortamlarda fotoğraf ve video çekmenize olanak sağlıyor. Hem de muhteşem keskinlikte kareler vadediyor. Düğün günü fotoğrafçıları ve uzun pozlama hayranları için ideal seviyede özel bir lens diyebiliriz.

Sony 15 mm f/1,4 G ile çekilmiş fotoğraflar

Teknik Özellikler:

 • Sony E-Mount Lens / APS-C Format

  Otomatik Odaklama

  22,5 mm (35 mm Eşdeğeri)

  Diyafram Aralığı: f/1,4 – f/16

  Çift Doğrusal AF Motorları; Dahili Odak

  Min. Odaklama Mesafesi 17 cm

  Toza ve Neme Dayanıklı Tasarım

  Fiziksel Diyafram Halkası; De-Tıklama Anahtarı

  Yuvarlak 7 Bıçaklı Diyafram

  Filtre Çapı – 55 mm

  Ağırlık – 219 g

Sony E 11mm f/1.8 Lens

Son olarak da en yeni geniş açı ailesine katılan Sony 11 mm f/1.8 lense bakalım. Bu lens için  Sony’nin APS-C formatlı kameralar için ürettiği en geniş açılı lensi demek en doğru tanımlama olacaktır. Çünkü çarpan faktörünü de üstüne koyduğunuzda 16,5 mm oldukça geniş bir odak uzaklığına sahip. Sadece bu görüş açısı ile bile manzara fotoğrafçılığı ve dar mekanlardaki fotoğraf çalışmaları için tercih edilir. Özellikle iç mekan mimari fotoğraflar için gerçekten çok iyi bir geniş açı çözümü. Sadece verdiği görüş açısı ile değil iç mekanlardaki az ışığı önemsiz hale getiren f/1.8 diyafram açıklığı ile de.

Sony E 11 mm 1.8 Lens

Bu üç yeni lens arasında 11 mm sadece en geniş açılı olmakla kalmıyor. Aynı zamanda bu üçlünün en yakın netleme mesafesine de sahip olan lensi. Minimum 12 cm  (0,2x maksimum büyütme)netleme mesafesi çekilecek konuya en yakın olmanızı sağlar. Aynı zamanda181 gr ağırlığı ve küçük boyutuyla üçlünün en kompakt olanı. Bu da kolay taşınabilir ve gimbal ile yapılacak vlog çekimleri için ideal kılıyor.

Sony E 11mm f/1.8 Lens ile çekilmiş fotoğraflar

Evet uzun zamandır Sony APS-C sensör kameranız için özel geniş açılı lens arayışındaysanız işte bu yeni lens üçlüsü haberi tam sizin için. O zaman sizi Sony lensleri incelemek üzere sayfamıza davet edelim.

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x