Sony a9 İnceleme ve Özellikler

0 Shares

Sony a9 fiyat ve inceleme açısından fotoğraf dünyasını şaşırtan bir giriş yaptı. Yıllardır dijital kameralar kendilerini var eden analog köklerinden uzaklaşıp birçok yeni teknolojiyi kucakladı. DSLR fotoğraf makineleri film yerine dijital sensörler kullanmaya başladı. Aynasız fotoğraf makineleri ise optik vizörlerden ve aynalardan kurtuldu. Şimdi ise Sony a9 yeni bir teknoloji olan İstifli CMOS sensör ile birlikte arz-ı endam ediyor. Yeni işlemci ve yeni sensör bir araya gelince 60 kat daha hızlı ve doğru AF hesaplaması yapabiliyor. Ek olarak, sensör üzerindeki entegre hafıza çipi 20 kata kadar daha hızlı okuma süresi sunuyor.

Sony a9 Teknik Özellikleri

24.2 MP, İstifli ve Aydınlatmalı Full-Frame CMOS Sensör
ISO 100-51,200 (204,800 ISO'ya kadar artırılabiliyor.)
20 fps Sürekli Çekim
4K Video (Full Pixel Okuma)
5 Akslı Dahili Görüntü Sabitleyici
Elektronik Vizörden 120 fps Görüntüleme (Karartma Olmadan)
Kapasitesi Artırılmış Batarya
3" Dokunmatik Ekran
UHS-II Desteği

Sony a9‘un kalbinde, şimdiye dek üretilmiş en hızlı çip olma özelliğine sahip dünyanın ilk istifli full-frame CMOS sensörü bulunuyor. Büyük oranda geliştirilmiş elektronik vizörü ve shutter hızı sayesinde 20 fps’de aralıksız 241 RAW, 362 JPEG fotoğraf çekebiliyor.

Sony Alpha 9 EXMOR RS Sensör

Sony a9‘daki 24.2 MP istifli, full-frame Exmor RS sensörü Sony’nin genelde akıllı telefon kameralarında kullandığı mimariden esinlenilmiş bir teknoloji. 24.2 MP çözünürlüğe bakıp da “Eeeyy Sony, bu kalibrede kamera üretmişsin, Sony A7R II‘ye 42MP sensör koyarken, a9’a 24.2 MP sensör mü koydun?” diyecekler için şunu hatırlatmakta fayda var. Sony a9 hızlı olması için tasarlanmış bir fotoğraf makinesi.

Her şey tamam da, istifli (stacked) sensör nedir?

Sony’nin son yıllarda alışkanlık haline getirdiği, ürettiği yeni teknolojileri fotoğraf makinelerine entegre etme olayını, bu kez de istifli (stacked) sensörle Sony a9 üzerinden yapıyor. Bu yeni sensör teknolojisi, yukarıda da bahsettiğimiz üzere Sony’nin mobil kameralarında kullandığı teknolojiden geliyor. Bu düzenekte, tümleşik hafıza(2), yüksek hızlı bir sinyal işleme devresi (3) ve Bionz X görüntü işleme motoru (4) ardı sıra yerleştirilmiş şekilde bulunuyor. (1) numaradaki ekran ise bildiğimiz ekran.

Sony’nin açıkladığına göre, bu düzenekte sensörümüz görüntü bilgisine erişebilmek için hendekten atlatmaktansa, hendeği inanılmaz bir hızla doldurup hiç kendini yormadan görüntü bilgisine erişiyor. Kullanılan bu işlemci mimarisinde kilit nokta işlemcinin görüntü bilgilerine muhteşem bir hızda erişebilmesi. Bunun neticesinde de ortaya normalden 20 kat daha hızlı bir okuma hızı çıkıyor. Bu yüksek okuma hızının neticesinde de zeki, çevik ve ahlaklı Sony a9 makinemiz 20 fps hızda 241 RAW veya 362 JPEG fotoğraf çekebiliyor.

Gövde

 • Magnezyum alaşımlı gövde
 • Çift SD kart yuvası
 • 673 gram

Sony a9 ilk bakışta Sony A7 Mark II‘nin kilo almış haline benziyor. Ancak yakından bakınca birçok önemli eklemenin olduğunu fark ediyorsunuz. Boyut olarak A7 II ve A7S II’den daha büyük ve yaklaşık yarım santimetre daha kalın. Kalın olmasının nedeni daha büyük bir pile sahip olması.

Kontrol tuşları da yeniliklerden nasibini almış. Sony fotoğraf makinelerinde otofokus seçimi için bir tuş isteyenlerdenseniz, istekleriniz Sony tarafından karşılık bulmuş, ve baş parmağınızın soluna gelecek şekilde bunun için bir joystick yerleştirilmiş. Kayıt Tuşu da daha erişilebilir bir bölgeye alınmış. Ek olarak, çift SD kart yuvası gelmiş.

Otomatik Netleme

 • 693 Faz Algılamalı AF Noktası
 • Saniyede 60 AF Takip Hesaplaması
 • Gelişmiş Göz Algılama

Sony a9, kadrajın yaklaşık %93’ünü kapsayan 693 adet faz algılamalı AF noktasına sahip bir fotoğraf makinesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu 693 AF noktasının yanı sıra, 25 adet de kontrast algılamalı AF noktası bulunuyor. Sadece tüm kadrajı kapsamakla kalmıyor, saniyede 60 af noktası takibinin hesaplamasını yapabiliyor. Bütün bu gelişmelerin sonucunda ortaya, otomatik netleme açısından Sony A7R II’den %25 daha hızlı ve hibrid otofokus sistemine sahip Sony A9 çıkıyor.

Otomatik netleme sadece hızın önemli olduğu bir mevzu değil. Hassasiyet, düşük ışık performansı ve çekim modları da otomatik netlemenin kalite değerlendirmesinde önemli bir yere sahip. Sony a9’daki gelişmiş göz algılama sistemi, Sony A7 II‘den %30 daha iyi ve daha hassas. Ek olarak, yüz algılama sistemi de geliştirilmiş.

A-mount lens sahibi fotoğrafseverleri ilgilendiren bir durum olarak, Sony a9 A-mount lenslerle de uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Performans

 • 20 fps sürekli çekim
 • Art arda 241 RAW / 362 JPEG
 • 480 kare pil ömrü

Sony a9‘un performansını tek kelimeyle değerlendirecek olursak kullanacağımız doğru kelime: HIZ. Bunun dışındaki özellikleri de son derece gelişmiş ve ümit veren bir fotoğraf makinesi. Makine muhteşem bir hız olan 20 fps’de tam çözünürlüğe sahip 241 RAW kare veya maksimum kalitede 362 JPEG kare çekebiliyor. Daha bitmedi! Kamera bütün bunları yaparken full AF takibi yapıyor ve elektronik vizörde kareler arası herhangi bir karartma (blackout) söz konusu olmuyor.

Makine, elektronik perdesi açıldığında inanılmaz hızlı bir şekilde çekim yapıyor. Ayarları hiç değiştirmeden, mekanik perde kullanan başka bir fotoğraf makinesiyle aynı şekilde çekim yaptığınızda mekanik perde kullanan makinede “Bu niye böyle ya? Bozuk mu acaba?” şeklinde tribe girebiliyorsunuz. Bu bozuk mu acaba hissiyatının yanı sıra, mekanik perde kullanan fotoğraf makinesi aynı süre içinde Sony a9’la yakaladığınız karelerin yalnızca yarısını yakalayabiliyor ve çekmek istediğiniz koca bir anın küçük bir kısmını çekebiliyorsunuz.

Sony’nin yeni pilleri sayesinde Sony a9 fotoğraf makinesi ile Sony a7 serisinden yaklaşık 2.2 kat daha uzun süre çekim yapabiliyorsunuz.

Video

 • 30 fps 4K / 100 Mbps
 • 120 fps Full HD / 100 Mbps
 • 60x quick motion (hızlı çekim)
 • 5x slow motion (ağır çekim)
 • 693 AF noktası & Hybrid 4D odaklama sistemi

Sony a9, sensörün tamamında full fiksel okuma özelliğini kullanarak 4K (3840 x 2160) çözünürlükte video çekebiliyor. Kamerada harici kayıtçılar ve monitörler için, hem 4K hem de Full HD için HDMI çıkışı bulunuyor. 4K videoyu 100 Mbps’de ve 30 fps ile X AVC 4k dosya formatında kaydedebiliyorsunuz. Full HD videoda ise yine 100 Mbps‘de ve 120 fps’ye varan hızlarda XAVC S HD kayıt formatında görüntü kaydedebiliyorsunuz.

Frame rate açısından Sony a9, Full HD kalitede 1 fps’den 120 fps’ye varan hızlarda opsiyonlarınız bulunuyor. Videoyu 60 kat daha hızlı (quick motion) veya 5 kat daha yavaş (slow motion) kaydetmek mümkün. Hızlı ve ağır çekimleri post prodüksiyona gerek kalmadan kamera üzerinde ön izleyebiliyorsunuz.

Yeni Hybrid 4D Odaklama Sistemi sayesinde video kaydındaki otomatik netleme performansı en üst düzeye çıkmış durumda. Ayrıca, video kaydı esnasında kadrajdaki otomatik netleme noktalarının sayısı fotoğraftakilerle aynı sayıda: her ikisinde de tepe tepe kullanabileceğiniz tam 693 AF Noktası var!

Gelişmiş Elektronik Vizör

Sony a9, yeni 3,7 milyon noktalı Quad-VGA Tru-Finder elektronik vizör sayesinde aralarda en ufak bir karartma ve duraklama olmadan çekilen kareleri anlık olarak gösteriyor. Yani hem muhteşem hızı hem de bu özelliğiyle tam olarak spor etkinlikleri için biçilmiş kaftan.

Sony A9 Fiyat

Sony a9’u önemli yönleriyle ele aldık. Şimdi hiç sevmediğimiz kısma geldik. Bu güzel makinenin Türkiye fiyatı henüz Sony Eurasia tarafından belirlenmiş değil ama birkaç haftaya netleşir. ABD fiyatı 4500$ olarak açıklandı. Makine Türkiye’ye gelene kadar aldığı vergi darbeleriyle birlikte fiyatı 20 bin TL seviyelerini görecek gibi. ANCAK, fotoğrafçılığı bir meslek olarak icra eden profesyoneller ve ağzının tadını bilen hız tutkunu fotoğrafçılar için karşılığını güle oynaya alacakları bir bedel.

Sonuç

Sony a9, netice itibariyle gerçek bir hız canavarı, adeta ejderha olmuş. Game of Thrones‘ta Khaleesi’nin altına ver, 6 sezondur King’s Landing’e varamayan kadın 1 günde gitsin. Performans açısından gerçekten son derece hızlı. Sony mühendisleri a9’u piyasaya sunarak, Canon 1D X Mark II ve Nikon D5 gibi rakiplerinin amiral gemilerini hedef almış. Sony A7 serisinin muhteşem görüntü kalitesi ve kompakt tasarımı gibi iyi yönlerini alıp bunların üzerine daha yüksek performans ve hız ekleyerek profesyonel spor fotoğrafçıları, vahşi yaşam fotoğrafçıları ve basın fotoğrafçılarına yönelik güzel bir fotoğraf makinesi çıkarmış.

Son olarak, Sony’yi fotoğrafçılık sektöründe çıtayı durmaksızın yukarıya taşıdığı için ayrıca tebrik etmek lazım. Ve a9’da kullanılan bu teknolojilerin ileride çıkacak Sony a6700 ve Sony A7 Mark III modellerinde göreceğimizi bilmek ayriyeten heyecan veriyor.

[aesop_content color=”#ffffff” background=”#408080″ component_width=”800px” height=”75px” columns=”1″ position=”left” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up” revealfx=”inplace”]Makine Türkiye sınırları içerisine girdiğinde, Türkiye’de ilk Fotografium stoklarına girecek ve detaylı video incelemesini YouTube kanalımızda paylaşacağız, şimdiden takipte kalın.

[/aesop_content]

Sony A9 ile Alabileceğiniz Lensler

GörselModelOdak AralığıMaksimum DiyaframAğırlıkOdaklamaFiyat
Sony SEL 35mm f/2.8 ZA Carl Zeiss Sonnar Lens35mmf/2.8120 gramAF2479,00 TL
Sony SEL 24-70mm f/4 ZA OSS Lens24-70mmf/4426 gramAF3479,00 TL
Sony SEL 24-240mm f/3.5-6.3 FE OSS Lens24-240mmf/3.5-6.3780 gramAF3349,00 TL
Sony SEL 70-200mm f/4.0G FE OSS Lens70-200mmf/4840 gramAF4999,00 TL
Sony FE 70-300mm f/4.5-5.6 G OSS Lens70-300mmf/4.5-5.6854 gramAF4399,00 TL

Sony A9 Tanıtım Videosu

Sony A9 Örnek Fotoğraflar

[aesop_gallery id=”39674″ revealfx=”off”]

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x