Sony A7R III İnceleme ve Teknik Özellikler

0 Shares

Sony A7R III fiyatı ve özellikleri itibariyle fotoğrafseverleri yine yeniden coşturacak bir model olmuş. Fotoğraf dünyasını takip edenler bilir, geçtiğimiz günlerde Nikon D850 ile high-end SLR dünyasında bir kasırga yaratmıştı. Dx0 gibi sensör derecelendirmeleri yapan siteler yeni D850 için övgüyle bahsettiler ve tam puan verdiler. Bütün bu yaşanan gelişmelerden Sony rahatsız olmuş görünüyor. Ve Sony, A7R III hamlesiyle Nikon’un şahı D850’yi saf dışı bırakmaya hazırlanıyor.

Sony, tam iki sene önce fotoğraf ve video dünyasında devrim yaratan Sony A7R II ve Sony A7S II modellerini kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Muazzam gece performansı, 4K video, yüksek dinamik aralık, 5 akslı sabitleme sistemi ve son teknoloji Full Frame sensör gibi özellikleri sebebiyle bu iki model, yüz binlerce satış rakamına ulaşmıştı. Bu ayrı iki modelden R modeli yüksek çözünürlük sebebiyle fotoğrafçılar tarafından tercih edilirken S modeli S-Log 3 resim profili ve muhteşem gece performansı sebebiyle videographerların tercih sebebi olmuştu. Bu devrimden tam 2 sene sonra daha çok fotoğrafçılar tarafından tercih edilen Sony A7R II modelinin geliştirilmiş yeni versiyonu Sony A7R Mark III karşımıza çıktı. Sony’nin yeni amiral gemisi Sony A9‘un açtığı yoldan giden ve bir çok yeni özellikle karşımıza çıkan Sony A7R III’e biraz daha yakından bakalım.

Sony A7R III Sensör

 • 42.4 Megapiksel Full Frame Cmos Sensör
 • Arkadan Aydınlatmalı Sensör Teknolojisi
 • Optical Low Pass Filter (OLPF) Bulunmuyor

 

Sony A7R III bir önceki modelde olduğu gibi 42.4 MP arkadan aydınlatmalı full frame bir sensöre sahip. Bu full frame sensör neredeyse tüm DSLR ve video kameralarda bulunan OLPF, yani görüntünün tarama yapmasını engelleyen ama keskinliği düşüren filtreyi kullanmıyor. Tarama sorunlarını yazılımla çözen bu modelde OLPF kullanılmayarak çok daha keskin fotoğraflar elde etmemiz mümkün hale geliyor. Bu sensör Sony A7R II’deki sensörle aynı mı sorusunun cevabına Sony, birebir aynı sensör olmadığını ve bir çok teknik değişikliğin olduğunu söylüyor. Sony A7R II’den farklı olarak, ISO 32.000’e çıkarılmış ve duyarlılığı artırılmış, düşük ışıkta oluşan noise en aza indirgenmiş. Sensör alanında R II modeline göre en önemli fark ise 15 stop dinamik aralık ve 14 bit görüntü işleme performansını görüyoruz. Değişikliklerin detaylarını kamera Türkiye’de ilk Fotografium stoklarına girdiğinde sizlere kapsamlı bir şekilde aktaracağız.

Hız

 • Saniyede 10 Kare (Hem Elektronik hem de Mekanik Shutter ile)
 • Sıkıştırılmış Raw formatında 87 Kare Buffer Performansı
 • Sıkıştırılmamış Raw formatında 27 Kare Buffer Performansı

Sony’nin kameraları gün geçtikçe daha da hızlanıyor. A7R III’ün bir önceki modelden en büyük farkı hız. Sony A7R II modeli saniyede 5 kare fotoğraflar çekebiliyorken, Sony A7R III  saniyede 10 kare fotoğraf çekebiliyor. Rakamsal olarak Nikon D850 modelinde 2 kare daha fazla. Üstelik saniyede 10 kareyi sıkıştırılmamış RAW formatında da gerçekleştiren kameranın buffer sayılarında da artış olmuş. Eğer sıkıştırılmış RAW seçeneğini seçerseniz saniyede 10 kareyi 76 kare boyunca devam ettirebiliyor. A7R II modelinde bu rakam 23’tü. Sıkıştırılmamış RAW seçeneğini seçerseniz saniyede 10 kareyi 27 fotoğraf boyunca sürdürebiliyor. Sony A9, Sony’nin hala en hızlı kamerası. Bu kamera elektronik shutter ile 20 fps hızına ulaşabilirken mekanik shutter kullanıldığında bu sayı saniyede 10 kareye düşüyordu. A7R III modelinde ise mekanik shutter ile elektronik shutter arasında bir fark yok. Kamera her iki seçenekte de saniyede 10 kare çekebiliyor.

Bir diğer fark ise sessizlik, Sony A7R III sessiz modda yine saniyede 10 kare 14bit RAW fotoğraflar çekebiliyor. Görüldüğü üzere A7R III sadece moda, portre, manzara için değil aynı zamanda spor, doğa ve etkinlik fotoğrafçılarının da dikkatlerini çekecek gibi görünüyor.

5 Akslı Sabitleme Sistemi

 • 5.5 Stop titreşim Önleme

A7R III modeli bir önceki modelde de bulunan 5 akslı sabitleme sistemine sahip. Bu sistem A7R II, A7S II ve A9 modellerinde 5 stopluk bir titreşim önleme sunarken A7 R III’te bu sayı 5.5 stop’a kadar çıkarılmış. Sony’nin açıklamalarına göre A7R III, şuan diğer Sony modelleri arasında en iyi sabitleme performansı sunan kamera. Ayrıca Sony’nin açıklamalarına göre bu sabitleme sistemi görüntü kalitesine de ekstra etki ediyor. Kameranın muhteşem bir keskinlik sağladığını söyleyen Sony, bu zamana kadar ürettikler en iyi görüntüleme performansına sahip kameranın A7R III olduğunun altını çiziyor.

Otomatik Netleme

 • 399 Faz Algılamalı Af Noktası
 • 425 Adet Kontrast Algılamalı Af Noktası
 • A7R II’den İki Kat Daha Hızlı Otomatik Netleme

Tüm bunların dışında A7R III modeli 399 faz algılamalı  ve 425 adet kontrast algılamalı AF noktasına sahip. Görüntünün %68’lik bir bölümünü kaplayan AF noktaları ve geliştirilmiş AF teknolojisi sayesinde bu kamera A7R II’den tam iki kat daha hızlı otomatik netlik yapabiliyor. Ayrıca Sony, A9’da bulunan göz takip özelliğine A7R III’te de yer vermiş. Bu özellik netliği fotoğraf modunda bile sürekli kişi üzerinde tutan takip ve devamlı çekimlerde bir kare bile olsun kişiyi kaybetmeyen bir sistem. A7R III’te de bu özelliği görmek bizleri oldukça memnun etti.

RII’ye göre 2 kat daha hızlı netlik ve daha verimli bir konu takibi sistemini görüyoruz. Bu önemli bir gelişme. Peki neden önemli? Sony a7 RIII modelinde spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılarını da heyecanlandırmak istemiş. Önceki model A9’un hızı spor ve vahşi yaşam fotoğrafçıları epey etkiledi fakat içeriğindeki yeni sensör teknolojisi geleneksel kullanıcıların kafasını karıştırmıştı. Geleneksel denebilecek CMOS sensörleri tercih eden fotoğrafçılar bu yüzden Sony a9’a karşı tereddütle yaklaştılar. Sony bunu görmüş ve buna cevap olarak yeni ürününde CMOS sensör tercih etmiş.

Gövde

 • UHS 1 ve UHS 2 Destekli Çift Kar Slotu
 • 3.700.000 Noktalı Elektornik Vizör
 • Hareket Edebilen Dokunmatik Ekran
 • Micro USB ve USB Type C Portları
 • Yenilenmiş 650 Kare Çekebilen Batarya
 • Af Noktası Seçmeye Yeni Yarayan Joystick

A7R III’ün gövdesine baktığımızda ise ilk dikkatimizi çeken detay çift girişli bir kart slotunun bulunması UHS 1 ve UHS 2 kart formatlarını destekleyen bu slotlarla A7 serisi daha profesyonnelleşmiş durumda. Ayrıca A9’dan tanıdığımız 3.7 milyon noktalı elektronik vizör A7R III’te de bulunuyor. Lcd ekrana baktığımızda ise A7 serisinden farklı olarak bu modelde dokunmatik bir ekranla karşılaşıyoruz. Bu dokunmatik ekran sayesinde çok hızlı bir şekilde af notalarını değiştirip dokunarak odaklama yapabiliyoruz.  Yine A7R II’den farklı olarak body üzerine AF noktalarını hızlı bir şekilde seçmeye yarayan bir joystick eklenmiş. Tüm bu yeni eklemelere rağmen A7 R II ile aynı body boyutlarına sahip olan bu kamera, A9 ile aynı bataryaları kullanılıyor. Bu sayede a7 serisinin en büyük problemi olan düşük pil kapasitesi A7R III modelinde ortadan kalkıyor. Kamera full şarj ile 650 kare fotoğraf çekebiliyor. Gövdedeki yenilikler bunlarla sınırlı değil. Kamera A7R II ve A9’dan farklı olarak USB Type C ve Micro USB girişlerinden her ikisine de sahip. Böylelikle USB-C üzerinden görüntü aktarırken  Micro USB üzerinden de pillerinizi  şarj edebilir yada uzaktan kumanda ile kontrol sağlayabilirsiniz.

 

Sensör Shift ve Video Özellikleri

 • 4K 30Fps – 1080p 120 Fps Video Çekim
 • Tam Piksel Okuma ile 4k Video Kaydı
 • Slog-3 Resim Profili
 • Sensör Shift ile Daha Ayrıntılı Fotoğraflar

Sony A7R III ile gelen bir diğer yenilik ise Sensör Shift teknolojisi. Bu teknolojide fotoğraf çekerken sensör hareket ettiriliyor, 4 ayrı hareketin sonunda 4 ayrı fotoğraf çeken kamera bunları birleştiriyor ve normal fotoğrafa göre çok daha fazla detaya sahip bir görüntü elde ediliyor. Olympus’un kameralarında ki Pixel Shift özelliğine oldukça benzeyen bu teknoloji ile fotoğraf çekmek yarım saniyelik bir süre gerektirdiğinden hareket bulunduran kadrajlardan çok manzara gibi daha az hareketin olduğu fotoğraf türlerinde tercih ediliyor.

Gelelim A7R III’ün video özelliklerine kamera, tam piksel okuma ve 35mm örnekleme ile 4k 30 fps ve 1080p 120fps çekim yapabiliyor. Slog-3 resim profiline de sahip olan kamera 15.5 fstopluk bir dinamik aralık sunuyor. Sony, Hyrid-Log Gama, SLog2 ve Slog3 loglarında çekimler ile profesyonel prodüksiyon ihtiyaçlarını da düşünmüş. Ayrıca kırpma modunda tam  5176 x 2924 çözünürlüğünde video kaydedebilme özelliği sayesinde tam kare fotoğraf çözünürlüğünde videolar çekip içerisinden tek ve tam kare fotoğraf alabilme şansına da erişiyoruz.

Arayüz

Vizör olarak baktığımızda A7R II’deki XGA Oled vizör yerine QuadVGA vizör kullanılmış. QuadVGA diğer versiyonuna göre yaklaşık olarak 1.5 katı çözünürlüğe sahip ve 2 katı daha parlak. Yani Sony A7R III modelinde daha iyi görebiliyor ve hassas ayarlar yapabiliyorsunuz. Arayüz sisteminde A7R III modelinde A7R RII’den farklı olarak 3.0 USB-C girişini görüyoruz. Hız konusundaki iyileştirmeler bu alanda kendini göstermiş diyebiliriz.

Sony R III, batarya olarak da kendini yenilemiş, FZ100 batarya ile çalışabilen A7R III, tek batarya ile A7R II modeline göre 2 kat daha fazla kapasiteye sahip. Çift SD kart girişine sahip olan RIII, UHS-II format kartlarını da destekliyor. Böylece daha hızlı yazma ve okuma sağlıyor.

Sonuç

A7 serisi ile sektöre yön veren Sony, yüzbinlerce satış rakamına ulaştığı A7R II modeline çok yerinde eklemeler yaparak 2 sene önce yaptığı devrimi tekrarlıyor. Sony, A9 modeli ile beklenen etkiyi yapamamış ve tahtını Nikon D850’ye kaptırmıştı. Buna karşı hamle olarak, yeniden prestij kazanma yoluna giden Sony, A7R III modelinde ağırlıklı olarak sensör iyileştirmelerine gitmiş ve A9’da kullandığı istifli sensörü terk edip geleneksel denilebilecek CMOS sensöre geri dönmüş. Profesyonel segmentteki yarışın iyice kızışacağını söylemiştik, bu satranç tahtasında gelecek hamleleri fotoğraf severler olarak merakla bekliyoruz.

Tüm videographer ve fotoğrafçıların sahip olmak isteyeceği Sony A7R III modeli Türkiye’de ilk fotografium.com stoklarında olacak. Kasım ayında satışa çıkması planlanan Sony A7R III elimize ulaştığında detaylı video incelemesini Youtube kanalımız üzerinden yayınlayacağız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x