Sony A7R III DxOMark Testlerinde 100 Tam Puan Aldı!

0 Shares

Sony’nin Alpha 7 serisi ilk olarak Ekim 2013’te duyurulmuştu. Özellikle taşıması kolay makine kullanmak isteyen fotoğrafçılar tarafından büyük ilgi gören bu seri 2013’ten bu yana kalitesini ve işlevselliğini tüm kullanıcılara kanıtladı. Sony, bu başarıyla birlikte değiştirilebilir lensli kamera pazarının büyük bir bölümü elde etti.

Alpha 7 serisinin bu zamana kadar üretilmiş en iyi ve en yeni modeli A7R III modeli ise Alpha 7 serisinin kalitesini ve başarısını devam ettirerek DxOMARK sensör testlerinde tam 100 puan aldı. Bu zaman kadar elde edilmiş en yüksek 4. sensör puanını alan Sony A7R III’ün önünde Hasselblad ve Pentax’ın orta format makineleri bulunuyor. Orta format ve 10.000$ dolar baremi üzerinde olan kameraları saymazssak Sony A7R III’ün bu zamana kadar üretilmiş olan en iyi full frame sensöre sahip olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Zaten Dpreview sitesi de Sony A7R III’ü bu senenin en iyi ürünü olarak seçmesi de kameranın kalitesinin tartışılmaz düzeyde olduğunu kanıtlıyor.

DxOMARK

DxOMARK Test Detayları

Sony A7R III’ün en yakın rakibi ise Nikon D850. Ağustos 2017’de çıkan Nikon D850 portre ve manzara testlerinde kıl payıyla öne geçerken A7R III Spor çekimlerinde Nikon D850’ye adeta fark atıyor. Birbirine çok yakın imaj kalitesine sahip olan bu iki ürünün farkları teknik özelliklerde ortaya çıkıyor. Özellikle 5 akslı sabitleme sistemi ve sensör shift özelliğini barındıran A7R III bu gibi kullanıcının işini kolaylaştıran günümüz teknolojilerini bünyesinde barındırmasıyla D850’nin önüne geçiyor.

DxOMARK

A7R III övgülere ve ödüllere doymuyor. Dünyaca ünlü TIME dergisi her senenin sonunda yaptığı yılın en iyileri listesinin en iyi 10 teknolojik alet sıralamasında Sony A7R III’e de yer verdi. Apple Watch, iPhone X, Dji Spark, Samsung Galaxy S8 gibi ürünlerin de bulunduğu listede A7R III’ten başka fotoğraf makinesi bulunmuyor.

TIME – The Top 10 Gadgets of 2017

İmaj kalitesi açısından beklenilenin de önüne geçen Sony A7R III modeli, profesyonel fotoğrafçılar tarafından oldukça yüksek talep gördü. Öyle ki Dünya’da ki en fazla kamera ekipmanı satan online kamera mağazası B&H, yüksek talep sebebiyle bir bildiri yayınladı. Bu bildiride yüksek talep sebebiyle A7R III sevkiyatlarının ertelendiği bilgisi yer alıyordu.

“[The a7R III] has received orders exceeding our expectations greatly […], ” the notice reads. “For reservations up to the release date it will be delivered in order by early December. We will do our utmost to respond to customer’s request as much as possible, so please wait for a while.” 

Bu kadar övülen A7R III modelinin detaylı incelemesini yapmak için sabırsızlanıyoruz. Önümüzdeki günlerde Fotografium Youtube kanalında detaylı bir incelemesini yayınlayacağız. Bakalım A7R III söylenildiği kadar başarılı mı?

 

 

 

 

Ömer Faruk Yayla

Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü mezunu. Fotografium, dijital içerik üreticisi.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x