Sony A7R II İncelemesi ve Teknik Özellikleri

0 Shares

Sony A7R II fiyatı ve özellikleri itibariyle çıktığı an Sony’nin efsaneleri arasına giren muazzam bir aynasız fotoğraf makinesi. Bir fotoğraf makinesi hayal edin, 42 Megapiksel fotoğraf çözünürlüğüne sahip ve 4K video çekebiliyor. Üstelik 102,400 ISO‘ya sahip ve 5fps fotoğraf çekebilme özelliği bulunmakta. Üstelik Full-Frame. Rahat taşınabiliyor ve kullanımı oldukça kolay. Ve elinize aldığınızda güven ve sağlamlık duygusu aşılamakla kalmayıp zihninizde profesyonel bir algı yaratıyor. Evet, yeni Sony aynasız makinelerinin efsanesi Sony A7R II‘den bahsediyoruz.satin-alma

Sony A7R II Teknik Özellikleri

  • 42MP Full-Frame Exmor R BSI CMOS Sensör
  • BIONZ X Görüntü İşlemcisi
  • 5 Eksenli SteadyShot INSIDE Stabilizasyon
  • 399 AF Noktası & 5 fps Burst Faz-Algılama
  • 4K XAVC S Video & S-log2 Gamma Video
  • Hava Şartlarına-Dayanıklı Magnezyum alaşımlı gövde
  • Dahili Wi-Fi Bağlantı ve NFC
  • ISO 102400
  • A7R’den 3.5 kat daha hızlı
  • A7R’den %40 daha hızlı Focus

Sony Alpha DSLR serisine biraz ara vermiş gibi görünüyor. Adeta tüm teknolojisini bu aynasız seriye saklamış ve ”Şimdi tam zamanı!” dercesine art arda aynasız modellerini üstün özelliklerle piyasaya sunmaya başladı. Duymaya alıştığımız ”En iyi ISO bu makinede.” sözleri ile Canon Nikon arasında kalırken SonyOne Minute” diyerek bu yarışa aynasız olarak katıldı.

sony-17r-ii-inceleme

En iyi ISO performansına sahip diyebileceğimiz noise oranı düşük ve adeta geceyi gündüz aydınlığında çekmeye imkan veren 409.600 aralığı bulunan Sony A7S piyasayı iyice bir sallamıştı. Ancak düşük 12 Megapiksellik çözünürlüğü fotoğrafseverleri biraz hayal kırıklığına uğratmış olsa da, video amacı ile kullanmak isteyenlerin efsanesi oldu. Sony A7R II ise 42 Megapiksel gibi devasa bir çözünürlüğe sahip ve 102.400 ISO‘da fotoğraf çekim imkanı verirken, 4K gibi yüksek çözünürlüklü video çekim imkanı sağlıyor. Unutmayın, üstelik bu makine full-frame bir makine.

Arka Aydınlatmalı Full-Frame CMOS Sensör

Sony a7R II, dünyanın yaklaşık 42,4 efektif megapiksel çözünürlük, geniş hassasiyet aralığı ve ekstra düşük gürültü performansı sunan ilk arka aydınlatmalı 35 mm full frame CMOS görüntü sensörüne sahiptir. Ayrıca bu fotoğraf makinesinde, netliği azaltan optik düşük geçişli filtre bulunmamaktadır, bu yüzden her karede uçtan uca yüksek netlik ve ayrıntı elde edilir.

Yüksek Hızlı BIONZ X Görüntü İşleme Motoru

Gerçekçiliğin özünü yakalayan ayrıntı üretme teknolojisi, daha küçük diyafram açıklığında bile netliği koruyan kırınım azaltma teknolojisi, gürültüyü uygun şekilde engelleyen ve daha fazla ayrıntı üreten alana özel gürültü engelleme özelliğine sahip BIONZ X™ görüntü işleme motoru, görüntü sensörünün 42,4 megapiksel boyutundaki verilerini hassas biçimde ayarlayarak daha gerçekçi ve net görüntüler sunar.

sony-17r-ii-ozellikler

FE Lenslerle Maksimum Çözünürlük

Her biri, giderek daha fazla piksel kullanan full frame görüntü sensörlerine uyacak şekilde dikkatle geliştirilmiş büyüyen FE lens grubu (35 mm full frame uyumlu E mount lensler), α7R II’nin 42,4 megapiksel yüksek çözünürlük performansını en üst düzeye çıkarır.

5 Eksenli Görüntü Sabitleme

Bu sabitleme sistemi, yüksek çözünürlüklü görüntü sensörlerinin, fotoğraf makinesinin 42,4 megapiksel görüntüleri elde çekerken ödün verilmesine neden olabilecek beş tip fotoğraf makinesi titremesini uygun şekilde telafi etmesini sağlamak üzere hassas bir şekilde ayarlanmıştır. Fotoğraf makinesi titremesi telafisi, daha geniş bir deklanşör hızı aralığından faydalanmanıza olanak tanıyan bir 4,5 kademe daha yüksek deklanşör hızı kullanmaya eşdeğerdir.

Yüksek Çözünürlüklü 4K Video Kaydı

Super 35 mm formatında pikselleri gruplamadan tam piksel okuma özelliğine sahip 4K video kaydından elde edilen çekimler, tipik 4K videolardan daha yüksek çözünürlük ve üstün netlik sağlar. XAVC S formatı aynı zamanda, videodaki ince ayrıntıları yakalamak için 100 Mbps maksimum bit hızında 4K kayıt yapmaya da olanak tanır.

sony-17r-ii-fotograf

Hızlı Hibrit AF

Yüksek performanslı görüntü sensörü; kapsam, hız ve tepki bakımından geleneksel AF’yi gölgede bırakan Hızlı Hibrit AF’yi geliştirir. 399 netleme düzlemli, aşama algılamalı AF noktaları, görüntü alanının %45’ini kapsayarak full frame görüntü sensörlerine sahip dijital fotoğraf makineleri arasında en yüksek kapsama alanına ulaşmaktır. 25 noktalı kontrast algılamalı AF kapsamı da bulunmaktadır.

Sağlam, Titreşimi Azaltılmış Deklanşör

Yeni deklanşörün durdurma mekanizması, mekanik ön/arka perde titreşimini yaklaşık %50 azaltır. Ayrıca titreşimi daha da azaltmak için elektronik ön perde kullanabilirsiniz. Bu yalnızca 42,4 megapiksel görüntülerdeki ayrıntıları bulanıklaştırabilen fotoğraf makinesi titremesini en aza indirmekle kalmaz ayrıca testlere göre deklanşörün 500.000 döngüye dayanacak kadar sağlam olmasını sağlar.

Dayanıklı, Magnezyum Alaşım Gövde

Güvenilirlik, dayanıklılık ve sağlam tutuş için tasarlanmış α7R II’nin kompakt gövdesi, iç yapısı ve her biri sert, sağlam magnezyum alaşımından yapılmış üst, ön ve arka kapakları sayesinde sahada çekimin zorluklarına dayanacak şekilde üretilmiştir.

sony-17r-ii-ozellikleri

Sessiz Çekim

Sessiz Çekim, titreşim yaratmayan elektronik deklanşörle fotoğraf makinesi titremesi olmadan yüksek çözünürlüklü görüntüler çekmenizi sağlar. Ayrıca bu mod sessiz çalıştığından, iç mekan performanslarında ve dış mekan vahşi yaşamında ve sessiz çalışmanın önemli olduğu diğer durumlarda kesintisiz çekim yapmak için son derece kullanışlıdır.

Wi-Fi/NFC

Dahili Wi-Fi ve NFC’ye (Yakın Alan İletişimi) sahip Sony a7R II ile akıllı telefonunuzu sadece fotoğraf makinesine dokundurarak bir fotoğrafı veya MP4 videoyu Android akıllı telefonunuza veya tabletinize anında aktarabilir ve fotoğrafı veya videoyu favori sosyal medya hesaplarınıza kolayca yükleyebilirsiniz.

Sabit Vizör Görüntüsü

Fotoğraf çekerken deklanşör düğmesine basarak ya da görüntüyü büyüterek ve video çekerken video moduna girerek, fotoğraf makinesi titreme telafisinin sabitleme efektlerini vizörde veya LCD ekranda izleyebilirsiniz. Telefoto veya makro lens kullanırken bile sabit fotoğraflar elde etme endişesi olmadan kadrajı ve netlemeyi ince bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

sony-17r-ii-video

Resim Profili

Tonlamayı, renk ayarını ve ayrıntıyı ayarlayarak videoların görünümünü çekimden önce ince bir şekilde ayarlayın. Ayarlanan parametreler diğer ayarlarla birlikte profil olarak kaydedilebilir. Daha sonra geri çağırmak üzere en fazla 7 profil (PP1-PP7) kaydedilebilir.

S-Log2 Gama Ayarı

Profesyonel video kameralarda bulunan bu özel Sony ayarı, %1300 daha geniş dinamik aralık oluşturarak tonlamaları daha yumuşak üretip beyaz ve siyah baskınlığını azaltır. Post prodüksiyonda renk derecelendirme yaparak çok çeşitli kayıt ifadeleri elde etmek için düşük gürültülü görüntüler ve çok zengin ayrıntılar oluşturabilirsiniz. S-Log2 Gama seçildiğinde ISO 800 veya üzeri kullanılabilir.

Temiz HDMI Çıkışı

Bu işlev, 4K ve Full HD formatlarını destekler ve harici kaydedici veya monitörde sıkıştırılmamış video çıkışına olanak tanır. Sinyallerin çıkışı bu işlev kullanılarak sağlandığında bile görüntü, fotoğraf makinesinde kaydedilebilir. Birlikte verilen kablo koruyucusu, jakları korur ve kablo bağlantısının yanlışlıkla kopmasını engeller, bu sayede daha güvenli çekimler yapabilirsiniz.

sony-17r-ii-incelemesi

Daha Hassas Beyaz Dengesi Ayarı

Sony a7R II, her zamankinden daha fazla beyaz dengesi ayarı kademesi (sarı-mavi ekseninden iki kat daha fazla; yeşil-macenta ekseninden dört kat daha fazla) sunduğundan, daha doğal renkler elde etmek için daha yüksek hassasiyetle beyaz dengesini ince bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

1200 Bölgeli Değerlendirme Ölçümü

1200 bölgeli ölçümden ve netleme düzlemli, aşama algılamalı AF noktalarından elde edilen yüksek miktarda veri, ortam ışığını tamamlayan bir harici flaştan gelen ışık seviyesinin daha hassas bir şekilde kontrol edilmesine olanak tanır. Çok segmentli, Merkez ağırlıklı veya Nokta ölçme modunu seçin.

Dinamik Aralık Geliştirici (DRO)

Zorlu aydınlatma koşullarında DRO, parlak alanlarda ve gölgelerde daha fazla ayrıntı ile daha akıcı, daha doğal tonlamalar elde etmek için görüntülerinizi düzeltir. Kesintisiz çekim sırasında ve hareketli nesnelerin fotoğrafını çekerken bu özelliği kullanabilirsiniz.

 

Sony A7R II’nin Diğer A7’lerden Farkı Nedir?

Sony A7R II, A7R den yüksek megapikseli, A7 Mark II den gövde ergonomisi konusunda farklılığı, video çekimi ve ISO olarak da A7S modelinin karışımı bir halde diyebiliriz. Hem video hemde fotoğraf için profesyonellere hitap eden bir yapısı var desek bu fiyatı ile yanılmış olmayız. ”Lens seçeneği çok az” gibi bir sorun kullanabileceğiniz adaptörler ile çözülüyor ve hemen her lensi kullanabiliyorsunuz. Böyle bir üst seviye makineye sahip olanlar sanırım bu ayrıntıya da dikkat edeceklerdir.

Sonuç

Hem kaliteli ve 4K gibi Ultra HD video çekimleri yapmak istiyor, yüksek çözünürlüklü temiz fotoğraflar çekmek istiyorsanız Sony A7R II tam size göre. Ergonomik yapısı ile Full-frame aynasız makine serisinde kulvarında birinci sırada. Fiyat olarak biraz yüksek rakamlara satılıyor olsa bile hak edecek derecedeki özellikleri bunu karşılıyor.

Sony A7R II 4K Video Örnekleri 

Sony A7R II Örnek Görseller

Cg-4rFV5TCGISh9aAEEhE5UvkUkAAIuZwL47usAQSEr057

Cg-4rFV5TCOIJ6n-ACTXO3Vt4LUAAIuZwNNPWMAJNdT734

kamera-fotograflari

youtube-abone

Fatih Akkuş

''Kısaca Fotoğraf Delisi''

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Zeynep

Aşık oldum ben bu makineye

1
0
Would love your thoughts, please comment.x