Sony 24mm f/1.4 G Master Keskinlik Şovu!

0 Shares

Sony fotoğraf makinalarından birini kullanan fotoğrafçılara, kit lens listesine ekleyebileceği yepyeni bir seçenek doğdu: FE 24mm F/1.4 GM prime geniş açı lens. Sony bu lensle birlikte, lensin keskinliğini gözler önüne serdiği bir videoda yayınladı. Özellikle en geniş diyafram açıklığı olan f/1.4 te gösterdiği mükemmel keskinlik ve bokeh etkisi ile şimdiden oldukça ilgi çekti.

Çok özel cam elementler ve hızlı f/1.4 diyafram kullanılan böyle bir lensin biraz büyük ve ağır olması beklenir fakat bu lens sadece 75.4mm x 92.4mm ve 445 gram. Bütün bu özellikler, bu lensi, APS-C sensöre sahip bir Sony kullanıcısı için mükemmel bir seçim yapıyor ve a6500 ve a6300 ile kullanıldığında 36mm efektif odak uzaklığına sahip oluyor. Sony bu lensin 13 element ve 10 gruptan oluştuğunu ve 2 XA (extreme aspherical) ve 3 ED (Extra-low Dispersion) element ile tamamlandığını açıkladı. Xa element sajital ışık kaçışını en aza indirmesiyle, manzara ve sokak fotoğrafçılığının yanında astro fotoğrafçılık için de mükemmel bir lens haline getiriyor.

Minimum odaklama mesafesi 0.24 metre olan bu lens, diyafram sesinin kapatılmasına olanak sağlayan click butonu ile video çekimi için de uygun hale geliyor. FE 24mm F/1.4 GM bir önceki modele göre çok daha yeni ve güçlü bir odak motoruna sahip olmakla 3 kat daha güvenilir odaklama yapabilmekte. Kullanıcılarıyla Ekim ayında buluşması hedeflenen lensin fiyatı yaklaşık 1500 dolar.

Yasin Yaşar Bayol

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisi Adayı

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x