Sokak Fotoğrafçılığı İçin Makine ve Lens Seçimi

0 Shares

Sokak Fotoğrafçılığı İçin Makine Ve Lens

Sokak Fotoğrafçılığı İçin Makine ve Lens seçimi yapmak için sokak fotoğrafçılığını doğru anlamak gerekir.Evet sokak fotoğrafçılığı çoğunluğumuzun ilgilendiği bir tür. Her zaman da güncelliğini koruyan bir fotoğrafçılık dalı. Çünkü zamanlar , mekanlar ve yüzler değişse de hayatın akışını dondurmak fotoğrafçıya her zaman heyecan verir. Sokak fotoğrafçılığını bu kadar etkili kılan şey de tam budur aslında .Hayatın tam içindesindir. Sokaklarda dolaşırken sana poz vermeyen doğal akışındaki insanlarla kompozisyon kurarsın ve anı dondurursun.

Sokak Fotoğrafı Nedir?

Sokak Fotoğrafı Nedir?

Sokak Fotoğrafçılığı Nedir?

Bu özellikleri ile sokak fotoğrafları en önemli görsel belgelerdir. Çekildiği dönem hakkında bilgiler verir. Bugün yüzyıl önce çekilmiş sokak fotoğraflarına bakarak dönemin yaşantısı, giyim kuşamı ve ekonomisi hakkında bilgi ediniyoruz. Bu nedenle çektiğimiz sokak fotoğraflarını bu nazarla da bakarak kurgulamalıyız. Belgeleyici özelliği ile bu fotoğraflar yıllar sonrasına bırakılacak birer görsel mirastır.

Vivian Maier. New York, 1953

Vivian Maier. New York, 1953

Kısaca sokak fotoğrafçılığı , dolaştığımız mekanlardan geniş ya da dar kesitler alarak kadrajlamaktır. Çünkü sokak fotoğrafçılığında kurgu yoktur. Mekanlar olduğu gibidir. İnsanlar her zamanki işinde gücündedir. Yani fotoğrafçı en iyi konumu ve açıyı doğal olana göre kendi ayarlamalıdır. Bir kompozisyon yakalarsınız mekan insan ilişkisini tam yansıtmak için sokağı  alt açıdan görmeniz gerekir. Bazen de konuya hakimiyet kurmak için bir binanın çatısında çalışmanız gerekir. Yani herkesin önünden geçip gittiği dikkat etmediği konuları öyle bir açıdan görmelisiniz ki dikkat çekici bir fotoğraf karesi olsun.

Sokak Fotoğrafçılığı

Sokak Fotoğrafçılığı

Sokak Fotoğrafçılığında Kullanılacak Kamera

Peki Gelelim en önemli konuya sokak fotoğrafçılığı için en uygun kamera ve lensler hangisidir. Bu sorunun aslında standart bir cevabı yok .Çünkü anı yakalama peşindeysen her şeye hazırlıklı olmalısındır. Ama sokakta karşılaşacağımız çoğu kompozisyonu rahatlıkla çekmek için kamera ve lensimizde bazı özellikler olmalıdır.Bunları sıralayalım önce.

Birincisi Sokak fotoğrafçılığı için her zaman yanınızda rahatça taşıyabileceğiniz makineleri tercih etmelisiniz. Yani aynasız makineler hafif ve ufak gövdeleri ile sokak fotoğrafçılığı için en ideal kameralardır.Yine ISO performansı yüksek kameralar anı dondurmanız için gereklidir. Çünkü her ışık koşulunda enstantaneyi yüksek kullanamazsınız. Ama makinenizin ISO performansı iyiyse yüksek ISO da hareketleri yüksek enstanteneye çıkarak dondurabilirsiniz. Ayrıca sokaklar geceleri de çok iyi fotoğraflar verirler. Bunun için de ISO önemlidir.

Canon EOS RP

Canon EOS RP Aynasız Kamera

Yine hareketli LCD ekranlar Sokak fotoğrafçılığında işinizi oldukça kolaylaştırır. Çünkü bazı konular alt açıdan daha görkemli gözükür.Böyle bir açı için makinenizi yere koyarak LCD ekrandan kadrajınızı ayarlarsınız.Yine bazı konuları üstten görmek için makinenizi başınızın üstüne kaldırıp kadraj yapabilirsiniz.

Panasonic Lumix S5K

Panasonic Lumix S5K

Sokak Fotoğrafçılığında Kullanılacak En İyi Lensler

Evet en önemli konulardan biri de tabi sokak fotoğrafçılığı için nasıl bir lens kullanılmalı sorusu. Aslında bu sorunun da standart bir cevabı olamaz .Ama en çok işinize yarayacak açıları yanınızda bulundurmanız gerekir. Eğer gördüğünüz açıyı  aynen fotoğrafa aktarma peşindeyseniz. O zaman Crop makineler için 35mm, fullframe gövdeler için de 50 mm Normal açı kullanmanız gerekir.

Bunun dışında mekanları daha fazla görebilmek için geniş açı örneğin 15-35mm gibi bir geniş açı tak-gez lens her durumda avantajlıdır. Çünkü hem bükülme olmayan bir geniş açıya ve normal açıya sahip olursunuz.Tabi önemli konulardan biri de lensinizin diyafram açıklığıdır. Bildiğiniz gibi açık diyaframlı bir lense sahipseniz çok güzel alan derinlikleri görürsünüz. Böylece asıl konularınız ön plana çıkar. Ama sadece bu değildir.Açık diyaframlı lensler diğer lenslere göre oldukça keskindir.Yani netliği daha iyidir. Bunun için sokak fotoğrafçılığında benim tavsiyem giriş ya da orta seviye bir kamera ama açık diyaframlı ve iyi bir lenstir. 15-35mm 2.8 lens bunu karşılayacaktır.

 

 

Canon RF 15-35mm f / 2.8L IS USM Lens

Canon RF 15-35mm f / 2.8L IS USM Lens

Yine lensinizin önüne takacağınız CPL filtre atmosferi değiştirir. Çünkü CPL filtreler renk doygunluğunu arttırarak kompozisyonuzun etkisini arttırır. Bununla beraber çekim yaptığınız mekanlarda cam gibi parlayan yüzeylerdeki yansımaları azaltarak pozlama dengenizi sağlar.Bu nedenle çantanızda CPL filtre mutlaka bulundurun.

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x