Softbox Işık Satın Alma Rehberi

0 Shares

Softbox Işık Nedir? Neden Kullanılır?

Softbox Işık kavramı son zamanlarda fotoğraf ve video çekenlerin en çok araştırdığı konulardan. O kadar çok kullanılır oldu ki.Işığın aslı Softbox ışık olarak bilinir oldu. Aslında Softbox, bir ışık şekillendirici aksesuardır. Yani paraflaş ya da sürekli ışık kaynaklarının önüne takılan bir aksesuardır. Softboxı bu kadar meşhur yapan şey de fotoğraf ve videoda yaptığı yumuşatma işlevidir. Bu sebeble hem fotoğrafta hem de video çalışmalarında kullanılan birinci ışık aksesuarıdır.

Neewer Softbox Işık Seti

 

Neewer Softbox Işık Satın almak İçin Tıkla!

Softboxlar, paraflaş ya da sürekli ışıklarla beraber kullanılabilirler. Bu sebeble Softbox çeşitlerini öncelikle paraflaş için softbox ve sürekli ışık-Led softboxları olarak 2 kategoride inceleyebiliriz.

Paraflaş İçin Softboxlar

Paraflaşlar, Fotoğrafçılıkta en çok  tercih edilen ışık kaynaklarıdır. Anlık patlama ile yüksek güçte ışık üretirler. Bu sebeble de mutlaka ışığın yumuşatılması gerekir. İşte bu aşamada paraflaş için üretilen softboxlar devreye girer. Ürün fotoğrafı ya da Portre fotoğrafı çekerken paraflaşlara ışık şekillendirici olarak softbox takmak en iyi yoldur. Bu softboxlar iç yapılarının reflektör özelliği ile ışığın daha geniş yüzeyi aydınlatmasını sağlar. Önlerindeki geçirgen bezler de ışığı yumuşatarak yüzeye gönderirler. Yapısal olarak aynı özellikte olan bu softbox ışıkların ebadını çekeceğimiz fotoğraf türüne göre seçmeliyiz. Kısaca şu şekilde softbox ebad seçim formülü verebiliriz.

softbox ışık ebadları

Görselde görüleceği gibi çekilecek konuya göre softbox ebadı seçilir. Masaüstü ürün fotoğrafları için 50×70 cm.Portre için 60x90cm,Boy fotoğrafları için ise 60×90 cm softbox ideal ölçülerdir. Softbox ışıkları biraz daha yumuşatmak ve lokal yönlendirmek için ise softbox petekleri kullanılır. Özellikle bu aksesuar portrelerde tercih edilmelidir.

softbox ışık petek

 Sürekli Işık İçin Softbox’ lar:

Youtuberların ve videocuların  ışık tercihi olan sürekli ışıklar için de softbox ilk aksesuardır. Bu sebeble kendinden duylu sotboxlar bulunur. Led Ampul takılarak kullanılan bu softboxlar yeni başlayan Youtuberların ilk etapta işini görür.

softbox youtuber ışığı

 

Daha Profesyonel aydınlatma için ise Led Video Işıkları kullanılır. Led Işıklar, Yüksek parlaklık ve düşük enerji tüketimiyle sürekli ışık için tercih sebebidirler. Ayrıca 3400-5600 K arası renklerle çalışılabildiği için daha ayrıntılı aydınlatma için ideal olurlar. Önlerinde  difüzör pleksiler olsa da yine led paneller için üretilen katlanabilir Softboxlar da  bulunur.Bu softboxlar Led ışığı hem yumuşatır hem de geniş bir alana yayarlar.

Softbox Led Işık

Özetlemek gerekirse ister paralşa ister sürekli ışık kaynağı olsun. Bu ışığın önüne takılacak temel ışık şekillendirici Softbox’tır. Çünkü ideal yüz aydınlatmasında kontrolü en kolay olan yine softbox ışıklardır. Ürün fotoğraf ve videolarında da parlamaları engelleyen aksesuardır. Bu nedenle her ışık için ayrı üretilmiş softboxları tercih etmelisiniz.

 

 

 

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x