Connect with us

Fotografium'dan

Siyah ve Beyaz’ın Gücü

Beşiktaş’ı her ne kadar sevsek de bu girdi Beşiktaş hakkında değil. Fotoğrafçılıkta siyah ve beyazın önemine binaen ufak bir tüyo bırakıp usulca huzurunuzdan ayrılacağız.

Siyah&Beyaz fotograftadokuyu vurgular.

Eğer fotoğraflarınızda belirgin şekiller, gölgeler ve dokular mevcutsa siyah-beyaz ton kullanımı gayet yerinde olabilir. Fotoğraflarda renklerin yokluğunda siyah ve beyazın ilgi çekmek için birbirlerine karşı verdiği mücadele daha da belirginleşir. Bu mücadeleden kazançlı çıkan ise elbette siz olursunuz.

Ancak çektiğiniz fotoğrafta yeşil ve kırmızı renkler baskınsa, fotoğrafı siyah-beyaza çevirmek pek akıllıca olmayabilir. Zira yeşil ve kırmızı renkleri siyah-beyaz tonlara çevirdiğinizde birbirine çok yakın gri tonlar elde edersiniz. Dolayısıyla fotoğraflarınızda detay kaybı yaşayabilirsiniz. Biz buna kendi aramızda Fotoğrafta Mustafa Pektemek etkisi diyoruz. Her fotoğrafta siyah&beyaz kullanacağım diye diretirseniz, elinizdeki çok güzel fotoğraflardan olabilirsiniz. Olmayınca olmaz. Çok zorlamaya gerek yok.

Sevgiler.

Continue Reading

Fotografium'un dijital içerik sorumlusu. Front-end öğrenmeye başlamış tasarımcı. Beşiktaşlı. Marmara Üniversitesi İngilizce Tercümanlık mezunu.

1 Comment

Kimler Neler Demiş?

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeni Yorumlar | En Eski Yorumlar

More in Fotografium'dan

To Top