Siyah Beyaz Fotoğrafçılık – Hangi Konular İyidir?

0 Shares

Pek çok fotoğrafçı siyah beyaz fotoğrafı tercih eder, çünkü siyah beyaz olduğunda dünya değişir. Eğer bir konunun formunu gerçekten
tanımlamak istiyorsanız, fotoğrafı siyah beyaza çevirin; bunu yaptığınız anda tüm detaylar renklerle beraber ortadan kaybolur. Belirgin bir kontrast olduğunda, koyu gölgeler ve parlak ışıklar gibi, nesneleri daha önce görmediğiniz gibi görmeye başlarsınız.

Siyah Beyaz Fotoğrafçılık - Hangi Konular İyidir?
Siyah Beyaz Fotoğrafçılıkta Hangi Konular İyidir?

  • Form ve dokuyu anlamanızı sağlayacak, kayalar, metaller gibi ham ve doğal malzemelerle başlayın.
  • Form, gölgelenme, şablon ve ton durumlarını dikkatlice yakından inceleyin
  • Çizgiler gibi kontrastlıkların nasıl şekiller oluşturduğuna dair notlar alın. Daha sonra bu çizgilerin, fotoğrafta kalma etkisi mi, bükülme veya bakış açısından çıkıp gitme hissi mi yarattığını düşünün.
  • Bir şablon yaratan şekillerin yarattığı etkiyi hissetmeye çalışın
  • Konunun dokusunun nasıl etkiler yarattığını ve bu doku şeklinin fotoğrafa nasıl bir konu katacağını ineleyin.
  • Işığın yarattığı değişik gölgelerin birbirleri ile etkileşimine bakın ve birbirleri ile olan ilişkilerini anlamaya çalışın. (Birbirlerine zıt etkileri mi var, ortak etkiye mi sahipler) Işığın koyu yönleri, fotoğrafınızdaki hisleri arttırabilir.

Eğer soyut çalışmaktan hoşlanıyorsanız, siyah beyaz oldukça iyidir. Siyah ve orta beyaz, kendisi soyut formlarmış gibi davranırlar çünkü renkler kaybolmuştur ve bununla beraber fotoğrafın grafik elementleri kendini göstermeye başlar. Bu da bize konuyu çok daha yakın ve derinden keşfetme şansı verir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x