Sigma’nın Yeni Art Serisi Sony E-Mount Uyumlu Olacak!

0 Shares

Bildiğimiz gibi Sigma, bundan önce Sony için sadece cine serisi lensler üretiyordu. Özellikle Sony’nin FS7 yada F65 gibi sinema kameralarıyla kullanımına alışık olduğumuz bu lensler maalesef full frame aynasız Sony kullanıcılarının bütçesini aşıyordu. Sigma sonunda Nikon ve Canon uyumlu, birçok fotoğrafçı ve videographer’ın kullandığı Art serisi lensleri artık Sony için de üretecek. Sony’nin full frame aynasız gövdeleri için tasarlanacak bu yeni lensler, Sony kullanıcılarını şimdiden heyecanlandırmaya başladı. Bildiğiniz gibi Sigma Art serisi sunduğu keskinlik, düşük diyafram değerleri ve nispeten uygun fiyatı sebebiyle satış rekorları kırmıştı. Bu zaman kadar Art serisinde sadece Nikon ve Canon uyumlu objektifler üreten Sigma, fotoğraf ve video konusunda Sony’nin elde ettiği başarıları dikkate alarak yeni lenslerini E-mount’a uygun olarak da tasarlayacak.

Sony A7R II

Daha önceleri Sigma Art serisi kullanmak isteyen Sony kullanıcıları Metabones gibi adaptörler kullanmak zorundaydı. Ne kadar kaliteli olursa olsun tüm adaptörler lensin tam kapasiteyle kullanılmasının önüne geçiyordu. Özellikle otomatik netleme konusunda bu adaptörler hem fotoğrafçıyı hem de kamerayı oldukça yavaşlatıyordu. Sigma’nın yaptığı açıklamada yeni üretilecek E-mount lensler, otomatik netleme, keskinlik ve imaj sabitleme gibi konularda makineyle ortaklaşa çalışıp lenslerin adaptörlü bir kullanıma göre gözle görülür bir fark yaratacağını belirtiyor.

Bu durum zaten çok yüksek satış rakamlarına ulaşan Sony’nin elini daha da güçlendirecektir. Bir çok farklı marka makine kullanıcısı Sony marka kameraları beğense de lens çeşitliliğinin az olduğunu düşünerek geri adım atıyordu fakat bu düşüncenin aksine Sony, son yıllarda bir çok yeni lens duyurdu. Sigma gibi harici üreticilerden de destek almayan başlayan Sony lens çeşitliliği sorununu bitirmeyi planlıyor gibi görünüyor.

Özellikle Sony’nin eli kulağında olan yeni modelleri A7S III ve A7 III modelleriyle beraber Mart ayında tanıtılması beklenen yeni Sigma Art serisi lenslerin satışa sunulacağı tarih henüz belli değil. Lensler Türkiye’ye geldiğinde Youtube kanalımızda detaylı bir inceleme video’su hazırlayacağız.

Ömer Faruk Yayla

Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü mezunu. Fotografium, dijital içerik üreticisi.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x