Sigma 24-70mm ART Geliyor mu?

0 Shares

Sigma 24-70mm f/2.8 EX DG ART DSLR Lens

Herkese merhaba.

Fotoğrafa başlarken yakından tanıyacağınız ve çoğunlukla lens üreten ama DSLR ve Profesyonel kompakt tarzı makineleri de olan SIGMA bugünkü konumuz.

Geçmiş dönemde özellikle Nikon kullanıcılarının tercih ettiği ama sonrasında Canon kullanıcılarını da cezbeden özellikleri ile Sigma önemli adımlar attı. Bundan iki yıl kadar önce “Sanat” yani “ART” serisini duyuran ve hem full frame hem de APS-C gövdeler için ürettiği lensler piyasaya tamgasını vurdu. Özellikle 35mm f/1.4 DG ART önemli satış rakamlarına ulaştı.

sigmalens

Eski lenslerin tamamına yakınını güncelleyen Sigma, son duyurduğu lenslerin yanı sıra 24-105mm gibi bir FF Zoom lens tanıtmıştı. Şimdi ise ikinci Zoom ART serisi lensinin ipuçları gelmeye başladı. Bu lensin adı muhtemelen Sigma 24-70mm f/2.8 EX DG HSM ART olacağa benziyor. Belki diyafram değerinde yanılıyoruzdur. Bu değer daha da açık diyaframlı bir lens olabileceği ve sürpriz yapılacağı gibi duyumları da aldık.

Belki birçokları prime yani sabit odaklı 85mm ART modelini beklese de yapılan bir açıklama yok bu lensle ilgili.

Sigma’nın ART serisi lenslerini sıralarsak

İlk üç DN yazan lensin MFT ve E Mount sonraki iki DC lensin APS-C sensörler için üretildiğini söylemek lazım. Yani sigma sadece DSLR modeller için değil Aynasız gövdeler için de lens üretiyor.

Başa dönecek olursak 24-70mm f/2.8 DG ART ne zaman çıkar bilinmez ama 2015 sonuna doğru lensin tanıtımının yapılmasını ve aktif olarak da ocak ayı itibariyle satışa sunulmasını bekliyoruz. Keskinliği, ve optik anlamda eski 24-70mm modeline göre çok daha iyisi beklense de geçmişte şikayet edilen softluk ve gövde malzemesindeki yıpranma durumunun kesinlikle düzeltileceğinden eminim. 35mm ile bunu kanıtlayan ve en sevilen açıyla önemli adımı atan Sigma daha çok adım atacaktır. İş biraz sabretmekte çünkü aciliyete getirilen modelleri görüyoruz. Çok da iyi ve farkı olmayan modeller üreten diğer markaların yaptıkları çok da anlam ifade etmiyor gibi. J

 

Herkese selamlar.

Dursun Yartaşı

İstanbul’da yaşayan gezgin bir düğün fotoğrafçısı.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
yasar karisan

yıl sonunu geçecek çünkü o beklediğiniz süpriz geliyor buradan herkese duyurulur. Kesinlikle efsane olacak bir lens.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x