Sigma 14mm f/1.8 DG HSM Art Lens İnceleme

0 Shares

Sigma’dan 14mm f/1.8 DG HSM : yüksek çözünürlüklü ve hatasız fotoğraflar çekmeniz için tasarlanmış eşsiz bir geniş açı prime lens. Görüntü kalitesi ve işleme odaklı Art serisinin yeni gözdesi, FLD ve SLD gibi optik parçaları kullanarak, kromatik sapmaları ve bozulmaları engelleyip mükemmel bir netlik sağlar. Hassas şekillendirilmiş geniş çaplı ön cam element dahil dört asferik element, gelişmiş keskinlik ve doğruluk için, optik bozulmaları azaltır ve küresel hataları düzeltir. Bütün bunlara ek olarak, güçlü ışık altında çalışırken objektifin parlaması ve gölgelemesini engelleyip daha fazla kontrast sağlamak için bütün elementlere Çok Katmanlı Süper Kaplama uygulanmıştır. Astro fotoğrafçılığı ve az ışıklı dış mekan çekimleri için engin bir perspektifin yanında hızlı ve esnek performansıyla yanınızdan ayırmayacağınız bir lens.

Optik performansın assolisti; hızlı, pürüzsüz ve sessiz bir netleme sağlayan Hyper Sonic Motor. Bu odaklama motoru aynı zamanda istediğiniz her an odaklama halkasını çevirerek manuel kontrole geçişi ve 30 cm kadar yakına odaklanabilmeyi mümkün kılar. Mercek çerçevesi, geniş bir sıcaklık sığasında çalışabilmeyi sağlayan Thermally Stable Composite madde kullanılarak üretilmiştir. Lens adaptörü uzun ömürlü kullanım ve dayanıklılığın yanında, fotoğraf makinesine hatasız montajını sağlamak için pirinçten üretilmiştir. Ayrıca odaklama parametreleri ve diğer objektif özellikleri üzerinde ince ayar yapabilmek için opsiyonel Sigma USB Dock ile uyumludur.

Sigma’nın Global Vision serisindeki Art sınıfının bir parçası olan bu lens, mükemmel bir optik performans elde etmek üzere yaratıcı ve sanatsal uygulamalar için ideal bir şekilde tasarlandı.Geniş açılı prime lens, full-frame DSLR’ler için tasarlanmıştır, ancak APS-C modellerinde de  22.4mm eşdeğer odak uzunluğu sağlayacak şekilde de kullanılabilir. f/1.8 maksimum diyafram açıklığı, yetersiz ve kötü ışık koşullarında çalışmak için çok uygundur. Optik tasarımında üç adet F Low Dispersion (FLD) ve dört adet Special Low Dispersion (SLD) elemanı bulunur ve daha fazla netlikle renk doğruluğu için kromatik bozulma ve sapmaları azaltmaya yardımcı olur. Bir adet 80mm çaplı hassas kalıplanmış asferik cam eleman dahil dört asferik eleman, bozulmayı ve küresel sapmaları en aza indirgemeye yardımcı olur ve mükemmel netlik sağlar.

Mercek parlaması ve gölgesini en aza indirgemek ve arkadan aydınlatmalı koşullarda bile kontrast açısından zengin görüntü üretmeye katkıda bulunmak için mercek elementlerine Çok Katmanlı Süper Kaplama uygulanmıştır. Entegre HSM (Hiper Sonik Motor), hızlı ve sessiz bir auto-focus gerçekleştirir ve daha net bir odaklama performansı elde etmek için, optimize edilmiş bir AF algoritması ile tamamlanır. HSM ayrıca, odaklanma halkasını istediğiniz zaman çevirerek tam zamanlı manuel odaklama kontrolüne izin verir. Mükemmel hassasiyet ve  geniş sıcaklık aralıklarında kullanım için üretimde, geleneksel metallerle birlikte Thermally Stable Composite (TSC) malzemesi kullanılarak üretilmiştir. Doğruluk ve dayanıklılığı artırmak için bayonet pirinçten üretilmiştir. Buna ek olarak, toza ve sıçramaya dayanıklı hale getirmek için montaj tasarımına kauçuk conta eklenmiştir. Odaklama parametreleri ve diğer objektif özellikleri üzerinde ince ayar yapabilmek için opsiyonel Sigma USB Dock ile uyumludur.

Astro Fotoğrafçılarının Rüyası

Konu yıldız fotoğrafı çekmeye gelince en iyi kamera\lens ışığı en iyi yakalayandır. Bazı fotoğrafçılar dünyanın dönüşünü fotoğrafta kullanmak isterken bazıları yıldızları olduğu gibi görüntülemek ister. Yıldız fotoğrafı çekmenin inceliklerini “Yıldız Pozlama / Nasıl Yıldız Fotoğrafı Çekilir” adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz. Pozlama süresi sabit olduğu sürece, sensöre düşen ışık miktarını yükselten iki değer vardır :diyafram açıklığı ve sensör boyutu. Samanyolu’nu çekmek istiyorsanız en ideal kombin geniş açı lens takılmış, büyük sensörlü fotoğraf makineleridir. Piyasadaki en hızlı 14 mm olacak olan yeni Sigma 14mm f/1.8 DG HSM Art astro fotoğrafçılar için bir rüya.

Fotograf: depositphotos

Sigma 14mm f/1.8 DG HSM Art Teknik Özellikleri

Sigma 14mm f/1.8 DG HSM ArtÖzellikler
Odak Uzaklığı14mm
Otomatik NetlemeVar

Mount
Canon FE
Nikon F
Sigma SA
Grup/Element11/16
Görüş Açısı114.2º
Filtre ÇapıAçıklanmadı
Diyafram Bıçak Sayısı9
Diyaframf/1.8 - f/16
Büyütme1: 9.8
Boyutlar126.0mm x 95.4mm
Ağırlık 1,170g

 

Sigma 14mm f/1.8 DG HSM Art İle Çekilen Fotoğraflar

[aesop_gallery id=”40384″]

Yasin Yaşar Bayol

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisi Adayı

Subscribe
Bildir
guest

1 Comment
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Metin

İnceleme değil, reklam yazısı olmuş bu yazı.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x