Shutter Sayısı Gerçekten Önemli mi?

0 Shares

Shutter sayısı, fotoğraf makinesiyle ne kadar fotoğraf çekildiğini gösterir. 2. el dünyasında “Shutter kaç? Makina ölü mü?” gibi klişeleşmiş laflar duyarız. Öncelikle Shutter Sayısı Öğrenme için buraya geldiyseniz sizi şuraya alalım.

blog.fotografium.com – Konuyla ilgili yazımız.

Asıl konumuza gelirsek sorumuz şu: shutter sayısı gerçekten bahsedildiği kadar önemli mi? Tabi ki teknoloji ürünleri söz konusu olduğunda hemen her şeyin bir kullanım ömrü var. Enerji kaynağı olarak kullanılan parçalar, çeşitli mekanikler ve genellikle hareket eden parçalarla meydana getirilen bir fotoğraf makinesi için de yıpranma faktörü vardır.  Ama yine de abartıldığı kadar önemli değil. Makinenin perde ömrünün kısalması için 300.000’e yakın fotoğraf çekmeniz gerekir. Bir kere makinelerin deli gibi değiştirildiği günümüzde birinin elindeki makineyle bu kadar fotoğraf çekmesi gerçekten zor. İkincisi makinelerdeki perdeler çok ciddi paralar ödemeden değiştirilebiliyor.

fotografium.com – teknik servis görseli

Bir makinede basılan deklanşör sayısına gelmeden önce kullanan kişi, makinedeki darbeler, kullanıldığı alanlar bana göre yıpranma anlamında çok daha önemli. Örneğin 100.000 shutter’da bir makineyi 10.000 shutter’da ama sensörüne kum kaçmış bir makineye tercih ederim. Bunu anlamanız daha zor. Ya da ölü piksel sayısı çok olan bir makinenin shutter sayısı az olsa da kesinlikle tercih edilmemesi gerekir. Aslında yine aynı yere geliyoruz. Başka biri tarafından kullanılan bir ürün çok fazla risk barındırır. Makine suya düşmüş, yüzlerce hata vermiş olabilir. Size geldiğinde normal bir şekilde çalışıyor olması can çekişmediği anlamına gelmez. Bu nedenle garantili ürün almak çok daha mantıklı. Fotoğraf makineleri zaten artık çok fazla şeyi doğru yapabiliyor. Yani doğru makineyi alırsanız zaten en az 5 yıl rahatlıkla kullanabileceksiniz. Eğer gerçekten fotoğraf çekmek için aldıysanız zaten 5 yıl sonrasında kaça aldım/kaça sattım muhabbeti yapmaz, çektiğiniz güzel fotoğraflara bakarsınız. Bu arada makine seçimi demişken konuyla ilgili yaptığımız videoyu izlemenizi öneririm. Shutter filan bırakıp doğru makineyi tercih etmek gerçekten daha önemli.

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim Fotoğrafçı

Araba Kilometresi Gibi Düşünürsek Önemli

1
0
Would love your thoughts, please comment.x