Connect with us

Teknik Bilgi

Sensörü Nasıl Temiz Tutarız?

Sensörü Nasıl Temiz Tutarız?

DSLR makineler titizlik ister, bakım ister, sevgi ister. Temizlik isteyen en önemli parçalardan biri makinenin sensörüdür. Eğer sensör kirli ise fotoğrafta bir çok siyah nokta görürsünüz. Bu siyah noktalar genellikle toz ve kirdir. Uzun bir fotoğraf çekiminden sonra eve döndüğünüzde ve fotoğrafları bilgisayara attığınızda bir çok fotoğrafın bu şekilde lekeli oluştuğunu görüp sinirlenebilirsiniz. Gelişen teknolojilerle beraber makineler de değişiyor, sensör temizleme özellikleri bulunsa da her zaman işe yaramadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.Peki sensörü temiz tutmak için ne yapmalı?

Sensörü temiz tutmak için yapılması gerekenler:

1- Lens değişimi yaparken mümkün olduğunca tozsuz ortamda olmaya özen gösterin. Rüzgarlı, toz,toprak çok olan yerlerde lens değiştirmemeye gayret edin.

2- Lensi çıkarmadan önce makinenizi kapattığınıza emin olun. Aksi durumda makine toz çekici manyetizma gibi davranabilir.

3- Lensi değiştirirken makineyi aşağıya doğru tutun, böylece tozlar makinenize düşemez.

4- Lens değiştirme zamanını olabildiğince kısa tutun. Ne kadar uzun zaman, o kadar fazla toz riski demektir.

5- Ara sıra hava üfleyici herhangi bir araç ile makinenizin içine hava püskürtün, tozların dökülmesine neden olacaktır.

6- Profesyonel sensör temizlemeye verin.

7- Toz var mı diye test etmek için kısık diyaframda (rakam olarak büyük : f22 gibi) mavi gökyüzünü veya beyaz duvarı çekin.

Continue Reading
1 Comment
Subscribe
Bildir
guest
1 Comment
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Enes

Merhaba fotografium ben Enes .Makinenin lensinini degistiriken aynada toz gördüm ve ufledim agzimla .Yavaş ufledigim için tükürük sicrayacagini sanmiyorum ve tozlar nokta nokta acaba tükürük mu sicradi ne yapmaliyim tavsiye verir misiniz? teşekkür ederim

More in Teknik Bilgi

To Top
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x