SD Kurumunun hız tanımlamalarını anlamak

1 Shares

SD Kurumunun hız tanımlamalarını anlamak

SD ve SDHC kartlarda sınıf ve “x” tanımlamaları 

Bu makalenin asıl amacı SD™  ve SD High Capacity (SDHC™)  kartlar için kullanılan  Sınıf tanımlaması ile “x” tanımlaması arasındaki farkların anlaşılmasıdır.

 Okuma ve yazma hızı:   

Bir kartın okuma hızı verinin karttan ne kadar hızlı alınabildiğidir. Bu özellik karttaki  içeriğin diğer  cihazlara (bilgisayarlar, yazıcılar,vb…) aktarılması sırasında anlaşılır.

Okuma hızı fotoğraflarla çalışırken önemlidir.

Kartın yazma hızı verinin karta ne kadar hızlı kayıt edilebildiğiyle ilgilidir. Bu özellik fotoğraf makinesi bir fotoğrafı yada video klibi karta kaydederken anlaşılır.

Yazma hızı SD kartlarda genel olarak okuma hızından yavaştır.

Lexar  kesintisiz yazma hızını “x” sınıflandırma  sistemi ile göstermektedir, ancak diğer kart üreticileri bu sınıflandırmaya bağlı kalmayabilir. Bir SD kartın sistem içindeki performansı hem kartın hem de kullanılan cihazın (fotoğraf makinesi, kart okuyucu, yazıcı, bilgisayar, vb.)  performansına bağlıdır.

 “x” Hız tanımlaması

“x” tanımlaması  CD-ROM hız standardı başlangıcı  olan 150KB/sn (x = 150 KB/sn)  ile çarpımdan ortaya çıkar. Lexar’ın kullandığı “x” tanımlaması güvenilir test laboratuarlarında (Lexar® Reliability Lab) lisanslı ekipmanlar ile test edilir ve kartın yazma kapasitesi açıklanır.

Lexar SD/SDHC kartları kesintisiz yazma hızlarını ve performanslarını temel alarak üç farklı gruba ayırır.

•  Lexar standat kartlar

•  Lexar Platinum II grubu kartlar –yazma hızı  9MB/sn (≥ 60x, 133x’e kadar)

•  Lexar Professional grubu kartlar –yazma hızı  20MB/sn (≥133x)

 

Daha yüksek x değerleri fotoğrafların kaydedilmesi ve karta veri yazma hızının artması anlamında kullanıcı için önemlidir.  Video kaydı  için hassas performans değerlerine ihtiyaç  duyulabileceğinden class tanımlaması daha uygun olabilir.

SD Kurumu Class tanımlaması

SD Kurumu  bir hız tanımlama testi geliştirdi. Bu test kesintisiz sürekli yazma testinden (x tanımlaması için kullanılan) farklı olarak SD/SDHC kartlar içindir ve minimum veri transfer hızını belirler, kesintisiz oranı değil.

Sınıf  tanımlamasının özellikleri film ve video şirketlerinden gelen farklı formatlarda ve çözünürlüklerdeki  video kayıtlarının karta belli bir yazma hızında kaydedilebilmesi talebiyle belirlenmiştir.    

Sonuç olarak Class tanımlamasının asıl kazanımı tüketicilerin kartları kolayca anlayabilmelerinin yanı sıra farklı uygulamalar için ihtiyaçları olan minimum seviyeyi bilmeleridir.  Aşağıdaki şemada her bir sınıf için yapılabilecek temel uygulamalar yer almaktadır.

 

SD/SDHC

Sınıf tanımı

UygulamaGaranti edilen en düşük yazma hızı” x” değeri
Class 2H.264 video çekimi, MPEG-4,

MPEG-2 video çekimi

2MB/sec13x
Class 4MPEG-2 (HDTV) video çekimi,

DSC sürekli çekim

4MB/sec26x
Class 6Mega-pixel DSC sürekli çekim, professional video camera6MB/sec40x
Class 10**High Speed video çekimi10MB/sec66x

 

**Not:  Class 10 ileri seviye video uygulamaları için tasarlanmıştır. Class 2, 4, ve 6 ‘dan farklı bir test metodu kullanmaktadır.

Bu standarda göre test edilen kartlar üç grupta toplanır

•  2MB/sn yada daha hızlı kartlar

•  4MB/sn yada daha hızlı kartlar

•  6MB/sn yada daha hızlı kartlar

Daha fazla bilgi için :

http://www.sdcard.org/consumers/faq/#speedclass

Class tanımlama sisteminin iki amacı vardır. Tüm üreticilerin kart hızları için belli bir ölçümün  olması  ve  tüketicilerin bir cihazla kullanacakları kartların gereken minimum yazma hızlarını belirleyebilmeleri.

SD Kurumu Sınıf tanımlama sistemi minimum yazma hızlarını verir, uyumluluğu garantiye alarak belli bir video/fotoğraf uygulaması için gereken minimum performansı tanımlar.  “x” sınıflandırma sistemi  ise hafıza kartının bir cihazla birlikte kullanılırken verebileceği en iyi performans bilgisini verir. 

Aşağıdaki tablo “x”tanımlama sistemine ait değerleri yazma hızına çevirerek genel bir fikir vermektedir.  SD High Speed arayüz hızı teorik olarak  25MB/sn. ile sınırlıdır.

 

 

“x” tanımlama sistemiKesintisiz yazma hızı*
60x9 MB/sn
66x10MB/sn
80x12MB/sn
100x15MB/sn
120x18MB/sn
133x20MB/sn
140x21MB/sn
150x23MB/sn
160x24MB/sn

*Yeni bir kart ile

 

 

 

 

Sonuç:

SD/SDHC kartların sınıfları ve hızlarını değerlendirmek göz korkutucu olabilir, Sınıf tanımlamasının SD kurumu tarafından belli bir kartın farklı video formatlarında uyumluluğunun değerlendirmek amacıyla oluşturulduğunu “x” sınıflandırma sistemininse cihazla çalışırken , fotoğraf akışının en üst seviyeye çıkaracak kesintisiz sürekli yazma hızını gösterdiğini hatırlayın.    

 

SD/SDHC kartlar hakkında genel bilgi için  http://www.sdcard.org/home adresi ziyaret edilebilir.

 

Not: Bu makale SD High-Speed kart hızları ile ilgilidir. Buradaki kısıtlamalar ve limitler SD UHS-1 (Henüz satışı yok)destekleyen kartlar  yada güncel hızı 600x’lere çıkabilen  CompactFlash kartlar için için geçerli değildir.

 

Lexar “x” hız tanımlama sistemi minimum kesintisiz yazma hızını verir ( x=150KB/sn).

Kullanılabilir hafıza kapasiteleri çeşitlidir. 1GB= 1 milyar byte.

 

 

©2009 Lexar Media, Inc. All rights reserved. Information is subject to change without notice. Lexar, the

Lexar logo, and When Memory Matters are trademarks of Lexar Media, Inc. All other trademarks or

registered trademarks are property of their respective owners. Lexar Media, Inc. is a subsidiary of Micron

Technology, Inc.

Lexar Media, Inc. 47300 Bayside Parkway, Fremont CA 94538

 

Dursun Yartaşı

İstanbul’da yaşayan gezgin bir düğün fotoğrafçısı.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x