Samsung’dan Sanal Gerçeklik Kamerası

0 Shares

Gün geçtikçe 360 derecelik mekan çekimleri son teknolojinin getirdiği yeniliklerle ilerlemeye devam ediyor. Oculus rift gibi akıllı sanal gerçeklik gözlükleri gelişirken, bir yandan da bu gözlüklerle birlikte senkronize çalışacak görüntüleme 360 kamera sistemleri geliştirilmekte. Bunların en yenisi ve bilinen özellikleri sayesinde en üstünü Samsun’a ait. Prototipi hazırlanan ve 16+1 kamera ile 360 sanal gerçeklik kamerası olan model henüz satışa sunulmadı.

New York’ta PDN Photo Expo’da Samsung standında geçtiğimiz aylarda görüntülenen Samsung sanal gerçeklik kamerası hakkında şimdi daha net bilgiler gelmeye ve tanıtımı yapılmaya başlandı.

Samsung ve Oculus işbirliği ile üretilen sanal gerçeklik gözlüğü Samsung Gear VR geçtiğimiz sene piyasaya sunuldu.

Bu gözlük Note 4, Note 5 ve S6 modellerini desteklemekte. Samsung sanal gerçeklik anlamında kendi içinde gelecek vaad eden çalışmalara sanal gerçeklik kamerası ile hızla devam etmekte.

Dilerseniz sanal gerçeklik kamerasını yakından inceleyelim;

samsung_project_beyond_virtual_reality_2

 

 

1. 360 Derece Stereoscopic Video Kaydedebiliyor

Her tarafında bulunan lenslere dikkat ettiniz mi? Üstelik her bölümde birbirine çapraz iki adet lens bulunmakta. Sanal gerçeklikte stereoscopic video için çift lens, yani o sahnedeki iki gözümüzün gördüğünü kaydeden çift algılayıcı bulunmakta. Bu sayede derinlik hissini tam anlamıyla kaydedip, yüksek çözünürlükte dilediğiniz yere 360 derece görebilirsiniz. VR gözlük ile çevrenizi gerçekçi olarak izleyebilirsiniz.

3_samsung_project_beyond_virtual_reality_0

 

 

2. Kompakt Yapısıyla Kolay Taşınabilir

Bu sistem tek kasa içinde toplanmış kompakt yapıya sahip bir sistem. GoPro benzeri bir dizi kamera seti yerleştirdikten sonra bunları birbiriyle senkron hale getiriliyor. Bu konseptte tüm bunlar hazır vaziyette gayet şık tasarımlı kasası ile sunuluyor. Kolay kullanımyla dikkat çeken ürün, kayıt, durdurma, açma ve kapama tuşlarının bulunduğu basit kullanım yapısına sahip.

 

3. Bu Sistemde Canlı İzleme Özelliği Mevcut

Büyük bir kolaylık ve yenilik olan kaliteli canlı yayın özelliği ile herkes aynı anda bu kameradaki görüntüyü canlı olarak izleyebilecek. Mevcutta 360 VR kameraların donuk ve düşük kaliteli canlı yayın sorunlarına çözüm olarak yeni bir soluk getireceği tahmin ediliyor. Akışkan canlı yayın özelliği rakiplerinin bir adım önüne geçiriyor.

4_samsung_project_beyond_virtual_reality

 

 

Satış ve fiyatlandırma ile ilgili kesin resmi bir açıklama henüz duyulmadı. Fakat 2016 Tüketici Elektroniği Fuarında alınan duyumlara göre Google Jump Kamera’ya göre daha uygun bir fiyatla piyasaya sürülmesi beklenmekte. Şuan için üretilen demo Samsung akıllı cep telefonları ile çalışmamakta, fakat çalışmalar ve devamındaki seri üretimde bu engelin kalkacağı beklenmekte. Bakalım sanal gerçeklik serüveninde teknoloji bizlere neleri sunacak.

youtube-abone

Fatih Akkuş

''Kısaca Fotoğraf Delisi''

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x