Samsung NX1 Video İnceleme

0 Shares

 

Bu haftaki konuğumuz, Samsung NX1’in videosunu Türkiye’de ilk biz, sizin için hazırladık. Genel özelliklerinden biraz bahsedecek olursak sınıfının üç modelinden birisi NX1. Görüntü kalitesi tatmin edici düzeyin üzerinde. Zaten bunu örnek fotoğraflarda da görebiliyorsunuz. Ayırt edici özellikleri de tabiî ki var.

DSC05630

Bunlardan ilki 1.5 crop sensör.

Sensör 28megapiksel çözünürlüğe sahip. Aşağıdaki örnek fotoğraflarda basit bir detay vermeye çalıştım. Bunu detaylıca inceleyebilirsiniz. Keskinlik lensle de oranlı olduğu için 16-50 ve 50-150mm lensleri kullandığınızda hiçbir sıkıntı çekmeyeceğinize eminim. Çünkü lenslerin optik kalitesi çok iyi ve renkleri de çok iyi. Sağlamlık olarak hem bu iki lens hem de NX1 fazlasıyla sağlam ve su, toza karşı dayanıklı yapısı zor koşullarda ya da yağmurda makinenizi çantanıza koymanıza gerek kalmadan çekim yapmanız konusunda sizi uyarıyor.

DSC05612

İkinci en önemli özelliği gövdesi

Gövdesi oldukça sağlam. Magnezyum alaşım olması büyük avantaj. Tabiki soğuk havalarda eliniz biraz üşüyebilir çünkü plastik bu konuda sıcak kalabilirken ya da ortama ayak uydurabilirken NX1 in magnezyum gövdesi ya da diğer markaların bu tarz gövdeleri soğukta biraz buğulanabiliyor. Tabiki bu ir sorun değil. Soğuk sıcak geçişlerde çantada yapılan muhafaza da yeterli olur. Body 550 gram ağırlığıyla hafif sayılır. Ama daha da stabil hale gelmesi için battery grip kullanılmasını tavsiye ediyorum.

DSC05618

Gövdedeki tuş yerleşimi mükemmel bir de buna lens üzerindeki i-function eklenince iş daha da basitleşiyor. Çok fazla kafa karıştıracak tuş yok. Olması gerektiği kadar. Bu da işi basitleştiriyor tabiî ki. LCD ekran dönebiliyor ve hareketi yeterli seviyede. Çözünürlük olarak da tatmin edici.

DSC05638

Ve en güzel yanına geldik. Samsung NX1’in vizörü gerçekten mükemmel. EVF tuşu ile sadece vizör, sadece LCD, ya da otomatik sensör işleviyle vizöre geçiş yapabilirsiniz. 2.5 K çözünürlük gecikmenin olmaması mükemmel. Optik vizörün yerini tutmaz diyenler bence bir kere denemeli.

DSC05613

Üçüncü ve dikkat çekici özelliği ise 4K video. Bu seviyede olan üç makineden biri olan Samsung, diğer ikisiyle karşılaştırdığımızda fiyat avantajı çok daha iyi. Videodaki kalitesi ise diğer ikisinden çok daha iyi. Gece performansı ve düşük ışıkta netlemesi ve imaj performansı çok iyi ve bunu da videoya yansıtabilen bir model NX1.

DSC05639

Samsung NX1’i sadece video ya da sadece fotoğraf olarak görmemek lazım. Her iksini de iyi yapabilen bir fotoğraf makinesi. Türkiye’de Fotografium.com’da Samsung NX1’i ve aksesuarlarını daha detaylı inceleyebilirsiniz. Fiyat avantajı ve hediyeleriyle birlikte ön yargılarınız kırılacaktır. Samsung Bu işteki tecrübesini artırdığını tanıtımlarda, photokina 2014’te fazlasıyla gösterdi. Gözde konumuna yer alan model Samsung’un şimdilik ilk Amiral gemisi.

Samsung NX1 sayfası ve detaylı inceleme için: LINK

Samsung NX1 ile çekilmiş fotoğraflar ve NX1 görselleri için.

ilk fotoğrafta crop vardır, Tüm fotoğraflar jpeg haliyeli sadece 16:9 formatına getirilerek eklenmiştir. Lenslerin ve sensörün keskinlik ve renk değerlerini görmek için bu şekildedir.

SAM_0113SAM_01012

Dursun Yartaşı

İstanbul’da yaşayan gezgin bir düğün fotoğrafçısı.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x