Samsung Galaxy S3 Cep Telefonu Kameranızla Neler Yapabilirsiniz?

0 Shares

Samsung Galaxy S3 Kamera İncelemesi

Akıllı telefonlar, fotoğraf alanında da bir çok gelişmeye yok açtı. Özellikle Instagram tarzı popüler uygulamalar sayesinde bir çok kullanıcı hızlı şekilde akıllı telefonlara geçiş yaptılar. Eğer akıllı telefon seçiminizde fotoğraf önemli yer tutuyorsa ve seçiminizi Samsung Galaxy S3 yönünde yaptıysanız alttakiler tam sizin için:

Samsung Galaxy S3, 8 megapiksel sensöre sahip, bu da onu telefonlar içerisinde önemli bir noktaya konumluyor. Her ne kadar megapiksel kalite piyasada anlamında kullanılıyor olsa da biz fotoğrafçılar esas kalitenin optikten kaynaklandığını iyi biliriz. Telefonu elimize aldığımızda fotoğraf çekiminin genel olarak hızlı olduğunu söyleyebiliriz, aynı zamanda 1080p (Full HD) video çekebiliyor. Peki bu özellikleri en iyi şekilde kullanmak için neler yapmalıyız?

1- Kişiselleştirme

Fotoğraf çekerken en çok kullandığınız özellikleri, ekranı kişiselleştirip kolay ulaşabileceğiniz bir yere alın. Sol taraftaki 5 kısayolun 4ünü değiştirebiliyor durumdasınız. Bir tanesinin üzerine tıklayıp basılı tutmanız kısayol menüsünün açılması için yeterli. Daha sonra dilediğiniz kısayolu istediğiniz yere çekin. Kameranızda en basit ayarlardan komplike ayarlara kadar bir çok ayar var; beyaz ayarı ve sahne modları bunlardan bazıları.

2- Netleme Ayarlarınıza Bakın

Akıllı telefonların çoğunda mevcut olan tıklanan yere odaklama Samsung Galaxy S3 ‘te de mevcut ama bunun yanında, yüz tanıyarak netleme gibi özellikler de var. Işık sorunu olmayan yerlerde oldukça da iyi çalıştığını söyleyebiliriz. Ayrıca makro modu olduğundan da bahsedebiliriz ki bu şekilde daha yakındaki nesnelere odaklama gerçekleştiriliyor.

Video modunda ise yine tıklayarak netleme yapabiliyorsunuz ve AF Lock (Kilitleme) butonu ile netlemeyi o bölgede sabitleyebiliyor, telefonun farklı yerlere netleme yapmasını engelleyebiliyorsunuz. Gerçekten akıllı 🙂

3- HDR Çekin

HDR çekim özellikle ülkemizde de popülerliğini koruyor. Özellikle fotoğrafa yeni başlayanların abartılı şekilde kullandığı HDR’nin temel mantığı ışık koşullarını benzer şekilde tutarak fotoğraftaki tüm detayları alabilmek. Yani gölgede olan kısımlar artık karanlıkta kalmayacak. Samsung Galaxy S3 bunu şu şekilde yapıyor, iki fotoğraf çekiyor ve bunları birleştiriyor, en iyi şekilde yapabilmek için telefonu tutabildiğiniz kadar sabit tutmaya çalışın.

4- Video Çekerken Fotoğraf da Çekin

Bu bazı fotoğraf makinelerinde bile olmayan bir özellik. Video çekerken üst kısımda yer alan kamera butonuna tıklamanız yeterli, çok basit! Yine sabit kalmak bu noktada çok önemli, yoksa devam eden videoyu ciddi derecede titreşime uğratırsınız.

5- Devamlı Çekim Yapın, En İyisini Seçin

Devamlı çekim (burst shot) akıllı telefonlarda olan bir başka akıl almaz özellik. Samsung Galaxy S3, 30 tane kareyi ardarda çekebiliyor. Böylelikle çok hızlı hareket eden objelerde en iyi kareyi seçip diğerlerini eleyebilirsiniz.

6- Fotoğraflarınızı Paylaşın

Sosyal paylaşımlardan (Facebook,Twitter) bahsetmiyoruz. Samsung Galaxy S3 ‘te değişik bir özellik var, örneğin bir partidesiniz ve bir çok fotoğraf çektiniz. Bunu aynı partide yer alan diğer Galaxy S3 kullanıcılarıyla grup oluşturup anında paylaşabiliyorsunuz. Bağlantı kurulduktan sonra herkesin çektiği fotoğraflar aynı anda tüm telefonlara gidiyor ve kaydediliyor.

7- Otomatik Olarak Arkadaş Tanıma ve Etiketleme

Buddy Photo Share diye bir Samsung uygulaması var ve bu uygulama arkadaşlarınızı tanıyor. Teknoloji yine yüz tanıma teknolojisine bağlı olarak çalışıyor ve oldukça başarılı. Facebook ‘ta alışkın olduğunuz şekilde çekmiş olduğunuz fotoğraflardaki kişileri etiketlerseniz bundan sonraki fotoğraflarda akıllı olarak etiketlemesini bekleyebilirsiniz.

8- Panorama Fotoğraflar Çekin

Samsung Galaxy S3 panorama fotoğraf da çekebiliyor. Diyelim ki açınız çekmek istediğiniz bölgenin hepsine yetmiyor, alıyorsunuz panaromik moda ve birden fazla fotoğraf çekiyorsunuz, telefon da sizin için birleştiriyor.

Samsung Galaxy S3 Cep Telefonu Kameranızla Neler Yapabilirsiniz?

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Özgür

S3 kalitesi diyen arkadaslar bu olay nasil olcak ki

Özgür

Benimkini ise fotoğraf pus lu gozteriyor o nasil olcak peki

2
0
Would love your thoughts, please comment.x