Ring Flaş Kullanmanız İçin 6 Sebep

0 Shares

Ring flaş genellikle makro çekimlerde adını duyduğumuz ama aslında bir çok alanda kullanılabilen ve de çok faydası olan bir flaş türü. Bu yazımızın konusunu oluşturuyor. Halka Flaş olarak adlandırılsa da; ben şahsen bazı terimlerin orijinalinde kalmasından yanayım. Bu yazıda da ring flash olarak göreceksiniz.
Ring flaşlar bazı noktalarda, kullanıcıya mükemmel ışık oranları sunmaktadır. Aslında moda sektöründe, zarif bir bakış açısı sunduğu için oldukça yaygın diyebiliriz. Objektifin etrafını halka şeklinde saran bu flaşlar aslında pek de ucuz sayılmaz. Makro çekiyorsanız özellikle, bunun gibi bir flaşa eninde sonunda ihtiyacınız olacaktır. Neyse ki; bir çok markanın olması, piyasada fiyatları biraz daha aşağı çekme konusunda da yardımcı olmaktadır. Örneğin; Emoblitzin ring flaşı hem Canon hem de Nikon uyumlu olması ile bizlere fiyat konusunda yardımcı oluyor. Elbette ki bu sanat biraz keseyi zorlayan bir sanat. Eğer makroda daha ileri bir bütçe de flash almak istiyorsanız Twin Macro flaşları kullanabilirsiniz.

Hemen neye benzediğine dair bir örnek veriyorum; CSI:NY dizisini izleyenler, adli tıptakilerin bedenler üzerindeki yaraları/bereleri fotoğraflarken, Nikon objektifin iki yanından çıkan kollarda bulunan flaşları hatırlayacaklardır. İşte bu; Nikon SB R1C1 Twin Makro Flaş.

Sanırım lafı fazlaca uzattım. Hemen başlayalım. Başlığımızdan da belli olduğu gibi konu Ring Flaş Kullanmak İçin 6 Sebep. Keyifli okumalar.

1. Zarif Dolgular İçin

Ring Flaşların en yaygın kullanımlarından biri zarif dolgular oluşturmak içindir. Işık nesne üzerine %100 tam eksenli geldiğinden, sahne üzerindeki etkisi ilave ışıklardan daha az olacaktır.

2. Çerçeveleme İçin

Çerçeveleme elementi olarak Strobe’dan (elektronik flaş) gelen bir ışık halkası kullanırsanız; bu size mükemmel bir beyaz ışık dairesi sunacaktır.

Güzel bir nokta da; ultra geniş bir lens kullanarak (8mm geniş açı gibi) bu halkanın kenarlarını, lensinizle arkasından çekim yaptığınızda çerçeve elementi olarak kullanabilirsiniz.

3. Sabit Işıklı Çekimde Detayları Ortaya Çıkarmak İçin

Strobe ustası David, ring flash kullanmak için en havalı ve ilginç yöntemlerden birini göstermektedir. Sabit ışık olarak birkaç strobe kullanarak önce sabit bir sahne oluşturdu. Daha sonra bir ring flash kullanarak resmin son haline dolgu olarak detayları ekledi. Bu yöntem ayrı bir yazının konusu elbette. Maddelerimizden birini oluşturduğu için şimdilik kısa geçiyoruz.

4. İlginç Catchlight’lar İçin

Catchlight teriminin bariz bir Türkçe açılımını ben henüz göremedim. Ama kafada kalması açısından gözlerdeki ışık Yakalama tekniği diyebiliriz sanırım. Ring Flashların en etkileyici özelliklerinden birisi de; ürettikleri eşsiz biçimli catchlight’lardır. John Winter tarafından çekilen bu fotoğraf sanırım ne demek istediğimizi anlatmış olacaktır.

Buradaki bakışa odaklanacak olursak; dikkat etmenizi gerektirecek tek şey; nesne ile ring flash arasındaki mesafe olacaktır. Yakın mesafeden ring flash kullanırsanız daha etkin bir catchlight etkisi yakalamış olacaksınız. Bunu güneş gözlükleri üzerinde de deneyebilirsiniz.

5. Makrolar İçin

Yazının başında da değindiğim gibi geldik en önemli kullanım alanlarından biri olan; makro?ya. Küçücük nesneleri çekerken ışıklandırmada sorunlar yaşayabilirsiniz. Ama bir Ring Flash ile çok güzel bir ambiyans yakalayabilirsiniz.

6. Softbox İçin

Off Camera tekniği yazımda bahsettiğim softbox özelliğidir bu. Son olarak; halka flaşınızı off camera tekniğindeki harici şekilde küçük bir softbox olarak kullanabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafın sahibi Tomer Jacobson, modeli üzerinde tam olarak bu işlemi uygulamıştır.

Dursun Yartaşı

İstanbul’da yaşayan gezgin bir düğün fotoğrafçısı.

Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
ahmet

uyumluluğu kamerayla mı ilgili yoksa lensle mi? sony a7s ii + zeiss distagon ile kullanılabiliyor mu?

Murat

Canon eos 1100d model cihazım var buna ring flash uyar değil mi?

Ibrahim

Fotograf uzerine bir yazı yazıp sürekli resim demeniz,fotografla ticaretten baska baginizin olmadigi hissi uyandiriyor…

ADEM

ev yapımı ring flash denedim ve sonunda aşağıdaki ürünü aldım. oldukça başarılı ve uygun bir fiyatı var. Türkiye’ ye geliş süresi yaklaşık 2-3 hafta.

http://www.dx.com/p/aputure-ahl-c60-60-led-macro-ring-flash-light-video-camera-light-for-dslr-canon-black-269022#.U6SXGLGqJI0

Ckkpt

Bi bilgide ben verim internette arattığınızda ( ‘ev yapımı ring flash’ ) ucuz malzemelerle kendinizde yapabilirsiniz.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x