Rengarenk Manzara Fotoğrafları Çekmenin İpuçları | Albert Dros

0 Shares

Rengarenk manzara fotoğrafları çekmek için daha evden çıkmadan önce bile yapılacak çok şey var. Albert mümkün olduğunca az şeyi şansa bırakıyor ve planlama aşamasına fotoğraflayacağı yerleri uzaktan gözlemleyerek başlıyor. “Hemen hemen her yeri Instagram’da veya Google Görseller’de bulabiliyorsun, bu da sana bölge ve karşılaşabileceğin ışık türü hakkında bilgi veriyor.”

Planlama & Hazırlık

Tabii ki dünyanın bazı bölgelerinin fotoğrafları sosyal medyada yer almıyor fakat Albert, bu durumda da Google Earth yazılımını kullanarak arazi hakkında genel bir fikir edindiğini, yollar ve geçitler araştırdığını söylüyor.

Doğal ışık da Albert için büyük önem taşıyor. Her manzara fotoğrafçısının, Güneş ve Ay’ın ne zaman, nereden doğup batacağını bilmesi gerektiğini söylüyor. Bunun için, Ay’ın ve Güneş’in nasıl hareket edeceğini ve bir yerdeki ışığı nasıl etkileyeceğini görmek üzere PhotoPills uygulamasını kullanmayı öneriyor.

Manzara Fotoğraflarında Sınırları Zorlayın

Manzara fotoğraflarına 24 mm netleme uzaklığıyla başlamanız gerektiğini düşünebilirsiniz ama Albert, görüntülere özgün bir etki kazandırmak için 12 mm ve 400 mm gibi, sınırları zorlayan netleme uzaklıkları kullanmayı tercih ediyor.

Sony α7R III fotoğraf makinesinin yanı sıra FE 12-24mm f/4 G lens ve FE 100-400mm f/4.5-5.6 OSS G Master Lens kullanıyor. 400 mm’de çekim yapmak biraz yaratıcılık ve uzak mesafedeki fotoğraflanmaya değer nesneleri görme vizyonu gerektirirken, 12 mm’de çekim yapmak bir görüntünün ön planına ağırlık veriyor. “12 mm netleme uzaklığıyla zemine yaklaşırken birden ön plan nesneleri olarak kullanabileceğin bütün o hatları ve detayları görüyorsun. 12 mm’de ön plan öyle büyüyor ki görüntü seni adeta içine çekiyor.”

Manzarada İşin Temeli Renk

Önceleri grafik tasarım alanında çalıştığı düşünülünce, fotoğraflarının kompozisyonu üzerinde çalışırken renk ve kontrastın Albert için bilhassa önem taşıması şaşırtıcı gelmiyor.

Birbirini tamamlayan farklı renkler aradığını söylüyor; örneğin mavi ve turuncu. “Turuncu gökyüzü ile mavi bir deniz harika sonuç veriyor ancak ön planda gökyüzünün rengini tamamlayan küçük şeyler de olabilir. Kompozisyonlarımda arka plandaki renkleri vurgulamaya yardımcı olması için kullanabileceğim, minik bir çiçek ya da küçük bir kaya gibi nesneler arıyorum.”

Pozlama ve Netleme

Albert pozlama için kimi zaman dikey bir panorama oluşturup üst ve alt hatlar için farklı pozlama kullanıyor. Örneğin, gökyüzündeki aydınlık alanları korumak için görüntülerin üst hattında düşük pozlama kullandığı, ön planda mümkün olduğunca fazla gölge detayı elde etmek için alt hatta da normalden daha aydınlık bir pozlama kullandığı oluyor.

Benzer şekilde, gece çekimlerinde de, hem gece gökyüzünü hem de güzel manzarayı tüm ihtişamıyla yakalayabilmek amacıyla üstteki gökyüzü hattı ve alttaki toprak hattı için farklı pozlama kullanabiliyor. Daha sonra Adobe Photoshop’ta bu görüntüleri bir panorama olarak birbirine ekleyerek, özellikle Sony α7R III gibi bir fotoğraf makinesi kullandığında devasa bir kapsam alanı oluşturuyor.

Albert ayrıca önden arkaya kadar her şeyi netleyerek yakalayabilmek için genellikle “netleme istifleme” denen bir teknik kullanıyor. Bunun için farklı netleme noktalarında aynı nesnenin bir dizi görüntüsü yakalanıyor. Nesne lense çok yakın olduğunda, küçük diyafram açıklığı kullansanız dahi, bu nesneyi uzaktaki nesnelerle birlikte netlemeye almakta zorlanabilirsiniz. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, farklı noktalarda netleme yapmanız yeterlidir; örneğin en yakın ve uzak noktanın yanı sıra orta mesafede de bazı noktalara netleme yapabilir, daha sonra Adobe Photoshop gibi bir yazılımda farklı görüntüleri “istifleyebilirsiniz”.

Söz konusu düzenleme olduğunda, Albert, fotoğrafçıların işlem yapmaktan korkmamaları gerektiğini belirtiyor. “İnsanlar sık sık fotoğrafçılıkta çok fazla işlem yapıldığını, hatta özellikle gün doğumu ve gün batımı fotoğraflarının sahte gibi görünebildiğini söylüyorlar. Fakat ben yakaladığım görüntüleri düzenlerken bir sahnenin en iyi halini elde edebilmek için işlem yapmayı seviyorum.”

Albert bir Sony Europe Görüntüleme Marka Elçisi; diğer çalışmalarına www.sony.com.tr/alphauniverse adresinden ulaşabilirsiniz.

Sony α Nakit İadesi

Şu andan itibaren Eylül ayına kadar pek çok Sony α fotoğraf makinesi ve lens için nakit iadesi alabilirsiniz!

Daha fazla bilgi için tıklayın!

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x