Raynox DCR-250 Süper Macro Lens İncelemesi

0 Shares

36

Raynox

DCR-250 Süper Macro Lens İncelemesi

Raynox modellerini dijital fotoğraf makinelerinden önce geniş açı ve telefoto lens adaptörleri ile tanımaya başlamıştık. Özellikle Video Kameraların dar açılı lenslerini geniş açıya çeviren ve bunu lensi değiştirilemeyen modellerde gerçekleştiren lens adaptörlerine sahipti. Son 5 yıldır Raynox MSN-202 ve DCR 250 Süper Macro Lensleri ile ön plana çıktı. Mikroskobik boyuta kadar detay verebiln ve kompakt fotoğraf makineleri dahil birçok filtre çapında rahatlıkla kullanılan modeller olan MSN-202’yi daha önce incelemiştik. (bknz. http://goo.gl/W6aniC )

33

MSN-202 Raynox modeli 4x yakınlaştırma sağlayabiliyor. Normal bir makro lensin 1:1 oran verdiği düşünülürse, bunu çok daha yakın ve bozulma olmadan verebiliyordu. Tabiî ki bu lenslerin geniş filtre çaplarına sahip lenslerde verdiği sonuçlar hayal kırıklığı gibi görünse de –ki bunun sebebi yuvarlak bir görüntü vermesidir- aslında işin focus stacking yani net bölgelerin birleştirilmesiyle oluşan mükemmel örümcek gözü detayı, bir çiçeğin polenleri gibi detayları alınabiliyor. Bunu yapabilmeniz için aslında işlem basit. Eşitli programlar veya Adobe Photoshop’un herhangi bir sürümü ile focus stacking yapabilmek çok basit. Sadece netliği doğru yerlerden almayı bilin yeterli. Geri kalanı Photoshop yapıyor.

32

Peki, neden bu focus stacking yapmak gerekiyor? Madde madde açıklayalım.

Bu bir adaptör lens ve diyafram değeri diye bir şey yok. O yüzden diyaframı lens ile ayarlayabiliyorsunuz. Raynox sizi daha yakın çekim yapabilmeyi sağlıyor. Bu da konuya olan yakınlığınızın verdiği net alanı düşürüyor ve neredeyse ince bir çizgiyi net alan olarak görüyor.

35

Bu net alanları birleştirmek ise yazılım işi. Arka arkaya çekilen ve netliğin minimal değerlerde kaydırılarak nesnenin tamamının en azından net yakalanması gerekli. Ama burada parça parça bir işlemden söz ediyoruz. Yani 10cmlik bir küp çekilecek diyelim. Her bir net alan çizgisi 1cm ise 10 fotoğraf ile 10cm lik alandaki netliği sağlayabiliyoruz. Daha sonrasında da birleştirip tamamı net olan tek bir fotoğraf oluşturuyoruz.

34

Bu işlemi yapabilmek için makro çekime uygun tripod kullanmak ya da macro ışık kullanmak faydalı olacaktır. Diyaframı kısarak net alan artırmaya çalışmak avantajlı olacaktır, yalnız fazla diyaframın kısılması avantajdan çok dezavantaj da getirebilir. Lensin en iyi keskinlik değerini ortalama f/8-16 aralığında verdiği biliniyor.

Raynox DCR-250 ile Tek Fotoğrafla çekim yapamaz mıyım?

Tabiki yapılabilir. Bunda tek sıkıntı fazla yakınlaştırma yaptığı ve net alanı azalttığı için daha iyi fotoğraflar için focus stacking önerilir.

Raynox DCR-250’yi nasıl kullanabilirim?

52mm ile 67mm filtre çaplarına sahip tüm lenslerinizde kullanabilirsiniz. Bir lens kapağı gibi filtre yuvasına takılan basit ama etkili bir macro adaptördür.

Raynox DCR-250 ile 2.5x yakınlaştırma nasıl yaparım?

2.5 kat yakınlaştırma yapabiliyor evet.  Yalnız 1:1 macro lens ile kullanıldığı zaman bu değeri verebiliyor. Diğer türlü bir macro lense vereceğiniz binlerce lira yerine kolaylıkla tercih edilebilir. Çünkü en basit lens bile 1:2 makro özelliği taşır. Onunla birlikte kullanıldığında lensiniz artık 1:1 bir yakınlaştırma ve macro özelliği sunar.

Raynox DCR-250 ‘yi kompakt ya da dslr like fotoğraf makinemde kullanabilir miyim?

Lensinizin ön kapağı varsa bilin ki onun gireceği bir filtre yuvası da vardır. Diğer türlük kompakt fotoğraf makineleri otomatik olarak bir sisteme sahip olduğu için onlarda fazladan bir filtre adaptörü kullanmak gerekecektir.

DSLR Like ya da Yarı profesyonel Optik Zoom lu modellerde daha iyi sonuç verdiği biliniyor.

Raynox DCR- 250 2.5x Macro Lens Teknik Özellikleri

Büyütme oranı2.5x
Arka Mount Çapı43mm (52 to 67mm with included Snap-on mount)
Ön Mount Çapı49mm
Element/Grup3E/2G
Lens Çapı2.1″ (53mm)
Uzunluk0.7″ (18mm)
Ağırlık2.1 oz (60g)

Yazı: Taner Ünlü

Şimdi de Raynox DCR-250 2.5x Macro İle Çekilmiş Fotoğrafları İnceleyelim:

31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Dursun Yartaşı

İstanbul’da yaşayan gezgin bir düğün fotoğrafçısı.

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Adem

Bu adaptor 18-55 ile nikon d5100 ile kullanılır mı

Hayrullah Ercan

Raynox DCR-250 Kendi sınıfının en iyisidir. Ancak kullanımı zor bir lenstir. Bu lensle çekim yaparken makinenin autofocus netlemesine çok güvenmemek gerekir. Objeyle olan mesafeyi çok iyi tesbit etmek gerekir. İster tek kare çekim ister focus stacking çekimi olsun, makinenizi sağlam bir tripoda takılmış, şaryo kızaklı, divizörlü bir netleme plate!i üzerine bağlayarak çekim yapmanızı tavsiye ederim. Üzerindeki kaydırma vidaları ile, makineyi sağa- sola veya ileri-geri milimetrik hassasiyetlerde hareket ettirerek en uygun netlemeyi sağlayacaktır.

Ferhat

Tamam örnek fotograflar cok güzel ama; insanlar ellerine 1000d + 18-55 kit vs. alıp böyle fotograflar cekmeyi beklemesin. Sonuç: Sunulan örnek çekimlerin yapıldığı diğer ekipmanlarının (body, lens) da bilgisine yer verilmeli.

nizamettinelverdi

Hangi mağazalarda bulunuyor satın almak istiyorum

4
0
Would love your thoughts, please comment.x