Profoto A1 İnceleme: Dünyanın En Küçük Stüdyo Işığı

0 Shares

Profoto A1 fiyatı ve özellikleri itibariyle dünyanın en küçük profesyonel stüdyo ışığı konumunda. Boyutu performansıyla ters orantılı olan bu minik dev, stüdyoyla içli dışlı fotoğrafçılar için demirbaşlardan biri haline gelecektir. Konu aydınlatma olduğunda, ürettiği ışık setleriyle fotoğrafçılar tarafından en takdir edilen firmalardan biri Profoto.  Ancak satışa çıkardıkları setler hem ebat hem de fiyat anlamında oldukça yüksek seviyede. Profoto A1’le birlikte artık bu durumun değiştiğini söylemek mümkün. A1 hem esnek kullanıma sahip, hem de oldukça güçlü bir ürün. Diğerlerinden tek farkı var, o da küçük olması.

profoto.com

DÜĞÜNCÜLER BURAYA

Li-ion pille çalışan 76 watt’lık bu harika sistem, tam şarjda 350 defa patlayabiliyor. Ayrıca 9 f.stopluk durma aralığı sunuyor. Yine ful şarjda ve en güçlü ayarda geri dönüşüm süresi 1.2 saniye. (Daha düşük seçeneklerde 0.5 saniyeye kadar inebiliyor.) Sadece bu söylediklerim bile event ve düğün fotoğrafçılarının iştahının kabarması için bence yeterli.

Profoto.com

REMOTE DA VAR

Profoto Air Remote bildiğiniz gibi birden fazla ışık kaynağını aynı anda kullanmanız için üretilmiş bir ürün. Ancak Profoto A1 alırsanız böyle bir şeye artık ihtiyacınız yok çünkü bütün ışıkları A1 sayesinde kontrol edebiliyorsunuz. Ortalama bi flaş ünitesinde bulunan her şey ( Yüksek Hızda Senkron, Dahili Air TTL opsiyonu) Profoto A1’de mevcut.

Profoto.com

Ama bana kalırsa en etkileyici özelliği yuvarlak başlık. Test fotoğraflarından anlayabildiğim kadarıyla bu başlık bir harika. Standart bir flaşla kıyasladığımızda düşen ışığın çok daha yumuşak ve pürüzsüz olduğunu söyleyebilirim.

Profoto.com

Dünyanın en küçük stüdyo ışığı olan Profoto A1’i dört gözle bekliyoruz. Her yere taşınabilmesi, kullanım kolaylığı, çok daha doğal sonuçlar vermesiyle herkesin ilgisini çekecek bir ürün. Temel özelliklerine tekrar bi’ bakalım.

PROFOTO A1 TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 • Yuvarlak başlık sayesinde doğal ve doğru ışık kaynağı
 • Air TTL ve HSS ( Hızlı ve profesyonel sonuç)
 • Mıknatıslı aksesuar imkanı
 • 5 Farklı Işık İmkanı
 • Led Modelleme Lambası
 • Dahili Air Remote Alıcı-Verici
 • Şarj Edilebilir, değişebilir Li-ion Pil
 • 2 saniye geri dönüş süresi
 • Dahili Zoom Kontrolü
 • Otofokus Asistanı
 • Yüksek Çözünürlüklü Geniş Ekran

Şimdilik sadece Canon ve Nikon gövdelerle çalışabilen Profoto A1’in yakın zamanda Sony ile de uyumlu hale geleceği söylenmiş. Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz.

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x