Kameramızın Pil Ömrünü Nasıl Arttırabiliriz?

0 Shares

Her pilin tek bir şarjla belli bir adette fotoğraf çekebilme ömrü, yani pil ömrü vardır. Örneğin giriş seviyesi dijital SLR cihazlarda bu rakam 500-600 kare civarında iken, ortalama bir kompakt makinede ise 250-300 kare civarındadır. Gelişmiş üst seviye dijital SLR ürünlerde ise 2500-3000 kareye kadar çıkabilir. Ancak bu değerler ortalamadır ve kullanım şartlarına, bulunduğunuz ortamın sıcaklığına (soğuk bölgelerde pil daha çabuk biter) ve kullanım tarzınıza göre artar ya da azalır.

 • Fazla şarj etmeyin.

  Genelde Lithium-ion olan fotoğraf makinesi pillerini fazla şarj etmek ömürlerini azaltan önemli etkenlerden biri. Örneğin; normalde 2 saatte tam olarak şarj olan bir pili iyi şarj olsun diye 5-6 saat şarjda bırakmak enerji israfından başka bir şey değildir. Birçok pil şarj cihazı, şarj süresi bitiminde bir ışıkla kullanıcıyı uyarır. Siz de pil şarj olur olmaz yerinden çıkarmayı ihmal etmeyin.

 • Ekran parlaklığını kısın.

  Günümüz modern dijital fotoğraf makinelerinde LCD ekran parlaklığı ayarlanabiliyor. Mümkün mertebe bu parlaklığı minimumda tutmaya çalışın. Bu durum fotoğrafların sağlıklı değerlendirilmelerine etkileyecek olsa da pil ömrünü ciddi oranda artırır. Çünkü bir dijital fotoğraf makinesinde en çok pil harcayan parçalardan biri ekrandır.  Parlaklık ayarı sonuna kadar açılmış bir ekran pil ömrünü ciddi anlamda azaltacaktır.

 • Ekran koruma modunu aktif hale getirin.

  Fotoğraf makinenizi kullanmadığınız kısa sürelerde ekranın kapanmasını sağlayan ekran koruma fonksiyonunu aktif hale getirin. Bu özellik makinelere göre değişmekle birlikte, söz gelimi “1 dakika kullanılmazsa ekranı kapat.” şeklinde bir ayar ile düzenlenebilir. Bu özelliği aktif hale getirirseniz fotoğraf makinesini kullanmadığınız kısa süreli durumlarda pil ömrünüze katkı yapabilirsiniz.

 • Live View özelliğini idareli kullanın.

  Eğer dijital SLR bir fotoğraf makineniz varsa ve onun da Live View yani LCD ekrandan gerçek zamanlı görüntü verebilme fonksiyonu bulunuyorsa bu özelliği mümkün mertebe az kullanın. Live View modu da pil ömrünü ciddi anlamda azaltan bir fonksiyondur.

 • Hızlı bir bellek kartı alın. Buraya tıklayarak alın.

  Yavaş, eski nesil ya da makinenizin hızına ayak uyduramayacak bir bellek kartı kullanmayın. Bu tip bellek kartlarının yazma süresi uzun olacağından fotoğraf makinesi daha uzun süreli işlem yapmaya çalışacaktır. Bu da pil ömrünün ciddi anlamda azalmasına sebep olacak bir durumdur. Güncel ve yeni nesil bellek kartlarının hızlı olanlarını tercih edin. Başlangıçta vereceğiniz yüksek bir meblağ size daha güvenli bir fotoğraf çekimi ve uzun bir pil ömrü olarak geri dönecektir.

 • Gereksiz yere flaş kullanmaktan kaçının.

  Dijital fotoğraf makinelerinde dahili flaş tam bir pil düşmanıdır. Pil ömrünü ciddi anlamda sömüren bu minik yardımcılarımızı mümkün mertebe az kullanmak bize daha fazla çekim yapma imkanı sağlar. Bu bakımdan gerekmediği sürece flaş kullanmayın. Fotoğraf makinenizi Auto modunda bıraktığınızda gerektiğinde kendi kendine devreye girecek bu dahili flaşı kapatmayı unutmayın ya da Program-P modundan fotoğraf çekin ve istediğiniz zaman flaşınızı kendiniz açın.

 • Makinenizi açık bırakmayın.

  Kullanmadığınız zamanlarda dijital fotoğraf makinenizi açık bırakmayın. Mümkünse birkaç dakika kullanmayacağınız ortamlarda bile makinenizi kapatmayı unutmayın.

 • Pilleri kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin.

  Özellikle uzun yolculuklar ve bilmediğiniz yerlere yapacağınız seyahatler öncesinde fotoğraf makinenizin pil durumunu kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Birkaç saniyelik kontrol size çok şey kazandırır. Pil durumunuz kritik seviyede ise yolculuk öncesi şarj etmeyi unutmayın.

 • Fotoğraflara tekrar tekrar bakmayın.

  Çekilen fotoğraflara LCD ekran üzerinden bakmak da pil ömrünü azaltan önemli faktörlerden biridir. Mümkünse ve gerekmiyorsa çektiğiniz fotoğraflara tekrar tekrar bakmayın. Çektikten sonra olası sorunları görmek için bir kez bakmanız yeterli. Çekilen fotoğrafları birilerine göstermek için sürekli bakıyor olmak pil ömrünü azaltır.

 • Yedek pil taşıyın.

   Özellikle yabancı ülkelere yapılan gezilerde bu tip sorunlar sıklıkla yaşanır. İşte bu tip durumlar için yanınıza alacağınız yedek bir pil birçok sorununuza çözüm olacaktır. Hayatınız boyunca bir kez gidebilme imkanı bulduğunuz bir ülkede elinizde pili bitmiş bir fotoğraf makinesi ile dolaşmak kimsenin hayal ettiği bir durum değildir.Her ne kadar fotoğraf makinesinden ayrı bir parça olsa da piller bu ürünleri çalıştırabilmek için gerekli en önemli parçalardan biridir. Alacağınız ufak tefek tedbirler yardımı ile hem pillerinizin ömrünü hem de tam dolu bir pille yapabileceğiniz çekim sayısını artırmak sizlerin elinde.

 • Battery Grip kullanın. Buraya tıklayarak makinenizle uyumlu olanı seçebilirsiniz.

  Pek çok DSLR fotoğraf makinesinin alt kısmına takılan battery gripler (pil yuvası) hem kalem pil hem de makinenin kendi pilini kullanmasına imkan tanır. Hatta bazı battery gripler yüksek performanslı çift pil ile kullanılarak çekim performansını ikiye katlar.

Subscribe
Bildir
guest

7 Comments
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
7
0
Would love your thoughts, please comment.x