Pil Nasıl Takılır, Nasıl Şarj Edilir?

0 Shares

Fotoğraf makinenizi aldınız, kutuyu açtınız, makineyi çalıştırabilmeniz için pili makineye takmanız gerekiyor.
Kutudan çıkan Lithium-Ion (Lion) piller makineyi çalıştırabilecek kadar güce sahip olarak geliyor. Yani pili hemen takıp makinenizi çalıştırabilirsiniz. Makine ile beraber gelen şarj etme ünitesini kullanmanız her zaman tavsiye edilir. Yan sanayi şarj üniteleri pilinize zarar verebilir. Hiç şarjı kalmadığında pilin dolum süresi yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika-2 saattir.

Pil şu şekilde takılır :

1- Koruyucu kapağı çıkarın.

2- Pili şarj cihazına takın.

3- Güç kablosunu şarj cihazına takın ve kablonun ucunu prize takın.


Canon‘larda ; Pili bağladığınızda şarj işlemi başlar ve şarj lambası turuncu renkte yanar, tamamen şarj olduğunda ise yeşil renkte yanar.

Nikon‘larda ; Pili bağladığınızda şarj işlemi başlar ve şarj lambası yanıp sönmeye başlar, tamamen şarj olduğunda ise tam yanar halde kalır.


Fotoğraflar Canon şarj ünitesi kullanılarak çekilmiştir. Benzer şekilde Nikon makinelerde de işlem sırası aynıdır.


Pilin Takılması:

1- Pil yuvası kapağını klipsi çözerek açın.

2- Pili kontakt bölgeleri eşleşecek şekilde yerleştirin.

3- Pil yuvasını kapatın.

Pil ve Şarj Kullanımda İpuçları:

1-Pili kullanmadan bir gün önce veya aynı gün içinde şarj edin.

2- Pili şarj ettikten sonra pilleri çıkaran ve kablosunu prizden çıkartın.

3- Fotoğraf makinesini uzun süre kullanmayacaksanız pilleri makineden çıkartın.

4- Pil tam şarj edilmişse ve kullanım süresi çok kısaldıysa yeni bir pil alın.

 

 

Subscribe
Bildir
guest

8 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Aykut

İyi günler bn de coolpix p520 nikon fotoğraf makinası var önceden sarja Taktığımda makinem de kırmızı ışık yanıyordu şimdi kırmızı ışıkta yanmıyor makinem de açılmıyor ben makinemi 2.1 Cep telefonu şarj makinesi ile aracından şarj ediyordum bataryamı devamlı de şarz olmuştu diye arıza veriyordu makine mi yanmıştır yoksa bataryada mı sorun Makineli dört yıllık bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirim ona göre batarya alacağım teşekkür ederim iyi günler

KÜBRA

benmde D3100 nikon var. uzun süredir kullanmıyorum bataryasını şarja taktım sürekli turuncu ışık yanıp sönüyor problemini anlayamadım şarjda olmuyor batarya mı ölmüştür?

Mustafa karaduman

Nikond3200 cihazimin bataryasini sarj aletine takiyorum normal yanip sonme yaparak sarj ediyor fakat 10dk sonra cok hizli bir sekilde yanip sonmeye basliyor bu ne demek oluyor?

Sıla

Fazla ısınmış demek oluyor bu yetkiliye gösterin

Sevde

Ben yanlışlıkla pili fotoğraf makinesine ters taktım nasıl çıkarılır

Null

Bu bir dramdır

Yasin Erdem

Merhabalar kolay gelsin , ben nikon d3200 aldım yanında verilen MH-24 şarj aleti bazı ülkelerde kullanılan cinsten olup ucuna türkiyede kullanabilmemiz için priz adaptörü verilmiştir , ben bunu priz adaptörünü taktım ama bu şekilde çantama sığmadığı için sökmek istiyorum beceremedim , bi püf noktası var mıdır ? Bilmeden zorlayıp kırmak istemiyorum . Teşekkür ederim .

Birol

Şarj aletinin etiketli kısmı sana bakacak şekilde tut sol yandaki küçük tırnaklı kısmı ince bir metalle bu bir çay kaşığının sapı olabilir. Hafifçe kaldır sonra üstteki büyük tırnağı aynı şekilde kaldır kolayca çıkıyor

8
0
Would love your thoughts, please comment.x