Perseid Meteor Yağmurları 2016

0 Shares

Bu akşam (11 Ağustos akşamı ile 12 Ağustos sabahı arası ) göktaşı yağmurlarının en popüleri olan Perseid Meteor Yağmuru  gerçekleşecek.Kış aylarında havanın kapalı olduğu için görünmeyen meteor yağmurları açık yaz günlerinde rahatlıkla görünüyor. Bu meteor yağmurunu popüler eden şey 100’e yakın göktaşı yağmurunun rahatlıkla görünebilir olması.12 ağustos en yoğun olduğu gün ve 12-13 ağustos geceside görüleceği söyleniyor.

 

perseid_meteros_2016_081115_945

 

 

Nereden Daha İyi Görebiliriz?

Karanlık… Mümkün olduğunca karanlık bir yerden izlemekte fayda var.Şehir ışıklarından uzak ve yüksek bir tepeye çıkın sırtınız çimle yaslayın ve görsel şölenin keyfini çıkartın 🙂 Eğer yüksek bir tepeye çıkamıyor , yada şehir ışıklarının olmadığı karanlık bir alana geçemiyorsanız Gözünüze gelen ışıklar sizi engelleyeceği için etrafınızdaki tüm ışık kaynaklarını engelleyerek gözünüzü karanlığa alıştırın, bunu elinizle yada başınıza uzunca bir kutu geçiştirerek yapabilirsiniz.

 

Saat Kaçta Görebiliriz?

Özellikle havanın karanlık olduğu her saat olabilir ama en güzel gece yarısı görünmektedir.

 

Nereye Bakmalıyız?

Perseus  takımyıldızı gece yarısı Kuzeydoğu bölgesinde bulunuyor. Fakat bu sadece başlangıç noktası (kapak fotoğrafında görüldüğü gibi). Dolayısıyla her yönde onları görmeniz mümkün.

 

Teleskoba, dürbüne ihtiyacım var mı?

Bir göktaşı yağmurunu izlemenin en keyifli olayı hiçbir ekipmana ihtiyaç duymamanız. Hatta ekipman kullanmamanız gerekiyor. Çünkü bu olay saniyeden de kısa süreli bir olaydır. Siz daha evet gördüm deyip dürbünü çevirene kadar yanıp gider. En güzeli, en geniş alanı görebileceğiniz şekilde uzanıp tüm gökyüzünü seyretmektir.

 

Fotoğrafını çekebilir miyim?

Eğer bir üçayak(tripod) ve DSLR bir kameranız varsa fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kameranızı en geniş açıya, düşük bir ISO değerine getirip pozlama süresini BULB moduna alın. Kamerayı titreştirmeden (süre ayarlı) olarak çekim yapın, kadraja bir göktaşı girdiğinde durdurun. Yıldızlar 10 saniye sonra uzamaya başlayacaktır, fakat kuyrukluyıldızın kayma çizgisini görebilirsiniz. Bunun için en geniş açıda çekim yapmanızda fayda var.

Detaylı bilgi için: Yıldız Pozlama / Nasıl Yıldız Fotoğrafı Çekilir?

Ülkelere göre zamanını buradan bakabilirsiniz.

 

Görsel şöleni kaçırmayın derim, yanınızda bir sevdiceğiniz varsa bu ana sizinle  tanıklık edecek şanslısınız, yoksa eğer  üzülmeyin fotoğrafçıların kaderinde olan bir durum, haydi ekipmanları toplayın bu gece uzun pozlama var 🙂

 

Son olarak çektiğiniz fotoğrafları facebook fotoğraf grubumuzda paylaşırsanız seviniriz

 

Salih GÖKDUMAN

Portre Fotoğrafçısı

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x