Parasoley Nedir?

0 Shares

İngilizce karşılığı Lens Hood olan Parasoley, objektifin uç tarafına takılan ve güneş ya da farklı bir kaynaktan gelen ışığın objektife uç açılardan girerek içeride yansımasını engelleyen bir parçadır. Parasoleylerin objektifimizi darbelere, temas ve çizilmelere, yağmur taneciklerine ve toza karşı koruma sağlaması nedeniyle de ekstra bir faydası daha vardır.

Parasoleyin Faydası Nedir?

Kullanılması gerekli ve bir o kadar da faydalı bir aparattır. Uç açılardan gelen istenmeyen ışık, optik elemanlardan yansıyarak fotoğrafta zaman zaman parlamalar (flare) oluşmasına neden olabilir. Objektife giren başıboş ışık aynı zamanda fotoğrafın genel kontrastlığını düşürerek elde ettiğimiz görüntüyü olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Plastikten ve yumuşak malzemeden ihtiyaca göre değişik boyutlarda ve objektif çapına göre üretilir. Kanatlı olan ve filitre takılabilen modelleri sadece bir açıdan gelen ışığı da kesebilir. Bunlara Matte Box adı verilir. Parasoley çeşitleri, Düz, dairesel, dikdörtgen ve lale gibi çeşitleri vardır. Parasoleyin büyüklüğü objektifin görüş açısına, dolayısıyla odak uzunluğuna göre değişmektedir.


Parasoley uç açılardan giren ışığı engelleyecek kadar uzun, ama objektifin görüş alanına girmeyecek kadar da kısa olmalıdır. Aksi takdirde elde edilen görüntünün köşelerinde kararmalar  oluşacaktır. Bu yüzden geniş açı objektiflerin parasoleyleri daha kısa, tele objektiflerin ise daha uzun olarak dizayn edilebilir. Parasoleyler basit silindirik ya da konik şekilli olabileceği gibi, taç yaprağı (petal) şeklinde de olabilmektedir. Parasoleyler çoğunlukla takılıp çıkarılabilir yapıda olmasına rağmen, çok az da olsa objektifle bütünleşik olarak bulunabilmektedir. Kaybedilmeye müsait yapıda olmasının yanında, orijinalinin bulunması zor ve genellikle pahalı olduğundan dikkatle muhafaza edilmesinde fayda vardır.

İlk fotoğraf parasoley olmadan çekilmiştir. İkinci fotoğrafta parasoley ile çekilmiştir.

Hangi durumlarda kullanılır?

Parasoleylerin sürekli olarak objektife takılı olarak bulundurulması tavsiye edilebilir, çünkü istenmeyen ışık kaynağı güneş olabileceği gibi diğer ışık kaynakları da olabilir. Buna istisna bir durum ise, bazı durumlarda fotoğraf makinenizin tümleşik flaşını kullanırken flaş ışığının parasoley tarafından bloke edilerek fotoğrafta gölgeli bir bölgenin oluşmasıdır. Böyle bir etki gözlemlendiğinde parasoley çıkarılarak çekim yapılmalıdır.

Filtre ile birlikte kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken nokta, filtrenin objektif camından daha ileride bir noktada bulunmasından dolayı parasoleyin yeterli blokajı sağlayamama olasılığıdır. Bu gibi durumlarda yanlardan gelen ışığı elimizle ya da bir kartonla kapamak parlamaların önüne geçmemizi sağlayabilir. Güneşli havalarda kullanılacağı düşünülen parasoley aslında bulutlu havalarda daha etkili olur. Çünkü kapalı havalarda ışık daha çok yerden yansımaktadır.

Çeşitli parasoley türlerini mağazamızdan detaylı inceleyebilirsiniz: fotografium.com

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x